Dalších 40 milionů do škol po srpnových povodních

MŠMT ČR

MŠMT rozdělilo školám postiženým červnovými a srpnovými povodněmi do dnešního dne téměř 8 milionů korun. Dalších 40 milionů z dotačního programu „Podpora obnovy majetku škol a školských zařízení způsobených povodněmi v srpnu 2010“ plánuje přerozdělit jednotlivým školám do dvou měsíců.

Praha, 8. října 2010

K dnešnímu dni rozdělilo MŠMT v rámci dotačního programu na zmírnění škod způsobených povodněmi celkem 56 postiženým školám téměř 8 milionů korun. Tyto prostředky mohou použít jak na náhradu zničených učebnic a učebních pomůcek, tak pro zaměstnance, kteří se podíleli na odstraňování škod. „Tito lidé odvedli obrovský kus obětavé práce a není pochyb, že si odměnu zaslouží,“ zdůraznil ministr Dobeš.

Po červnových povodních rozdělilo MŠMT 3,1 milionu korun třiceti postiženým školám. Nejvíce, a to 1,1 milionu, dostane katastrofou zcela poničena ZŠ a MŠ Troubky. V tomto případě šly však peníze prostřednictvím Ministerstva financí, školy je proto dostanou na své účty až nyní.

V případě srpnových povodní prosadil ministr Dobeš zjednodušení celého procesu. Finanční prostředky mohou být odeslány zřizovatelům škol – krajům přímo z MŠMT. Ty je pak převedou na účty postižených škol. Vyřízení žádostí by tak mělo trvat přibližně měsíc. Ministr Dobeš proto apeluje na hejtmany krajů, aby proces převodu peněz urychlili maximálním možným způsobem.

26 postižených škol z Libereckého, Ústeckého a Středočeského kraje, které se do programu přihlásily, by tak mělo mít prostředky na svých účtech v listopadu. Celkem se Ministerstvu školství podařilo vyčlenit na ničivé srpnové povodně místo původně plánovaných třech milionů až 4,7 milionu korun. Více než milion korun obdrží nejvíce zničený ústecký Školní statek Libverda, druhá největší suma ve výši 890 tisíc korun směřuje do ZŠ a MŠ Raspenava v Libereckém kraji. Vyplaceny budou z nespotřebovaných výdajů z loňského roku.

Dalších 40 milionů korun chce ministr školství Josef Dobeš rozdělit poškozeným školám z dotačního programu „Podpora obnovy majetku škol a školských zařízení způsobených povodněmi v srpnu 2010“. Tyto finance jsou určené na provádění oprav, stavební práce, pořízení strojů a zařízení škol.

Žádosti o finanční pomoc mohou školy poškozené srpnovými povodněmi podávat do 15. října. Práce na obnově poškozeného majetku tak mohou být zahájeny bezodkladně. I v případě nepřidělení dotace z tohoto programu, budou totiž uvedené náklady hrazeny z jiných zdrojů ministerstva školství. „Hned v září jsem se vydal postižené školy navštívit a viděl jsem jejich situaci na vlastní oči. Vím, že není času nazbyt a udělám vše proto, abych dostal peníze do škol co nejrychleji,“ doplnil ministr Dobeš.

Přidáno: 08.10.2010, Zdroj: MŠMT ČR Autor: Lucie Kubovičová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.