Český komiks láká stále více lidí… i po 90 letech

Právě čtenáři jsou těmi, kdo v poslední době pozvedli český komiks do středu zájmu široké veřejnosti, médií i vydavatelů. Kreslené stripy a bubliny se slovy hrdinů si našly místo v časopisech, knihách i na filmovém plátně. Není ničím zvláštním, že se konají specializované festivaly a těm nejlepším komiksům udílí ceny odborné i čtenářské poroty. Český komiks letos v září oslavil 90 let své historie a jeho popularita neustále roste.

Karikatura s příběhem =  komiks?

Když tu hovoříme o devadesátém výročí českého komiksu, je třeba toto číslo řádně zdůvodnit. Kreslené obrázky s bublinami u nás vznikly ze silné tradice karikatury, která se na počátku 20. století hojně rozvinula díky satirickým časopisům. Toto médium ve velké míře šířilo především politické karikatury, které komentovaly situaci před, během i po první světové válce. Rok však 1922 datuje příjezd karikaturisty Ladislava Vlodka z USA, kde se poprvé setkal s uměním komiksu a přivezl ho s sebou do Čech. Sám se kresbě stripů věnoval a zřejmě jako první použil typické bubliny. Z těchto důvodů je, ještě před Ladou a Sekorou, považován za úplně prvního komiksového tvůrce u nás.

Závěr zlatých šedesátých

Po první větší komikové vlně u nás (Kocour Mikeš, Ferda Mravenec, Rychlé šípy) se čeští tvůrci dočkali pomyslného znovuoběvení až na konci 60. let. V samém závěru této nejúspěšnější éry české kultury se vynořil fenomén zvaný Čtyřlístek. Ještě před začátkem sedmdesátých let na sebe stihl také upozornit zřejmě nejkultovnější tvůrce českého komiksu Kája Saudek. Právě jeho hrdinka Muriel, z komiksů Muriel a andělé a Muriel a oranžová smrt, se stala inspirací pro cenu udílenou porotou KomiksFESTU různým kategoriím komiksu.

Doba plná rozdílů

Zdálo by se, že porevoluční doba bude přát všem uměleckým projevům, tedy i komiksu. Začátek 90. let se, díky zájmu o vše neznámé a nové, postaral o opak. Vydávání nových děl se téměř zastavilo. Situace se změnila až s příchodem specializovaného časopisu CREW, který začal vycházet v roce 1997 a uveřejňoval práce zahraničních autorů. Dnes pod stejnou značkou najdete i komiksové nakladatelství. V roce 2000 ho následoval časopis Aargh!, jenž se okamžitě zaměřil na tvorbu nových českých autorů komiksu. Tyto první vlaštovky v roce 2006 následovalo založení mezinárodního multimediálního festivalu KomiksFEST, který propojuje různá média a chce komiks představovat jako plnohodnotnou formu umění. V roce 2008 vznikla dvě malá nakladatelství – Lipnik a Sýpka, která se orientují na originální tuzemskou tvorbu.

Hity současnosti

Samozřejmě, že znalci českého komiksu mají vlastní vytypované favority, ale široká veřejnost měla v poslední době také možnost seznámit se s několika výraznými českými tituly. Nejvíce byl díky filmovému zpracování vidět Alois Nebel autorské dvojice Jaroslav Rudiš a Jaromír 99. Velký úspěch mezi čtenáři zaznamenala kniha Ještě jsme ve válce, která aktuálně obdržela i cenu Muriel za nejlepší komiks. Díky pravidelným příspěvkům, líčícím osudy mimozemšťana Roula v časopisu Reflex, se proslavil také Štěpán Mareš, karikaturista a tvrůce komiksů s politickou tematikou.

Znáte český komiks? Přesvědčte se na výstavě

Zajímá-li Vás fenomén komiksu a konkrétně ten v českém prostředí, máme pro Vás dobrý typ. Brněnský Dům umění uspořádal, ve spolupráci s dalšími kulturními institucemi a za podpory soukromých sběratelů, výstavu Signály z neznáma. Český komiks 1922 – 2012. Na výstavě až do ledna najdete všechny výše zmíněné autory i jejich díla. Přijďte se osobně přesvědčit, že mezi hrdiny komiksů patřili stejně jako Bobík s Fifinkou, Muriel  a Alois Nebel i Ferda s Pytlíkem nebo Kocour Mikeš.

Zdroj fotografie: www.istockphoto.com

Přidáno: 13.11.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.