Co podniknout v Německu s deseti eury v kapse

Vzdelani

Co si budeme nalhávat, studentský život nění žádné pírko, alespoň co se peněz týká. Cestování samo o sobě je také poměrně drahá záležitost, ale pro spoustu studentů vášeň a v podstatě i nutnost. Kdy jindy budete mít na cestování tolik času, než právě během studia? Ale nebojte, jsme tady my a jak již napovídá nadpis článku, přinášíme vám tipy na levné zážitky a atrakce v Německu. Nezáleží na tom, jestli jste erasmák s nízkým kapesným, cestovatel s omezeným rozpočtem nebo třeba podhodnocený stážista. Určitě si něco vyberete.

Free Walking Tours (www.neweuropetours.eu)

Tohle rozhodně nesmíte vynechat. Sandeman’s New Europe nabízí průvodcované prohlídky v angličtině už ve čtrnácti městech v Evropě a v Izraeli, dokonce už i v Praze (www.newpraguetours.com). V Německu to jsou konkrétně města Mnichov, Hamburk a Berlín. Několikahodinová tour je skutečně zadarmo, na konci se průvodci ale dává spropitné. Vzhledem k tomu, že je to jejich jediná mzda a často taky zdroj obživy (a taky proto, že to je naprosto boží), tak se skutečně hodí dýško dát. 10 eur by vám mělo stačit jak na odměnu pro průvodce, tak i na kávu po cestě. Sandeman dále nabízí i jiné, tematické (a tedy dražší) prohlídky, například pivní, po klubech, zámcích nebo jiných zajímavých místech v dané oblasti.

Najděte a navštivte co nejšílenější muzeum

Nebo se u něj aspoň vyfoťte. Pokud máte podobnou averzi k muzeím, hradům a zámkům, podobně jako já, zkuste z toho udělat parodii. Věděli jste například, že v Berlíně má muzeum i currywurst? (www.currywurstmuseum.de) Vstup je na můj vkus poměrně drahý, ale pokud jste student, do 10 eur se vejdete. Máte tip na něco šílenějšího? Dejte mi vědět v komentáři pod článkem!
Dobrá zpráva je, že spousta muzeí mívá občas volné vstupy, takže si vyhraďte chvilku na googlení a podívejte se, jestli se nějaký den otevřených dveří náhodou nechystá!

Památky

Památky nemusí být jenom nuda, dlouhé zámecké chodby a nazouvací papuče, které ovšem po těchto chodbách báječně kloužou, doplněné o nekonečné výklady o laikům naprosto neznámých historických osobnostech. Jak známo, nejlepší věci v životě jsou zadarmo. Například v Berlíně se dá navštívit zdarma spousta naprosto parádních míst, jen namátkou budova spolkového sněmu s naprosto dechberoucím výhledem ze skleněné kupole (pozor, vstup je sice zdarma, ale je nutné se dopředu registrovat na určitý den a čas a počkat na potvrzení, jinak vás dovnitř nepustí), East Side Gallery, což je největší dochovaná část Berlínské zdi pomalovaná výjevy z historie nebo výjevy s ní spojenými, a nebo třeba částečně venkovní muzeum Topografie teroru, které se věnuje historii Berlína a celého Německa mezi lety 1933 a 1945.

Projížďka na lodi

Téměř každé větší město v Německu bylo postaveno na řece, kolem které pak logicky vyrostly nejdůležitější stavby. Během projížďky na lodi tak uvidíte téměř vše významné a z docela jiné perspektivy. Přiznám se, že tohle zrovna zážitek, který bych nejspíš vynechala jako první, kdybych se měla rozhodnout jen pro jednu věc z našeho seznamu. Ona i procházka kolem řeky má něco do sebe.

Grilování v parku

Troufnu si tvrdit, že každé město v Německu má nejen řeku, ale i překrásný park. A co víc, v parku na trávě je (samozřejmě na vyhrazených místech a nevím, jestli v každém parku) dovoleno grilovat. Raději si to zjistěte dopředu na internetu, ale taková letní grilovačka v přírodě je naprosto dokonalá a daleko jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Gril na jedno použítí seženete v supermarketu za pár eur, pivo také (dejte pozor, nejen skleněné a plastové lahve, a dokonce i plechovky jsou zálohované a vrací se), takže sbalte deku na sednutí a hurá do parku.

Pujčte si kolo

Pravděpodobně vás denní půjčovné vyjde levněji, než kdybyste jezdili městskou hromadnou dopravou. Jasně, MHD v Německu je nepřekonatelně skvělý, ale kolo je pořád kolo. Navíc jsou Němci jsou k cyklistům neobyčejně tolerantní a mají super systém cyklostezek, a to i ve městech. Dejte si pozor i jako chodci, pokud po určité části chodníku nikdo nejde a raději se všichni tlačí na jedné straně, je ta prázdná patrně vyhrazena cyklistům (zpravidla, ale rozhodně ne vždy, je barevně vyznačena). Často večer potkáte pány v obleku a dámy v sukních a na podpatcích, jak jedou z kanceláře domů. Na kole jezdí téměř každý, a to dokonce i v zimě na sněhu. Běžná cena půjčení dospěláckého kola se pohybuje kolem 12 eur za den, ale když budete pořádně hledat, najdete i levnější a do 10 eur se vejdete. Nesporná výhoda kola je ta, že toho stihnete podstatně víc, než když se budete trmácet pěšky, a navíc je to zábava.

Výstavy, autorská čtení, koncerty a tak dále

Aktuální přenášky, výstavy, koncerty a akce, které se konají v Hamburku a mají vstup zdarma najdete krásně shrnuté zde (www.kulturlotse.de). Podobné stránky určitě existují i pro vaše vybrané nebo domovské město.

Blešáky

Bleší trhy jsou nedílnou součástí života v Německu. Nemusíte si hned kupovat sovětskou uniformu nebo starou lampu, jen tam běžte „na čumendu“ a nasát tu jejich jedinečnou atmosféru. Stojí to za to! Kalendář bleších trhů najdete třeba zde.

A jaké jsou vaše oblíbené tipy na to, jak si za málo peněz užít hodně muziky? Chybí nám v článku něco? Podělte se s námi!

Přidáno: 02.05.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si