Cinema Mundi: Cesta kolem světa za 8 dní

Čerstvě zakončený mezinárodní filmový festival Cinema Mundi opět dokázal, že Brno je živoucí město, ve kterém se kultuře může dařit. V termínu 27. 2. – 6. 3. 2013 se odehrál již čtvrtý ročník akce, jenž si podmanil nejen brněnská kina. Jako každý rok diváci netrpělivě čekali na filmy nominované na Oscary, České lvy i na snímky ze speciálních sekcí. Rozmanitost filmových děl byla v tomto případě zaručena.

Nový ročník přinesl několik změn k lepšímu
Každá takto rozsáhlá kulturní událost tříbí svou formu v průběhu let. I díky tomu se mohou pravidelní návštěvníci Cinema Mundi těšit vždy na drobné obměny a novinky v programu a organizaci festivalu. Letos se divákům dohromady představilo sedmdesát dva filmů, což představuje nárůst o více jak deset snímků. Filmové projekce se navíc rozrostly do nových prostor. Festival oproti minulému ročníku opustil sál Břetislava Bakaly a přesunul se do sálů kina Art, Divadla Šansonu a Divadla Bolka Polívky, kde zároveň proběhlo oficiální zakončení festivalu.  

V rytmu Jižní Ameriky
V loňském roce byla jedna z filmových sekcí zaměřena na balkánskou kinematografii, letos se promítala tvorba z opačného koutu světa. Kategorie Latinsko-americká komedie nabídla divákům šestnáct nevšedních snímků ze současnosti i ze zlatého fondu žánru. Na projekce byl úzce navázán i bohatý doprovodný program. Ve večerních hodinách probíhaly pravidelné ukázky latinsko-americké kultury v hudebním klubu Mersey. Tančily a vyučovaly se tradiční temperamentní tance, cvičila se capoeira a pojídaly se hmyzí speciality.

Čekání na Djanga
Shodou náhod jsem téměř celý tento ročník chodila na filmové projekce do kina Lucerna, jednoho ze dvou posledních klasických sálů v Brně. Promítaly se tu takové trháky, jako byly Argo, Lincoln či Nespoutaný Django. Bylo tedy předem jasné, že se kino zaplní do posledního místa. Přestože se provoz obyčejného kinosálu liší od velkých multiplexů, nechala řada diváků nákup vstupenek na poslední chvíli, čímž se tvořily ve skromném předsálí kina fronty. Konkrétně projekce Tarantinova Djanga se tak i díky komentáři k filmu protáhla téměř o pětačtyřicet minut. S ohledem na to, že samotný film má dvou a půl hodinovou stopáž, jsme z kina odcházeli ve čtvrt na dvanáct v noci. Jsou to drobnosti, které mi kvůli takovým snímkům nevadí překonávat. Naštěstí jsem si vždy vybrala kvalitní film, který mi stál i za takové malé počáteční obtíže. Z filmové nabídky čtvrtého ročníku Cinema Mundi přinášíme čtyři krátké komentáře.

Královská aféra – srdci neporučíš
Dánský film je důkazem toho, že nevěra a složité osobní vztahy se nevyhýbají ani urozeným rodinám, ba právě naopak. Děj nezobrazuje pouze zakázanou lásku královny a osobního lékaře jejího muže, ale také pučení osvícenství, kterému oba pevně věřili. Tajný vztah, zpečetěný početím dcery, hýbe celou zemí, na což nakonec zareaguje blízké okolí i dánský lid. Dramatický historický snímek se rozhodl zmapovat neznámý výsek historie dánského království. Režiséru Nikolaji Arcelovi se podařilo vystihnout napětí a nejistotu doby, ve které se hrdinové filmu nacházeli po většinu svého života.  

Tenisky – plážová idyla
Bulharský letní film přivádí šestici mladých lidí z města na pobřeží, kde se každý z nich po svém vyrovnává se svou minulostí, současností i budoucností. Několik měsíců u moře sjednotí lidi, kteří se na začátku vůbec neznali. Film nasadí divákům brouka do hlavy otázkou, zda se dá smysl života hledat prostřednictvím rybaření, popíjení a zpěvu u táboráku. Upozorňujeme, že nevázanost a svobodomyslnost filmu jsou prudce nakažlivé.

Argo – fikce z Teheránu
Nejlepší film a scénář loňského roku oceněný Oscarem našli diváci v programu Cinema Mundi hned dvakrát. První projekce proběhla v rámci sobotního večera a dokázala zcela zaplnit rozměrný sál kina Lucerna. Režiséru Benu Affleckovi se povedlo udržet po celé dvě hodiny trvání filmu napjatou atmosféru ukazující situaci v Iránu v 70. letech. Díky skutečnosti, že je Argo natočen na 35 mm film a nemá tím pádem dokonalou digitální kvalitu, diváky snímek okamžitě vtáhl do dění kolem nepokojů u americké ambasády v Teheránu.

Polski film – když herci hrají sami sebe
Český Polski film byl na festivalu uveden v rámci sekce nominací na Českého lva. Jde o těžko uchopitelný snímek vyprávějící o shledání čtyř spolužáků z brněnské JAMU, kteří „hrají“ svoje předobrazy. Už natáčením filmu, v němž si herci Matonoha, Liška, Daniel a Polášek zahrají sami sebe, vyvolal režisér Marek Najbrt pozdvižení. Kritici, diváci a lidé od filmu se snadno ztrácí v poměru použité fikce a reality, což byl hlavní autorský záměr tvůrců.

Přidáno: 11.03.2013, Zdroj: CINEMA MUNDI Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.