Další vzdělávání lektorů na jazykových školách

Každá kvalitní jazyková škola v Praze pečuje o další vzdělávání svých lektorů. Školy si tím posilují profesní prestiž na trhu a zároveň zaručují svým klientům kvalitní přístup ve výuce za použití nejmodernějších metod a studijních materiálů. Jak takové vzdělávání lektorů vypadá? Obvykle je poskytováno lektorům zdarma, nebo je z většiny dotované jazykovou školou. Jedná se o kurzy a semináře zaměřené na metodické prohlubování školitelských dovedností lektora či zlepšení se v orientaci a znalostech vyučovaného jazyka. Důležitým faktorem udržujícím kvalitu výuky je také technické zázemí jednotlivých škol, kdy je lektorům umožněno využívat služeb knihovny, přístupu na počítače s internetem, jsou jim poskytovány datové nosiče a technická podpora potřebná k zajištění  výuky.

Například jazyková škola Skřivánek organizuje od října 2006 dvouletý program bezplatných metodických seminářů pro lektory a učitele cizích jazyků zaměřující se na výuku dospělých. Projekt metodických seminářů je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a rozpočtem hlavního města Prahy. Semináře nejsou výhradně určeny pro lektory JŠ Skřivánek. Protože je projekt podporován Prahou, semináře jsou určeny výhradně pro lektory a učitele působící na území hlavního města. Předmětem seminářů je seznámit lektory a učitele cizích jazyků s nejmodernějšími metodami výuky dospělých, informovat o aktuálních trendech ve výuce a seznámit je s nejnovějšími výukovými materiály. Semináře probíhají v nově otevřeném centru JŠ Skřivánek na Praze 1, které má dobré technické zázemí pro přípravu na výuku. Kromě počítačů s připojením na internet a knihovnou vybavenou nejnovějšími učebnicemi centrum disponuje i novinkou na trhu s učebními materiály – interaktivní tabulí spojenou s počítačem. Témata kurzů se pohybují v oblastech didaktiky a zlepšení dovedností vedení výuky cizího jazyka. V programu jsou semináře zahrnující 15 –20 témat pro každý jazyk, délka jednoho semináře je většinou v rozsahu 1,5 hodiny. Konkrétními tématy seminářů například jsou: Alternativní metody výuky cizích jazyků, Smích v hodinách (jak vyučovat a zároveň studenty rozesmát), Divadlo v hodinách cizích jazyků a další. „Myšlenka zorganizovat metodické semináře pro výuku cizích jazyků dospělých vznikla z absence podobných seminářů na území města Prahy a vlastně celé situace v České republice, kde neexistuje oficiální, státem organizované vzdělávání učitelů cizích jazyků pro dospělé studenty,“ říká paní Kadlecová, koordinátorka programu.

Jazyková škola Education First poskytuje pro učitele jazyků školení a náslechy zahraničních školitelů, kteří jsou specialisty na jazykové vzdělání a jsou členy mezinárodních vzdělávacích organizací. V rámci dalšího vzdělávání lektorů jsou časté také zahraniční stáže a e-learning. Education First ve spolupráci s celosvětovým časopisem pro učitele angličtiny English Teaching Professional nabízí svým lektorům odborné články s praktickými nápady od zkušených učitelů, jakož i recenze posledních knih a učebních materiálů.

Škola Active Languages své učitele dále vzdělává formou pravidelných školení a odborných kurzů. Zejména méně zkušení učitelé se účastní náslechů hodin svých zkušenějších kolegů.

Škola Tutor nabízí kurz „Staň se lektorem!“, který slouží lidem, jež si chtějí zlepšit své metodické znalosti anglického jazyka. Tento kurz garantuje pozici lektora u této školy v případě získání výstupního hodnocení A.

Fut
Článek vznikl v rámci projektu FUTURA, který je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a hlavním městem Praha. Realizátorem projektu je Respekt, o.p.s.

Přidáno: 09.04.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si