Dárkyně si zaslouží obdiv

Podle čeho se pozná vhodná dárkyně vajíček, proč je důležité narazit na pečlivého lékaře, co všechno se o dárkyni dozvídá příjemkyně a jaká je nejčastější motivace k tomu, aby žena darovala vajíčka jiné ženě? Šéfka dárcovského programu institutu reprodukční medicíny Unica Michaela Šilhavá nás zasvětila do tajů darování vajíček.

V čem přesně spočívá práce šéfky dárcovského programu?

Mám v Unice na starosti proces práce s dárkyněmi a příjemkyněmi. Jsem osobou, se kterou je dárkyně v prvotním kontaktu. Vedu vstupní rozhovor, vysvětluji, co všechno ji čeká, odpovídám na její otázky. Dívky nám můžou volat kdykoliv, jsme jim k dispozici 24 hodin denně. Když vidím, že mají pochybnosti, ještě jednou jim všechno vysvětlím a pak je pošlu domů, ať se v klidu rozhodnou, jestli do darování chtějí jít. Každé dárkyně si velmi vážím. Ona si to mnohdy ani neuvědomuje, ale pro tu cizí ženu, cizí pár, dělá něco velkého a velmi prospěšného. V dnešní době je diagnóza neplodnost velmi častá a statistiky ukazují, že jí stále přibývá. Prostřednictvím dárkyň můžeme pomáhat těm párům, které by jinak zůstaly bezdětné.

Jak velké procento dárkyň tvoří vysokoškolačky?

Naprostou většinu. Buďto jde o studentky bakalářských, nebo magisterských programů, případně jsou těsně po škole. Máme samozřejmě i dárkyně, které už pracují, ale nejvíce se nám hlásí právě vysokoškolačky. Jsou v ideálním věku, tedy mezi 20 a cca 26 lety.

Poznáte na zájemkyni o dárcovství, jestli bude vhodná dárkyně?

Dost často ano. Mnohé také vyplyne z rozhovoru, ale už i první dojem dost napoví.

Mohla byste být konkrétnější?

Snažíme se, aby naše dárkyně byly přirozeně hezké. Nehledáme samozřejmě modelky, ale důležité je, aby dívka působila zdravě, bylo vidět, že o sebe přiměřeně pečuje, spoustu případných poruch souvisejících s plodností poznáte třeba už i podle tělesné konstituce a charakterové struktury. Největším zabijákem plodnosti je také stres. Naše zkušenost je, že ta nejkvalitnější vajíčka mívají dívky, které jsou v pohodě, netrpí komplexy a berou život s humorem, zároveň jsou přirozeně ženské. Zrovna před chvílí mi volala naše vrchní sestra, která o dárkyně naprosto precizně pečuje, a vyprávěla, že jedné takové výše popsané dárkyni právě odebrali úplně nádherná kvalitní vajíčka. Víte, jsme z toho vždy šťastní. Víme, co ten proces obnáší pro příjemkyni i dárkyni, a když se daří a ženy těhotní, je to prostě nepopsatelná emoce.

Není pro dívky darování nebezpečné?

Není. Dnes již máme natolik propracované stimulační protokoly, myslím tak přesně a na míru podávané léky, kterými vaječníky stimulujeme, že tenhle proces už je naprosto bezpečný. Dříve hrozil například hyperstimulační syndrom, ale s tím už jsem se řadu let vůbec nesetkala. Dnes se podávají nižší dávky než dříve, navíc je dárkyně průběžně kontrolována ultrazvukem. Podle folikul na vaječnících poznáme, jak vajíčka rostou.

Hrozí tedy při darování nějaké jiné riziko?

