Česko je součástí největší mezinárodní sítě škol ve střední a jihovýchodní Evropě

České školy se mohou od února přihlašovat do projektu Akademie středoevropských škol, a navázat tak spolupráci na mezinárodní úrovni.
Školy z 15 zemí Evropy tentokrát budou společně vytvářet projekty na téma „Rozmanitost“.  Akademie středoevropských škol má za cíl odstranit předsudky o jiných národech a podpořit kreativní zapojení škol za hranicemi vlastní země.

„Projekt je zábavný a motivuje i učitele – pomáhá jim poznávat nové praktiky výuky, které baví studenty i samotné vyučující. Zároveň projekt spojuje školy a ministry školství z 15 zemí, a to velmi neformální cestou, což je výborný základ pro dlouhotrvající vztahy na osobní, a tudíž nekomplikované úrovni,“ vysvětluje Robin Gosejohann, projektový manažer Nadace ERSTE, která je iniciátorem projektu.

„Já a ostatní: Objevování rozmanitosti kolem mě a ve mně“ je hlavním tématem projektu aces v roce 2013.

Letošní zadání vychází z faktu, že v dnešní společnosti se rozmanitost již nebere jako cosi neobvyklého či výjimečného. Lidé různého etnického původu, náboženství, stáří, pohlaví a sexuální orientace žijí dnes společně a mělo by se s nimi zacházet rovnocenně. Projekt pro školy, jako je aces, nabízí možnost komunikovat s lidmi z různých prostředí a učit se od nich a mezi sebou navzájem. Pohled na svět z různých úhlů podporuje u dětí kritické myšlení, nechává jim otevřenou mysl a podněcuje tvořivost. To všechno patří v soudobém světě mezi klíčové vlastnosti.

Jak vypadá atmosféra na setkání škol z různých koutů Evropy, můžete vidět v krátkém videu.

Těšte se! Vzhůru do Záhřebu, Budapešti a jiných zemí

Školy z celé České republiky si mohou vybrat partnerskou školu z jedné ze svých oblíbených zemí zapojených do projektu aces. Partnerský online vyhledávač (www.aces.or.at/partnerfinder) jim pomůže v hledání „ideálního spojence", se kterým sdílí zájmy a představy.
Poté studenti společně v týmu přichází s nápady na projekty zabývající se různými aspekty rozmanitosti, jakými je například identita, diskriminace, žebříček hodnoty.

Návrhy projektů je možné podávat do 30. dubna 2013.

Mezinárodní porota poté vybere nejlepší projekty a vítězové budou odměněni grantem. Spolu se svými kolegy ze zahraničí budou studenti a učitelé společnou myšlenku projektu realizovat a navzájem sdílet. Navíc dostane tým škol podporu v průběhu realizační fáze a bude pozván na setkání mezinárodní sítě škol, kde budou mít studenti možnost vzájemně se podělit o nejlepší postupy, získat nové přátele a v neposlední řadě poznají spolu se svými učiteli nové výukové metody.

Účastnické země: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Kosovo, Maďarsko, Makedonie, Moldávie, Rakousko, Rumunsko, Slovinsko, Slovenská republika a Srbsko.

Podrobnější informace: www.aces.or.at

Přidáno: 05.02.2013, Zdroj: Weber Shandwick

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.