Co dělat a hlavně nedělat, abyste dobře vycházeli se spolubydlícími

Našli jste (třeba i s pomocí našeho článku o studentském ubytování) nové bydlení? Nechcete, aby to dopadlo špatně a vy se museli zase stěhovat? Pojďte se teď s námi podívat, jak můžete zabránit nedorozumění mezi vámi a novými spolubydlícími. Jako u všech typů soužití (od pracovních vztahů až k těm osobním) je potřeba stanovit si určitá pravidla. Když jsem se nedávno přestěhovala, nemohla jsem si nevšimnout papíru s názvem „Desatero péče o domeček“, který jsem našla přidělaný magnetem na lednici ve svém novém bydlišti. Trochu mě upokojilo, že nebylo adresováno mně (bylo by mi přece jen trochu trapně, kdyby mi někdo musel říkat, že by bylo fajn jednou za 14 dnů vyluxovat a umýt vanu), ale jako inspirace k napsání tohoto článku to zafungovalo výborně.

Spolubydlící

1) Uklízejte po sobě.

Vím, že už vám to určitě mockrát říkala maminka, ale není na škodu si to zopakovat. Nebuďte čuňátka. Každého naštve, když musí předtím, než si může ukuchtit něco k večeři, umýt plný dřez několik dní starého nádobí, které vlastně ani sám nezašpinil. Totéž platí třeba o WC nebo vaně. Tak nebuďte čuňátka ☺
Úplně nejlepší je udělat si úklidový „jízdní řád“ nebo hodiny s otáčecími ručičkami, aby se nikdo nemohl pokaždé vymlouvat, že uklízel minulý týden.

2) Respektujte soukromí.

Pokud ještě neumíte klepat, tak se to naučte. Vaši spolubydlící to určitě ocení.

3) Buďte tolerantní, ale nepřehánějte to.

Pokud jste podobná povaha jako já, budete to mít těžké. Nemám ráda konflikty a snažím se jim za každou cenu vyhnout. Ustupuji a mlčím, až najednou není kam ustupovat a já vybuchnu jak přetopený kotel, což samozřejmě vyvolá ty nejzmatenější reakce, jak jinak, než negativní.

4) Zajímejte se o ostatní, ale s citem.

Těžko radit, protože každý člověk je jiný a potřebuje více či méně kontaktu, ale alespoň se hezky pozdravte po příchodu domů a zkuste prohodit jednu dvě věty. Hned uvidíte, jestli se váš spolubydlící chce bavit, nebo raději ne.

5) Pokud všechno selže, zařiďte si „jízdní řád“. A nebo se odstěhujte.

Na koupelnu, na kuchyň, na úklid. Podepisování věcí v lednici a v koupelně je sice krajní řešení, ale může zafungovat. Pokud se ovšem se spolubydlícími na něčem domluvíte a ani po několikátém „promluvení si“ to pořád nefunguje, asi už se to nespraví a možná je na čase, najít si nové lidi, se kterými se vám bude bydlet lépe.

Přidáno: 28.01.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si