To největší, o kterém informuji dívky hned na první schůzce a vždy velmi důsledně, je to, že ještě nechtějí vlastní děti, což ale nemá přímou souvislost s darováním. Já vím, že současný trend nevelí, aby měly ženy děti kolem 25 let, naopak se věk prvorodiček stále posouvá, ale z biologického pohledu je to špatně. Vídáme to v Unice dnes a denně, že nejkvalitnější jsou vajíčka právě u žen kolem 25 let. Ty dárkyně jsou v ideálním věku, mohly by mít bez problémů zdravé děti, jenže ještě chtějí cestovat, studovat. Místo toho tedy svá kvalitní vajíčka darují jiným ženám, čímž jim prokáží obrovskou službu, ale pokud budou s vlastním dítěte otálet příliš dlouho, mohou se dostat do situace, kdy budou potřebovat dárkyni samy. Obávám se, že to je současný trend. Mladé zdravé dívky budou darovat vajíčka, a až jim bude kolem 35 nebo 40 let, zjistí, že vhodný věk na vlastní dítě prováhaly a že už také potřebují vajíčka od dárkyně. Pro mě je samozřejmě velmi důležité, když žena takto pomůže jiné ženě. Jen bych si přála, aby i samotná dárkyně přijala alespoň do svých třicátých narozenin myšlenku, že by se i ona v blízké budoucnosti mohla stát matkou. Samozřejmě znám i spoustu žen, které bez problémů otěhotněly po pětatřiceti a nemají žádné potíže, ale obecně to bohužel neplatí.

A ještě nějaké další riziko?

Všechno je o lidech. Existují zdravotní rizika, která dárkyni hrozí, ale vyskytují se velmi výjimečně. Může se stát, že narazí na nezkušeného, arogantního nebo nedbalého lékaře, který jí způsobí během samotného zákroku poranění. Jde o precizní manuální práci, při které odborník postupně odebírá z povrchu vaječníku jednotlivé folikuly. Jsem ráda, že v Unice máme zkušený a stabilní tým lékařů i sester, kteří každý zákrok vedou velmi citlivě a pečlivě a vše si při něm i po něm ohlídají. Většinou si k dárkyním vytvořím poměrně úzký vztah, hodně si spolu povídáme a záleží mi na tom, aby byly v bezpečí a vše proběhlo v pořádku. Navíc je Unica partnerem prestižní kanadské univerzity McGill, včetně jejího reprodukčního centra, jehož zástupci – kapacity v oblasti světové reprodukční medicíny - k nám do Brna průběžně jezdí. Sdílíme společně know-how a zkušenosti.

Kolikrát vlastně může žena darovat vajíčka? Je to nějak omezené?

To je velmi individuální, počet cyklů by měl vždy doporučit lékař podle konkrétního zdravotního stavu pacientky. Nedávná vědecká studia potvrdila, že výjimečně je možné darovat i šestkrát. My ale obvykle doporučujeme menší počet cyklů.

Vzhledem k tomu, že dárcovství je v Česku stále anonymní, jste vlastně jediným člověkem, který zná obě strany – dárkyni i příjemkyni. Snažíte se hledat podobné typy, aby bylo dítě příjemkyni co nejvíce podobné?

Ano, určitě se snažím nabídnout příjemkyni vajíčka od dárkyně, která je jí jednak podobná fyzicky, jednak i osobnostně. Jsem vystudovaná psychoterapeutka a mimo jiné mám také výcvik v biodynamické psychoterapii. Velmi intenzivně se zabývám i psychosomatikou, snažím se tedy dárkyním i příjemkyním naslouchat, být s nimi, takže se mi velmi často daří propojovat ženy na stejné energetické úrovni. Těžko se to vysvětluje, jde o hodně instinktivní a intimní záležitost. Ale funguje to. Další věc je, že studie jasně ukazují, že dítě v prenatálním stavu, tedy během svého nitroděložního vývoje, dostává přes placentu jistou strukturu své matky. Myslím tím matku, která jej nosí ve svém těle, nikoliv dárkyni vajíčka. Během oněch deseti lunárních měsíců, po které je žena těhotná, dochází ke spoustě epigenetických procesů, které způsobují, že dítě částečně přebírá geny své matky. Občas bývám překvapená, jak je narozené dítě podobné mamince, která jej nosila v děloze, i když vzniklo z vajíčka dárkyně.

Takže když dárkyně za dvacet let potká na ulici mladou ženu nebo muže, nepozná, že jde o její dítě?

