Další prvenství českého projektu v programu EUREKA

MŠMT ČR

19. června 2009 se v Lisabonu konala Konference ministrů programu EUREKA. Český zástupce získal v soutěži „EUREKA 2009 Innovation Days AWARD“ první příčku.

Konference byla uspořádána za účasti 38 členských států programu EUREKA a Evropské komise v areálu největšího portugalského výstavního centra FIL v Lisabonu. V rozsáhlých prostorách umístěných nedaleko od zasedacího sálu Konference ministrů připravili pořadatelé výstavu vybraných projektů s názvem „Innovation Days 2009". Předsednické Portugalsko připravilo ve spolupráci se Sekretariátem programu výběr nejlepších projektů podle předem stanovených kriterií. Na vítěze čekalo slavnostní ocenění „EUREKA 2009 Innovation Days Award".

Tato prestižní cena byla udělena poprvé v historii programu. Jedním z hlavních posuzovacích hledisek mezinárodní poroty byla kvalita řešení a dosah tržního uplatnění vystavených projektů. Do soutěže se přihlásilo 19 autorských kolektivů, do finále postoupily tři. Vítězné ocenění získal český projekt s názvem "Electronic Railmap of Europe". Jeho autorem je přední český dodavatel dat, informací a informačních systémů v oblasti železniční nákladní přepravy, společnost JERID z Olomouce.

„Na závěr ministerské konference předal cenu „EUREKA 2009 Innovation Days  AWARD" českému řešiteli P. Kročovi osobně portugalský ministr pro výzkum a vzdělávání J. M. Gago. Jedná se v pořadí o druhé nejvyšší ocenění, které Česká republika v programu EUREKA získala. Velmi mne to těší a letošnímu vítězi tímto upřímně gratuluji," uvedl náměstek ministryně Vlastimil Růžička, který na MŠMT řídí skupinu pro výzkum a vysoké školství.

Řešení oceněného projektu bylo zahájeno v roce 2004 a ukončen byl v roce 2007 s celkovým rozpočtem 0,89 milionu Eur. Tržní uplatnění výsledků tohoto projektu spočívá v internetové aplikaci železniční infrastruktury. Při zobrazení mapy evropských států lze získat přehledné informace o pohybu železničních vozů, což zlepšuje organizaci a využívání mezinárodní železniční dopravy. Do projektu s celým názvem E! 3161- LOGCHAIN+ E_RAILMAP je nyní zapojeno více než 25 států a projekt má velký geografický dopad.

V loňském roce obdržel jiný projekt s českou účastí (E! 3109 -EULASNET EXPLOSIVE ANALYSER) nejvyšší ocenění za technologický přínos EUREKA LYNX AWARD 2008. Cena byla předána českému řešiteli J. Bláhovi slovinskou ministryní M. K. Dolinar v Lublani. Oceňování „LYNX AWARD" bylo zároveň ve stejném roce ukončeno a nahrazeno cenou „EUREKA 2009 Innovation Days AWARD".

EUREKA je evropský program výzkumu a vývoje s tržním uplatněním výstupů z vývojové činnosti. Programu EUREKA pravidelně předsedá jedna členská země v době od 1. července do 30. června následujícího roku. Česká republika přistoupila do programu EUREKA v roce 1995 a předsedala mu v létech 2005 a 2006. Ministerská konference v Lisabonu zakončila portugalské předsednictví EUREKA. Za českou delegaci byli přítomni slavnostnímu vyhlášení prof. V. Růžička, náměstek MŠMT sk. 3, Ing. J. Martinec, národní koordinátor programu EUREKA a za Asociaci inovačního podnikání ČR doc. K. Šperlink, reprezentant skupiny vysokých představitelů ČR.

Přidáno: 23.06.2009, Zdroj: MŠMT ČR

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.