Cestuj, vzdělávej se a bav se!

První měsíce na univerzitě se mi zdály skvělé, protože jsem zažíval stále něco nového. Jenomže postupně jsem si začal uvědomovat, že tohle všechno brzy skončí. Hlavou se mi honily různé myšlenky a obavy. Rozhodně jsem se nechtěl zařadit mezi zástupy absolventů bez zkušeností.

Abych vynikl a po studiu snáze našel uplatnění, rozhodl jsem se navázat nové kontakty a podstoupit určité výzvy. Byly zde 2 možnosti: vycestovat do zahraničí nebo si při studiu najít práci. Nakonec jsem si prošel obojím a to mi otevřelo dveře do světa. Tím to však nekončí…

Objevte možnosti Youth Exhange

Na sklonku studia jsem objevil možnosti „neformálního vzdělávání“ a Youth Exchanges (výměny mládeže). Kdyby se mě předtím někdo zeptal, o čem to všechno je, nejspíš bych mu nedokázal odpovědět. A je to hrozná škoda, protože mnoho lidí o podobných projektech stále neví. Přitom skýtají příležitosti pro cestování, vzdělávání, nová přátelství a v neposlední řadě také nové zážitky.

Youth Exchanges umožňují skupinám mladých lidí z různých zemí setkat se a žít společně po dobu 5 – 21 dnů. Na těchto mezinárodních projektech můžete očekávat účast na workshopech, různá cvičení, diskuze, outdoorové aktivity, vlastní prezentace aj. Často jsou aktivity prokládány výlety, takže účastníci poznají místní kulturu.

Podmínky účasti jsou jednoduché: stačí vám pouze správná motivace, věk pod 30 let a čas. Navíc nehraje roli, zda máte hluboko do kapes. Náklady totiž pomáhá hradit vzdělávací program EU Erasmus+.

Výměna mládeže v Turecku

Touha po osobním rozvoji a nových zážitcích mě přiměla přihlásit se na projekt zvaný „MusiCALL“ a za několik dní už jsem seděl v letadle do Turecka. Po celodenním cestování a závěrečné jízdě tureckým taxíkem jsme dorazili do hotelu, kde na nás čekali ostatní účastníci. Celkem nás mělo být 5 národností, včetně naší české výpravy.

První den jsme absolvovali seznamovací aktivity a drobné hry na povzbuzení, kterým jsme přezdívali „energiser“. Tím byla zaručena přátelská atmosféra po celou dobu projektu. Navíc to byla jedna z možností, jak lépe poznat své spolubydlící, protože jsme byli rozděleni na pokoje ve smíšených skupinkách. Poté nám byl představen program na následující dny a stanovili jsme si určitá společenská pravidla a cíle projektu.

Projekt byl sestaven tak, aby krok za krokem seznámil účastníky s problematikou přípravy veřejných událostí. Na vzdělávací program navázala příprava muzikálového představení, které bylo časově nejnáročnější.

MusiCALL lze popsat jako bezpečný prostor pro sdílení, učení a rozšiřování komfortní zóny. Různorodá sestava talentovaných lidí předávala ostatním účastníkům své znalosti a zdokonalovala jejich dovednosti v oblasti herectví, jednání na veřejnosti, brainstormingu, leadershipu, uměleckého projevu aj. Někteří účastníci se aktivně zapojovali do příprav teambuildingových aktivit, které používají animátoři.

Stanovením osobních cílů a poznáním vlastních limitů bylo podporováno vlastní sebevědomí a odvaha přijímat výzvy. Mnoho lidí zde poznalo, že jejich limity nejsou opravdové a mohou je překonat. Aby to však zvládli, museli se pokusit opustit svoji komfortní zónu.

Projekt jsme zakončili závěrečným zhodnocením (zpětnou vazbou ze strany účastníků i organizátorů), projekcí fotografií a videí a tzv. závěrečnou party. Všichni jsme si na sebe natolik zvykli, že nebylo divu, když se při loučení objevily na některých tvářích slzy.

Troufnu si říct, že každý účastník se vracel domů plný pozitivní energie a zážitků, na které bude vzpomínat ještě dlouhou dobu.

Tomáš Kolomazník

 

 

Zdroj fotografií: Tomáš Kolomazník

Přidáno: 02.11.2016, Zdroj: Vzdělání.cz Autor: Tomáš Kolomazník

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si