Ne. To dítě, tedy mladá žena nebo muž, bude mnohem víc podobné rodičům, kteří jej přivedli na svět a vychovali. Částečně v tom hraje roli výše zmíněná epigenetika, velmi výrazně i výchova a péče. Dítě bude mít gesta svých rodičů, bude se chovat podobně jako oni, bude jim podobné. Bude úplně jiné, než kdyby se narodilo samotné dárkyni.

Co vlastně příjemkyně o dárkyni ví?

Zná její krevní skupinu, výšku, váhu. Pokud se příjemkyně zeptá na zaměření dárkyně, vždy jí sdělíme, jaký obor studuje, nebo jakou dělá práci. Některé příjemkyně chtějí o dárkyni zjistit co nejvíce informací, třeba jaké má koníčky, jiné se neptají. Každopádně dárkyně není nikde uvedená a příjemkyně ani není povinna kdekoliv uvádět, že má dítě z darovaného vajíčka. Je to čistě intimní a osobní věc. Anonymita v procesu je striktně dodržována dle naší legislativy, mým úkolem je toto důsledně kontrolovat a dát bezpečí jak dárkyni, tak příjemkyni. Pokud příjemkyně nikde neřekne, že její dítě bylo počato pomocí darovaného vajíčka, nikdo se to nedozví.

Jaká bývá nejčastěji motivace k darování vajíček?

Hodně dárkyň to bere tak, že pomáhají, a jako bonus za to dostanou finanční kompenzaci. A je i dost takových, které primárně opravdu chtějí pomoci. Třeba se s neplodností setkaly ve vlastní rodině a uvědomují si, jak velkou věc vlastně dělají. Nebo už darují krev a rozhodnou se, že darují i vajíčka. Potkala jsem i pár takových, které tvrdily, že vlastní děti nechtějí, a tak alespoň udělají tímhle způsobem někomu radost. Každopádně ať je jejich motivace jakákoliv, pro mě to jsou hrdinky, které si zaslouží úctu a maximální bezpečí. Všem mladým ženám, které tímhle způsobem pomohly jiným, bych chtěla moc poděkovat.

Jak probíhá darování?

Během první návštěvy dárcovského centra vás čeká rozhovor, při kterém se zjišťuje, zda jste pro darování vhodná. Pokud projdete, absolvujete rovnou i krevní odběry. „Dárkyní může být žena ve věku 19 až 29 let, která má minimálně středoškolské vzdělání, BMI pod 28, není závislá na drogách, alkoholu ani cigaretách, je přiměřeně psychicky odolná a projde genetickým, endokrinologickým a gynekologickým vyšetřením,“ vysvětluje Michaela Šilhavá. Při krevních testech se zjišťují hladiny ženských hormonů, vyšetřuje se bezinfekčnost dárkyně (dárkyně musí být negativní na infekční přenosné choroby, jako je HIV, kapavka, žloutenka typu B a C a syfilis), provádějí se genetické testy a zjišťuje se krevní skupina. Vyšetření je výhodné i pro dárkyni, protože se ujistí, že je zdravá. Pokud výsledky odběrů dopadnou dobře, absolvujete následně gynekologické vyšetření a jste zařazena do dárcovského programu. Podle svého menstruačního cyklu zahajujete stimulaci vaječníků, přičemž jste pod neustálou kontrolou lékařů. „Dárkyně nám také mohou kdykoliv zavolat, zeptat se, když si s něčím nejsou jisté,“ dodává Michaela Šilhavá.

Lékař podle ultrazvukového vyšetření následně zjišťuje, jaký den je pro odběr vajíček nejvhodnější. Den před zákrokem byste měla jíst jen lehkou stravu a nepít alkohol, v den odběru nesmíte od půlnoci nic jíst ani pít kvůli anestezii. Samotný zákrok probíhá v celkové narkóze a trvá zhruba 20 minut. Po zákroku odpočíváte ještě dvě až tři hodiny na lůžku pod kontrolou lékaře a sestry, poté odcházíte domů. Darování je bezplatné, dárkyně má ale nárok na úhradu nákladů na cestovné, ztrátu času a další věci s tím spojené. Částka se obvykle pohybuje kolem 20 000 korun.

Zdroj obrázku: UNICA, spol. s r. o.

Přidáno: 16.05.2016, Zdroj: UNICA, spol. s r.o.

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si