Co získáš, když budeš platit školné?

CEVRO Institut

Neplatit školné na vysoké škole vypadá jako prima věc. Má to ale háček! Když nic neplatíš, nejsi zákazník! Když nejsi zákazník, tak nejsi pán! Nemáš komu říct, co potřebuješ, ani co se ti nelíbí. Nikdo ti nenaslouchá. Máš jen dvě možnosti – vydržet nebo odejít. Za dveřmi už stojí stovky jiných.

Ani veřejná škola navíc není zadarmo. Třeba těch peněz, které vydáš za učebnice…, jejichž jedinou „kvalitou“ často bývá fakt, že je napsal právě ten, kdo tě bude zkoušet. Jen se zkus zeptat kamarádů, jak to tam chodí.

Určitě jsi taky slyšel, že veřejné školy jsou kvalitní a soukromé ne. Ale proč by to tak mělo být? Veřejné školy nikdo nenutí, aby soupeřily o studenty. K úspěchu jim stačí, že nemají školné. Naopak soukromé musejí o každého studenta bojovat. A právě to je nutí, aby nabídly něco navíc. Třeba individuální přístup ke každému studentovi. Lepší vybavení a umístění učeben. Modernější metody výuky. Všelijaké bonusy, soutěže, účast na konferencích. Studijní texty, e-learningové opory a učební pomůcky zdarma. Nic z toho většina veřejných škol nenabídne.

Soukromé školy více dbají na to, aby jejich absolventi mohli hned nastoupit do práce. Kdyby to nedělaly, dávno by zkrachovaly. Vedle teorie se proto kupříkladu naučíš komunikovat s lidmi, veřejně obhajovat svoje názory, vyzkoušíš si řízení lidí nebo přípravu reklamní kampaně.

Ani soukromé vysoké školy nejsou ideální. Ale jedna věc je jasná. Když někde platíš, víc si tě považují. Jsi zákazník. Je velký rozdíl být neplatícím žákem nebo platícím zákazníkem!

Zvaž to všechno, až budeš podávat přihlášku na vysokou školu. A vzpomeň si třeba na jedno staré dobré přísloví: za málo peněz málo muziky!

Tip na soukromou vysokou školu: Bc. a Mgr. studium Politologie, Veřejná správa a mezinárodní vztahy: www.CEVROInstitut.cz.

Přidáno: 01.07.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.