Cestovatelské léto levně a se spoustou zážitků není žádný problém

Vzdělání

Že se dá leccos zažít i bez velkého kapitálu nám neustále dokazují různí nadšení cestovatelé. Pokud chceš vyrazit na výlet, ale zároveň ušetřit za cestu, ubytování nebo levně procestovat celou zemi, máš hned několik možností, jak to udělat. Stačí si na netu najít lidi, kteří jsou naladění na stejnou vlnu a celou dovolenou můžeš prožít ubytován v soukromí a dělit se o náklady za cestu. Čti a začni plánovat.

Ubytujte se levně a v soukromí

Pokud se při svém cestování už dávno nespoléháš na služby cestovních kanceláří a na webu booking.com je na tvůj vkus příliš luxusních hotelů, máš řadu jiných možností, jak si ubytování v zahraničí zajistit. Naštěstí před pár lety někoho napadlo založit stránky nabízející ubytování v soukromí od registrovaných uživatelů. Tyto ubytovací tipy najdeš na platformě Airbnb.cz nebo Wimdu.cz. Oba weby fungují na stejném principu. Zaregistrujete se jako uživatel, vyplníte alespoň základní údaje pro ostatní členy, vyberete ubytování, počkáte na potvrzení od hostitele, zaplatíte, odjedete, bydlíte a po návratu píšete pro ostatní recenzi na ubytování, na kterou může hostitel reagovat. Ceny jsou příznivé, nabídka široká, bydlet můžete samostatně nebo i ve sdíleném pokoji. Nevýhodou oproti booking.com je platba předem a poplatek portálu za zprostředkování. V mnoha případech se to ale i tak vyplatí.

Nízkonákladové lety za pár stovek

Vyhledávačů výhodných a levných letenek existuje nespočet a zdálo se, že v tomto oboru už nelze přijít s ničím novým. Vyhledávač Skypicker.com to ale dokázal. Stránky nabízí pouze nízkonákladové lety, přičemž jejich vyhledávání je sofistikovanější než kdy dřív. Web je totiž ušit na míru těm, kteří ne vždy cestují do konkrétních destinací a chtějí si svůj příští turistický cíl vybrat podle ceny. K tomu na webu slouží mapka, na které doslova zakroužkuješ oblast odletu. Může to být jen Praha, nebo i pět okolních měst najednou. V kolonce přílet necháš volbu `kamkoliv`. V tu chvíli ti u ostatních měst vyskáčou ceny letenek do těchto desinací a ty můžeš snadno vybírat.

Najdi nové přátele v autě

Chceš-li pokračovat v šetření i v místě dovolené, můžeš využít službu carsharing. Na stránkách Carpooling.com nebo Roadsharing.com najdeš nadšence z celého světa, kteří se rádi podělí o auto i cestovní náklady. Nemusíš se tak spoléhat na jízdní řády a místní dopravu. Stačí se s druhým uživatelem domluvit na trase, termínu a času. Čím víc vás pojede, tím to bude levnější. Podobně se můžeš pohybovat i po České republice nebo se sám stát řidičem sdíleného auta.

Dobrodružné spaní na gauči

Pokud se v létě toužíš po výletech a dovolených pohybovat s minimálním kapitálem, staň se couchsurferem a nech se pozvat k někomu domů na přespání. Na největším specializovaném portálu Couchsurfing.com najdeš spoustu nabídek k přespání, a nemusí to být zrovna na gauči. Lidé si tento způsob ubytování v zahraničí zamilovali i kvůli tomu, že poznáváš nové lidi, kteří tě snáz seznámí s prostředím, doporučí místní speciality a věci, které zkrátka v žádném průvodci nenajdeš. Couchsurfing má svá psaná i nepsaná pravidla. Většinou nebudeš muset za ubytování platit, rozhodně by ses ale měl vybavit vlastním jídlem, uklidit po sobě a v ideálním případě hostiteli i s něčím pomoct nebo uvařit večeři. Příště pak můžeš někoho pohostit ty.

Dostávej pohledy ze všech koutů světa

V případě, že už sis stihl svou letošní dovolenou prožít a moc úspor na další výlety nezbývá, můžeš si prázdninovo-cestovatelskou atmosféru uchovat prostřednictvím pohledů z celého světa. Stačí se přihlásit na stránky Postcrossing.com, kde se sdružují milovníci posílání a přijímání pohledů ze všech zemí světa. Do systému zadáš svoji adresu a aby si mohl nějaký pohled dostat, musíš nejprve jeden poslat. Web ti vygeneruje adresu, kam budeš pohled posílat. Stačí na něj anglicky napsat nějaký pozdrav nebo delší sdělení. Ve chvíli, kdy příjemce na web zaregistruje kód pohledu a potvrdí tím, že jsi ho skutečně odeslal. Dostane někdo možná až na druhém konci světa tvoji adresu a ty už budeš moct jen čekat, odkud že ti dorazí první psaní. Postcrossing je skvělý v tom, že dostaneš tolik pohledů, kolik jich odešleš, seznámíš se s novými lidmi, se kterými můžeš a nemusí navázat pravidelný kontakt a procvičíš si angličtinu.

Foto zdroj: www.istockphoto.com

Přidáno: 28.07.2015, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.