Chcete nastartovat svou kariéru už během studia?

Doby, kdy akademický titul znamenal obrovskou výhodu při hledání zaměstnání, jsou už dávno za námi. S rozšiřující se dostupností vysokoškolského vzdělání (přijímání většího množství studentů doprovázené klesajícími standardy) je bakalářský a magisterský titul spíše ukazatelem schopnosti dlouhodobějšího soustředění a jisté cílevědomosti. Sám o sobě, bez dnes tolik opěvované praxe, ale uchazeči o práci v očích personalisty příliš nepomůže.

Mnohé obory jsou přitom na propojení teorie s praxí založeny (těžko si například představit studenta chemie, který by do laboratoře ani nepáchl), studenti humanitních oborů jsou na tom však tradičně hůře, také postrádají prvoplánové propojení studovaného oboru s následujícím zaměstnáním (po vystudování dvou jazyků se můžete uplatnit leckde, všude ale budou mít dojem, že krom oněch jazyků neumíte vůbec nic).

Předejít nepříjemnému překvapení – očekávajícímu čerstvého absolventa s diplomem v kapse – se dá ještě během studia: aktivní snahou rozšiřovat své obzory a „učinit se atraktivním“ i pro budoucí zaměstnavatele. Jak? Nejlépe brigádami a dobrovolnou účastí na projektech odpovídajících předmětu studia a přibližujících se k tomu, čím bychom se v budoucnu chtěli živit.

Praxe v oboru – třeba i zadarmo

Využijte všem možností, které vám nabízí mateřská univerzita, a zapojte se do praxí a stáží ve svém oboru.
Poptejte se na své katedře – dost možná se naskytne příležitost stát se na nějakou dobu tzv. „pomocnou vědeckou silou“, nabrat zkušenosti a získat za to i finanční odměnu. Studenti přírodovědných oborů by neměli zaváhat zeptat se svých profesorů na volná místa ve výzkumu – mnoho jich není, ale za otázku nic nedáte. Vyhlédněte si potenciální zaměstnavatele a nabídněte se jim jako brigádník, popřípadě dobrovolník – i pokud vám hned nic nevyjde, uděláte si alespoň přehled a dost možná získáte užitečné kontakty do budoucna.

Vyjeďte během studia do zahraničí a zapojte se do místních projektů – jako první se nabízí výměnný program Erasmus, přes který dostanete stipendium na tříměsíční až roční pobyt na univerzitě v zahraničí. Pokud jste už Erasma vyčerpali (můžete vyjet pouze jednou) a jste schopni zařídit si potřebné papíry sami (především pozvání od vybraného zahraničního pracoviště), relativně dostupný je Freemover – program individuální mobility, který nabízí měsíční stipendium ve výši 7000 Kč bez ohledu na cílovou destinaci.

Navštěvujte veletrhy pracovních příležitostí, kde můžete přímo oslovit zástupce vybraných společností. Tradiční dobou pro pořádání těchto veletrhů je březen a duben, nepropásněte je tedy!

Získejte praxi v neziskovce

Na rozdíl od komerčních firem, jež se do zaměstnávání studentů příliš nehrnou, neziskové organizace spolupracují s nadšenými mladými lidmi rády. Nejčastěji je práce v neziskovce alespoň zpočátku nehonorovaná, tedy čistě dobrovolnická, o to více ale můžete využít své nápady a iniciativu v názorově otevřenějším a pružnějším prostředí neziskové organizace. Pracovat je možné v nejrůznějších oborech, od sociální práce přes široké spektrum ekologických aktivit k pomoci s organizováním kulturních akcí.

Vsaďte na vlastní iniciativu

Rádi píšete nebo kreslíte? Dejte o sobě vědět – inspirujte kamarády a vydávejte vlastní studentský časopis (popřípadě se přidejte k již existujícímu). Vytříbíte si styl, budete moci prezentovat své názory, dozvíte se (nic jiného vám nezbyde) o možnostech financování podobných projektů a v životopise se to bude dobře vyjímat.

Trainee programy

Ve světě i v Česku už mnoho společností nabízí studentům a absolventům školící programy trvající typicky od tří do dvanácti měsíců. Účastník programu během této doby vystřídá několik pozic ve firmě, vždy pod dohledem zkušeného mentora, a může si tak vyzkoušet, na co se nejvíc hodí. Výhodou oproti bezplatné stáži je to, že při nástupu podepisuje smlouvu na dobu určitou a dostává plat. Trainee programy nejčastěji nabízejí nadnárodní korporace, které si touto cestou vychovávají nové zaměstnance, už proto je podmínkou pro úspěch při konkurzu ovládnutí cizího jazyka (nejčastěji angličtiny nebo němčiny) – pokud v případě, kdy máte promluvit anglicky, raději jenom posloucháte, je na čase zapracovat na sobě a pořádně se rozmluvit.
Trainee programy jsou zveřejňovány na portálech jdipracovat.cz, aprace.cz a samozřejmě ve vyhledávači Google.

Freelancer –na volné noze už během studia

Máte dojem, že už něco umíte? Neschází-li vám chuť a odvaha, zařiďte si živnostenské oprávnění (přijde vás na 1000 Kč a jako studenti máte nárok na značné daňové úlevy) a pusťte se do podnikání na vlastní pěst. Jistotu pravidelného zaměstnání zde nehledejte, na druhou stranu máte šanci prosadit své vlastní představy a vyhnout se rutině. Mezi tzv. profesionály na volné noze patří nejčastěji umělci, autoři, copywriteři a lektoři, fantazii se ale meze nekladou. Prohlédněte si katalog Na volné noze a přesvědčte se sami.

Přidáno: 24.09.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.