Čeští dobrovolníci mění svět

Rok 2011 vyhlásila Evropská komise Evropským rokem dobrovolnictví. Finanční prostředky na dobrovolnické aktivity mohou mladí Češi ve věku 13-30 let a české organizace získat ze vzdělávacího programu Evropské unie Mládež v akci. Rozpočet programu pro Českou republiku pro rok 2011 činí 70 mil. Kč a zájemci mohou podávat žádost o grant k pěti uzávěrkám za rok.

„V roce 2010 dobrovolně pracovalo v zahraničních neziskových organizacích 24 Češek a Čechů a české organizace hostili 98 zahraničních dobrovolníků v rámci Evropské dobrovolné služby, která je součástí programu Mládež v akci. Tyto dobrovolníky a jejich organizace jsme podpořili částkou 22 mil. Kč,“ říká Lucie Jarolímková, vedoucí České národní agentury Mládež NIDM, a dodává, že Češi mají největší zájem o dobrovolnictví v anglicky mluvících zemích a k nám naopak přijíždí nejvíce Němců a Španělů. „Naši dobrovolníci získají novou pracovní zkušenost a komunikaci v cizím jazyce zvládají rychleji a lépe než studenti jiných programů, protože pracují přímo s místními lidmi v místní organizaci,“ tvrdí dále Jarolímková. Dobrovolnické projekty jsou například zaměřeny na práci s dětmi, s hendikepovanými nebo se seniory, častým tématem je také ekologie nebo gender.

V rámci programu Mládež v akci mladí lidé také realizují sami (a dobrovolně) celý projekt v jejich  místní komunitě. Jedná se o Iniciativy mládeže, při nichž získávají mladí lidé klíčové kompetence, které většinou nemají šanci získat během běžné školní výuky. V roce 2010 získalo 46 projektů mladých lidí finanční podporu ve výši 6,6 mil. Kč.

Výstava fotografií „KULTUR8“ je příkladem úspěšné Iniciativy mládeže, kterou vytvořila neformální skupina GLEN pod vedením Jiřího Pánka. Výstava zprostředkovává informace o dobrovolnictví v Keni, Zambii, Etiopii, Ghaně, Nigérii, Mongolsku, Vietnamu a České republice. V každé z uvedených zemí byla zachycena identická témata. Na fotografiích jsou zachyceny různé situace, které dobrovolníci zažili v rámci programu GLEN v zemích svého dočasného působiště (mezi červencem a listopadem 2009). Ve stejném období byla nafocena série fotografií v České republice, aby bylo možné přímé srovnání s místní realitou.

Výstava má za sebou 14 zastavení po celé Moravě a její poslední veřejná prezentace bude během ledna 2011 v Praze v Národním informačním centru pro mládež. Cílem výstavy je upozornit Pražany na Evropský rok dobrovolnictví 2011 a na možnosti, které jim dobrovolnictví nabízí.

Více informací o programu Mládež v akci, jehož rozpočet pro Českou republiku pro rok 2011 činí 70 mil. Kč., naleznete na www.mladezvakci.cz.

Informace o realizovaných projektech Mládež v akci jsou uvedeny ve třetím díle brožury „… a kde jsi ty?“, která vyšla v prosinci 2010. Obsah brožury je ke stažení na: http://www.mladezvakci.cz/fileadmin/user_upload/publikace/Akdejsity_3_s.pdf

Informace o Evropském roku dobrovolnictví naleznete také na nově spuštěných národních stránkách www.dobrovolnik.cz.

Přidáno: 12.01.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.