Couchsurfing – poznejte zahraničí pohledem domorodců a zažijte spaní na cizím gauči

Chcete při cestování ušetřit a přitom se nebojíte poznávat nové lidí, dobrodružství a neobvyklé zážitky? V tom případě byste se právě vy mohli zařadit do rozšířené a čím dál populárnější komunity couchsurferů. Na sociální síti založené k jejich setkávání můžete nabízet i poptávat volné místo k přespání na jednu noc i několik dní. Ušetřené peníze za nocleh můžete využít k lepšímu poznání místa, na kterém se v zahraničí zrovna nacházíte. I  v tom vám může pomoci váš hostitel.

Půjčte si něčí postel

Pojem couchsurfing má už dnes v běžném jazyce své místo. Původně však šlo o název organizace a webu, jehož uživatelé zde vyhledávají kontakty na lidi se stejnou zálibou v cestování a spaní na cizích pohovkách. Princip registrace a samotného vyhledávání ubytování funguje v podstatě stejně jako u těch nejznámějších sociálních sítí. Vložíte informace o sobě, o svém bydlení, poskytnete fotografie a čekáte na odezvu. Mezi tím si můžete sami vybrat nadšence, u kterého strávíte svou příští dovolenou.

Jak zacházet se svým novým profilem

Stránky CouchSurfing.org registrují již 1,5 milionu uživatelů z 230 zemí světa a ze 70 tisíc měst. Po rozkoukání se na webu můžete rozhodit sítě a začít zjišťovat, kdo a kde vás nechá přespat. Pro klid v duši a cestování bez nepříjemných překvapení je lepší si hned na začátku vyměnit co nejvíce informací. I když se z profilu vaše potenciálního hostitele dozvíte spoustu údajů doplněnou o reference ostatních nocležníků, je lepší si vše vyjasnit předem. Zajímat by vás měly podrobnosti o lůžku (jeho vybavenost), o počtu spolubydlících i to, zda  na vás bude mít hostitel čas.

Cizina viděná z úplně jiné perspektivy

Přesně to vám mohou nabídnout bližší kontakty s vaším zahraničním domácím. Místo abyste studovali klasického průvodce, podle kterého se orientuje většina turistů, můžete se o městských atrakcích a méně známých zajímavostech dozvědět přímo od zdejšího domorodce. Během předchozí komunikace se můžete například domluvit na tom, aby vám sehnal vstupenky na umělecká představení nebo zajímavé festivaly, které se budou konat v termínu vašeho pobytu. Nadšení couchsurfeři, poskytující cestovatelům svou postel, někdy připraví i seznam aktuálních akcí, které se ve městě a okolí konají.

(Ne)psaná pravidla couchsurfingu:
1. Předem se domluvte na datu a délce vašeho pobytu
2. Vybavte se vlastním jídlem
3. Udržujte pořádek
4. Mějte dostatek vlastních financí
5. Nezvěte hosty
6. Buďte vděční
7. Přizpůsobte se hostiteli
8. Pomáhejte v domácnosti
9. Věci si půjčujte po předchozí domluvě    
10. Na závěr nezapomeňte poděkovat za                                                                               
ubytování a čas

Zážitky přijdou za vámi

V případě, že si zrovna zahraniční cestu nemůžete dovolit, pozvěte cestovatele naopak k vám domů. Stát se hostitelem turistů je také lákavá zkušenost, která vám v mnohém nahradí zážitky z vlastních cest. Zajímavou dovolenou můžete tímto způsobem zažít i u sebe doma společně s vašimi hosty. Couchsurfing je zkrátka velmi jednoduchý prostředek k poznávání lidí z různých koutů světa a k bližšímu seznámení s jejich kulturou a denními zvyky.

Zkuste to jinak

Pokud se budete zprvu zdráhat poskytnout neznámým hostům nocleh, můžete si dát do profilu alespoň nabídku na setkání. Můžete zájemce provést po města nebo je domů pozvat na kávu a pár typů ohledně pobytu ve vašem regionu. Mimo couchsurfingu můžete vyzkoušet i jiné způsoby levného cestování. Společně s výměnou jednotlivých postelí je velmi populární také vzájemná výměna celých domů, bytů či chat. Tento trend se nazývá homeexchanging a v současnosti existuje celosvětová i česká podoba tohoto způsobu bydlení během dovolené.
 
Zdroje fotografií: wikimedia.org

Aktualizováno.

Přidáno: 03.07.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.