Česko je součástí největší mezinárodní sítě škol ve střední a jihovýchodní Evropě

Akademie středoevropských škol (aces) je největší mezinárodní síť škol ve střední a jihovýchodní Evropě a každoročně vyhlašuje soutěž partnerských školních projektů. Stejně jako v minulých letech, i letos se zapojuje do programu Česká republika, a to v počtu tří zástupců.
Mezinárodní porota složená z odborníků z oblasti vzdělávání vybrala 44 projektů, v nichž je zapojeno 107 škol z 15 zemí. První setkání účastníku aces se děje v těchto dnech ve slovinském Lašku.

 

  • Česká republika se zapojila do soutěžního projektu Akademie středoevropských škol
  • Projektu se letos účastní už 400 škol, 23 000 žáků, 13 učitelů a 15 evropských zemí
  • Letošním tématem soutěže je „mediální gramotnost“ – školy z různých zemí vytvoří projekty o konstrukci reality skrze média

Úvodní setkání ve slovinském Lašku nabízí zkušenosti z první ruky  

Účastníci projektu a partneři se poprvé setkávají na workshopu, kde se mohou vzájemně seznámit, diskutovat nad realizací svých projektů, získat užitečné dovednosti, např. v oblasti projektového managementu, a vyměnit si nové poznatky týkající se mediální gramotnosti. „Za nejdůležitější považujeme kromě seznámení se účastníků navzájem také možnost překonávat předsudky, které někteří mají vůči lidem rozdílných národností nebo etnik,“ upozorňuje Reinhard Eckert z rakouské neziskové organizace Interkulturelles Zentrum, koordinátora projektu.

Iva Kučerová, učitelka z Tábora, poslání potvrzuje: „V rámci výměnných pobytů a mezinárodní spolupráce studenti sami poznali, že lidé jsou rozdílní, ale ne protože jsou z různých kultur, ale protože se jedná spíše o individuální rozdílnost – stejně jako u nás.“

Jak se školy rozhodly vypořádat s tématem „mediální gramotnost“

„Některé školy se rozhodly vydávat školní časopis, připraví vlastní vysílání v rádiu nebo natočí videa. Jiné zase chtějí analyzovat mediální obsah prostřednictvím průzkumu reklam a studia vlivu násilí v televizi. Všechny tyto aktivity žáky povzbudí, aby se z nich stali nejen kritičtí a zodpovědní příjemci, ale i tvůrci mediálního obsahu,“ komentuje projekt Doraja Eberle z Nadace ERSTE, iniciátora projektu.

Jak vypadá atmosféra na setkání škol z různých koutů Evropy, můžete vidět na http://vimeo.com/41840567.

Česká republika je součástí sítě škol aces od roku 2007 a české základní a střední školy se do mezinárodní soutěže pravidelně zapojují. Příští setkání Akademie aces se uskuteční na jaře 2013 na Slovensku.

Přidáno: 27.09.2012, Zdroj: Weber Shandwick

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.