Cestování s hendikepem – proč ne?

Dvacetiletý Jirka Mára se svou rodinou procestoval všech šest obydlených kontinentů během pěti let. Začal na Novém Zélandu, hned poté následovala Jižní Amerika. Nezalekl se ani putování po Grónsku a Islandu.

Vittorio Cavini projel převážnou část Evropy, Ameriky, Asie i Afriky a podnikl tříměsíční cestu kolem světa. Dostal se ke khmerskému chrámu Ta Prohn v době, kdy v Evropě před návštěvou Kambodže ještě důrazně varovali. Prohlédl si úchvatné propojení lidského umu a přírody – chrám prorostlý kořeny stromů, chrám, který si vyžádala džungle.

Klára a Roman Folvarští se společně vydali do Afriky a důkladně poznali Namibii, Botswanu a Zinbabwe. O svých cestách vyprávějí v cestopisech a na svých internetových stránkách.

A kam jste se podívali vy?

Tyto tři cestovatele (v posledním případě píšeme o cestovatelské dvojici) spojuje jedna zásadní věc: Všichni jsou upoutáni na vozík. Míra a charakter jejich postižení se liší, jedna skutečnost ale zůstává: Bez vozíku (popřípadě francouzských holí) a pomoci bližních nikam daleko nedojdou. Tito tři jsou jen příkladem za všechny; lidí, kteří se svým hendikepem nenechali odradit od aktivního poznávání světa, je daleko více. U nás i ve světě.

Přečtěte a prohlédněte si:

Webové stránky projektu Kláry a Romana Folvarských: Ač sedíme, neposedíme
Biografii Vittoria Caviniho: Světem na vozíku
Webový portál Jirky Máry a jeho rodiny: Jirka Mára – Cestování s hendikepem
Neobyčejný portál o cestování – www. poznávat. cz
Webové stránky projektu S vozíkem na cestách

Na cestu beze strachu

Jejich možnosti jsou omezenější, plánování cesty musí být pečlivější a počítat s více nesnázemi než naše. Na druhou stranu právě tito lidé dokazují, že v zásadě nic není nemožné a pevná vůle a odvaha stačí k překonání nesčetných překážek. Důležité je nevzdat se hned ze začátku.

Italský novinář Vittorio Cavini ve své autobiografii popisuje, jak ho roztroušená skleróza ponejprv připravila o potěšení z horské turistiky a nakonec upoutala na vozík. V jeho životě se změnilo mnohé, v jeho cestovatelském zápalu nepříliš. Spolu se svou ženou podnikl nemálo dobrodružných cest a dostal se na místa, o kterých většina zcela zdravých Evropanů jen sní. Přestože se často spoléhá na služby cestovních kanceláří a takřka vždy na pomoc své ženy Sylvie, nezalekl se ani improvizovaných výletů, které podniká pouze se svou životní družkou.

A zajít lze ještě dále: Cavini vzpomíná na svého mladého krajana, kterého potkal v Delhi, hlavním městě Indie. Mladý muž – vozíčkář – vyrazil na cestu jen tak, bez doprovodu a bez pevných plánů. Podnikl tak něco, na co by si většina jeho krajanů netroufla. Na Caviniho otázku, jestli se dostal do nějakých závažnějších problémů, s úsměvem odpověděl: „Vždycky se najde někdo, kdo pomůže.

Obdobnou důvěru v dobrého člověka prokázala paralympička Jana Fesslová, když se sama na vozíku vydala na měsíc do Číny. S sebou měla jen to nejdůležitější: „Zabalený baťoh obsahoval spacák, který měl komfort do -17, hygienické potřeby, dvě trička, jedny kalhoty a potřebné věci do přírody. Odlétala jsem s tím, že vůbec nevím, co mě čeká a zda cestu zvládnu a vzhledem k jazykové nevybavenosti jsem se vydala vstříc dobrodružství na mém prvním vozíku JUKY KURY a několika náhradními díly – šrouby, ložisky a klíči potřebnými pro případné opravy.“ Takto popisuje začátek své cesty na stránkách Neposedíme.cz.

A co ji k tomu vedlo? V rozhovoru s Janou Holoubkovou Jihočeška chce v Himalájích bořit mýty o vozíčkářích odpověděla na otázku, zda se někdy bojí a nepovažuje své expedice do světa za příliš náročné a nebezpečné: „Strach nemám. Nejedu tam s tím, že tam na mě číhá nebezpečí, že se tam jedu zabít. Jedu si to užít. Je to pro mě velká šance zažít něco nového, něco, co mě vždycky lákalo. Rodina a přátelé o mně říkají, že jsem magor, ti distingovanější tvrdí, že jsem veliký dobrodruh. […] Beru to tak, že chci posunout pomyslné hranice pro další handicapované, aby se nebáli cestovat. Chci bořit mýty o vozíčkářích, o nichž se říká, že jsou líní, zapšklí a zalezlí. I když to je individuální. Kdo takový být chce, nebude asi jiný.“

Co čeká hned za humny?

Daleká a dobrodružná cesta do světa nemusí být po chuti každému, nehledě na zdravotní stav. Není třeba opouštět Evropu, ba ani Českou republiku. Krása k poznávání, lidé k setkávání a dobrodružství k prožívání na nás čekají hned za domovními dveřmi.

Bezbariérovost měst a přístupnost památek se vylepšuje někdy rychle, jindy pomaleji. Mnoho hotelů a penzionů při rekonstrukci počítá alespoň s jedním pokojem s bezbariérovým přístupem.  V ČR se stále máme co učit a je toho hodně, co si žádá nápravu. Potěšující ale je, že se vůbec něco děje.

Nakonec, proč se obávat cestovatelských nesnází u nás, když se vozíčkáři vydávají na poutě Indií i Afrikou, tedy zeměmi, které běžně považujeme za méně bezpečné a pro turisty přizpůsobené?
Snad ani u nás nepřestane fungovat zákonitost, na kterou se spoléhají zdraví i hendikepovaní cestovatelé v zemích takzvaného třetího světa: „Když opravdu potřebuješ pomoc, dostane se ti jí.“

Přidáno: 05.03.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si