Corrupttour – to nejlepší z toho nejhoršího

Padá na vás občas při sledování zpravodajství zoufalství? Nestačíte se divit drzosti a trapným výmluvám našich zvolených zástupců – lidí, kteří by měli důstojně vést naši zemi ku prospěchu všech? Při jejich náhlých ztrátách paměti a „jednoduchých vysvětleních“ podezřelých skutečností váháte mezi pláčem a smíchem? A hlavně, začínáte mít dojem, že tohle hadí hnízdo je natolik pevně provázáno s chodem celé země, že ho nikdy nikdo nevyčistí? Dost možná máte pravdu. To ale neznamená, že by nebylo lze našim milým politikům a velkopodnikatelům alespoň trochu pocuchat peříčka.

Smát se, nebo plakat? Korupce je surovina a poznání zábava

V pondělí 13. 2. tohoto roku vyjel do pražských ulic první autobus nové moderní cestovní společnosti Corrupttour. Na rozdíl od desítek cestovek odkrývajících nepopiratelné historické krásy hlavního města poznání chtivým turistům z Česka i zahraničí, Corrupttour se zaměřuje převážně na současnost a sebekrásnější barokní kostel míjí bez zájmu.

Zakladatel společnosti Petr Šourek narazil na prázdné místo na trhu a rozhodl se ho zaplnit: „Korupce je téma, materiál, pro nás je to surovina. Někdo má ropu, někdo má dřevo, my máme korupci jako téma. […] V arabských státech zpracovávají ropu, protože ji tam mají. U nás nebudeme zpracovávat ropu, protože ji tady nemáme. Korupce máme dost, tak ji budeme zpracovávat," takto vysvětluje svůj záměr v rozhovoru pro Hydepark.

Webový portál Corrupttour ještě doplňuje: „Otvíráme úplně novou oblast cestovního ruchu. Česká republika má v oblasti korupce co nabídnout jak domácím, tak zahraničním návštěvníkům. Malá země v srdci Evropy nabízí pestrou škálu turistických cílů od betonových monumentů až po prázdné schránky falešných firem.

Safari v pražské džungli

Primárním zájmem vpravdě neobvyklé cestovní agentury jsou hnízda pražských ptáků. Za velmi rozumný obnos peněz jste naloženi do autobusu, v němž – za doprovodu zasvěceného průvodce (či průvodkyně) – se dopravíte ke spíše méně než více známým hnízdištím vypečeného ptactva, kterému se v naší krásné zemi zalíbilo natolik, že zapomnělo na migraci do teplých krajů a nehodlá se od nás ani hnout.

Exotické safari vás seznámí nejen s hnízdy samotnými a jejich specifiky, která sama o sobě za výlet stojí, ale dozvíte se leccos i o zvycích jejich obyvatel.

Pohled na ohromná sídla ptáků hrabivců zastiňující prvorepublikové vily doprovází komentář, kterak se dotyčný pták vypořádal se stížnostmi sousedů poněkud zděšených novým výhledem. Pták hrabivec postupoval vstřícně a nabídl sousedům ochuzeným o výhled na pražské panorama barevnou televizi, aby se i v budoucnu měli na co koukat.

Pohled na předimenzovanou zeď obklopující hnízdo dalšího, bohužel u nás nijak vzácného ptáka (bývalého i současného majitele Čezu), která se ježí soupravou kamer a vyhrožuje všem opovážlivcům ostnatým drátem, snad ani komentář nepotřebuje.

Korupce se vyplácí

K pozoruhodným sídlům patří i moderní palác podnikatele Patrika Oulického, který nějakým zázrakem (nebo snad nedopatřením) vznikl v chráněné krajinné oblasti Českého středohoří. Poté, co pracovníci CHKO zjistili, že nová dominanta krajiny s obrovským bazénem vyrostla bez patřičných povolení, věc se začala řešit a mluvilo se i o bourání podnikatelského hnízdečka. A co se nestalo, povolení bylo získáno dodatečně – a důvod? Odpověď je prostá a velice věrohodná: podnikatel se ve svém bazénu nikdy v životě nekoupal a může to dokázat. Stavba totiž vůbec není určena k užívání. Pravděpodobně jde o modernistický estetický prvek, který podnikatel lidumil obětavě financoval z vlastní kapsy.

Agentura Corrupttour se ale neomezuje pouze na domácí hnízdiště ani na prostory hlavního města.

K jejím specialitám patří fascinující obhlídka tří vybraných pražských nemocnic, které s neutuchající invencí požírají peníze ze státního rozpočtu a dodávají pojmu veřejná zakázka dosud netušené významy.  

Výlet nazvaný tři pražská nej si vytkl nesnadný cíl: najít tři nejočividnější a nejdrzejší případy korupce v Praze. Po nelehkém boji (neboť výběr je vskutku široký) zvítězil Škodův palác (sídlo magistrátu), nechvalně proslulý tunel Blanka a neméně slavné pole za Letňany v místě, kde se nekonala olympiáda.
Jeden příklad za všechny: Škodův palác bylo možné odkoupit za 1,2 miliardy. Osvícený magistrát si ho ale nakonec pronajal na 20 let za miliardy 4.

Mimo Prahu se zatím Corrupttour vydává pouze do Ústí nad Labem: výlet Hustý Ústí je určen zkušeným cestovatelům. K největším lákadlům bezpochyby patří projížďka lanovkou na kopec Větruše zdobený výletním zámečkem. Jízdu si je třeba patřičně užít, trvá sice jenom 2 minuty, protože překračuje vzdálenost pouhých 300 metrů, výstavba lanovky zato stála 80 milionů.

O tom, kterak ústečtí kmotři myslí na své méně movité sousedy, vypovídá úprava parků, na kterou byly čerpány nemalé dotace z Evropských strukturálních fondů. „Přece nemůžeme nechat děti hrát si na obyčejném hřišti a jejich maminky odpočívat na trapně neoriginálních lavičkách, které si může pořídit každý!“ řekli si radní. A výsledek? Lavičky za 60 tisíc, klouzačka pro děti za 600 tisíc Kč. V Ústí se na nové generaci skutečně nešetří.

Chtěli byste, aby Corrupttour přijela i do vašeho města?

Směle kontaktujte agenturu prostřednictvím formuláře, který má na svých stránkách, a přispějte tak k turistické atraktivitě vašeho domova!

Fotografie byly převzaty z Corrupttour.com.

Přidáno: 22.03.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.