Co by se na vysoké škole opravdu nemělo stát

Bílé secesní budovy rozkládající se v krásném parku, vzdušné sály, ve kterých přednášejí brilantní profesoři, jejichž každé slovo je čirou inspirací, vtipní a chytří spolustudenti a skvělí přátelé, se kterými je prostě radost být. Menza nabízející vedle domácí svíčkové uzeného lososa s artyčoky, vždy čisté toalety, na kterých nikdy nedojde toaletní papír.

Dobré ráno, už jste vzhůru? Takhle univerzity (přinejmenším ty české) zdaleka nevypadají. Což si velmi dobře uvědomuje i většina těch, kteří se na vysokoškolská studia teprve chystají.

Nicméně i v pramálo romantické atmosféře našich univerzit potkáte několik pravidel, která je záhodno dodržovat. I kdyby jen proto, že jiné jednání je zkrátka trapné.

K tomu, co by se na univerzitě opravdu nemělo stávat, patří všechny formy neetického ovlivňování pedagogů studenty a naopak.

Co to znamená? Že i když jdete na zkoušku v červnu, venku je 30 stupňů nad nulou a potí se i zdi, je záhodno vzdát se průsvitného oblečení s hlubokým výstřihem. Jinak, i kdyby skutečně šlo o nedovtipnost a člověk neměl nijak v úmyslu zneužívat projevů své tělesné fyziognomie k zakrytí povážlivého vzduchoprázdna v dutině lebeční, uděláte dojem někoho, kdo se pokouší koupit si dobrý výsledek tím nejhloupějším způsobem. A alespoň trochu jedovatý a schopný pedagog vám to také dá patřičně sežrat (o pedagožkách ani nemluvě).

Opačná situace, kdy na vás pedagog civí, namísto aby poslouchal váš referát, je značně nepříjemná a těžko se řeší. Není lehké vystoupit proti svému učiteli a obvinit ho z nepřístojného chování. Každý student na to ale má právo a neměl by se bát vyjádřit svůj názor.
Tímto fenoménem se zabývá příručka Sexuální obtěžování na vysokých školách:
proč vzniká, jak se projevuje, co lze proti němu dělat, ve které v případě potřeby najdete rady jak postupovat.

Student by měl jednat jako dospělý člověk

S dobrým přijetím se nesetkají falešné morální apely (zvláště poté, co vám na to někdo přijde): vymlouvání vlastní neschopnosti splnit úkol nebo se naučit na zkoušku vymyšlenými důvody ala umřela mi babička, měla jsem potrat (rakovinu, ebolu - nehodící se škrtněte), nebo snaha zapůsobit na city pedagoga, o kterém se předpokládá, že je také jen člověk a po promyšlené masáži změkne: Dyť já se tak snažím!!! A tohle je vlastně jediná věc, kterou nikdy nebudu potřebovat!!!

Na vysoké škole jste dobrovolně

S nástupem na univerzitu už se počítá s tím, že vás ke studiu nikdo nenutí. Je jen na vašem rozhodnutí a vaší zodpovědnosti, jak se s požadavky vysokoškolského života poperete.

Proto kyselé obličeje studentů tvářících se při každé otázce pedagoga jako umučení nebývají přijímány zrovna s nadšením. Stejně tak jako laxní přístup spočívající ve zhroucení se v posluchárně do židle, zarytí očí do stolu před sebou a odmítání aktivní komunikace. Sedět během přednášky jako pecka a až po jejím skončení si stěžovat, že ničemu nerozumím, se na univerzitu vskutku nehodí. Když něco není jasné, musíme zkrátka překonat stádní reflex (hlavně neprozradit, že nechápu, o čem se mluví) a zeptat se.

Domluvit si předtermín (tj. zkoušku ještě před oficiálním začátkem zkouškového období) a pak ho jen přijít „zkusit“ – nenaučit se a spoléhat na štěstí; „ono to třeba nějak vyjde“ – se pokládá za vyloženě neseriózní plýtvání časem vyučujícího.

Co za sebe na zkoušku poslat chytřejšího kamaráda?

Působí to lákavě a u písemných zkoušek, u nichž se identifikujete pouze jménem a číslem studenta, i proveditelně. Riskujete tím ale, pokud váš podvod bude prozrazen, těžký postih pro vás i vašeho kamaráda, který by mohl skončit i vyloučením ze školy.

Starý dobrý tahák

Co neuvízne v hlavě, to napsat na chytře ukrytý papírek a v posluchárně si během písemného testu sednout co nejvíc dozadu. Tento bohulibý zvyk si spousta studentů přinese ještě ze střední školy a na univerzitě ho použije alespoň jednou. Ve většině případů si toho ani nikdo nevšimne a dotyčný výtečník se ostudě i vyhazovu ze zkoušky vyhne, na druhou stranu takové jednání více než zavání trapností a buduje špatné zvyky: v životě po ukončení školy nám žádné taháky nepomohou.

O každé přestávce jedno pivo

Z faktu, že přestávky mezi přednáškami bývají celkem dlouhé (málokomu v rozvrhu navazuje jeden předmět na druhý), těží nejeden majitel hospody nebo vinárny nacházející se poblíž některé z fakult. Na tekutém občerstvení určitě není nic špatného, ale pokud nám „vleze do hlavy“, je lepší přednášku vynechat rovnou a nepokoušet se na ni dopravit. Na společensky utrmáceného studenta připotácivšího se do posluchárny sebejistý pedagog zareaguje s humorem a odešle dotyčného tam, kam patří (nejspíš do postele), učitel s menším smyslem pro humor by si to ale mohl vyložit osobně a ožbrundovi nepříjemně zatopit: stejně jako do práce, ani na univerzitu (až na výjimky) alkohol nepatří.

Vztah mezi studentem a pedagogem

To, co by bylo na střední škole nepřípustné, na vysoké se až tak moc neřeší. Samozřejmě vždy záleží na konkrétní situaci a dalších lidech na domovské katedře pedagoga.

Co ale zůstává nepřijatelným, je protěžování oblíbených studentů (ať už z jakéhokoli důvodu).

Přidáno: 23.04.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si