České univerzity byly v Bruselu úspěšné

Vysoká škola chemicko-technologická, Univerzita Karlova a Jihočeská univerzita uspěly v letošní výzvě Evropské komise v rámci programu Erasmus Mundus a zapojí se jako partneři do realizace společných evropských studijních programů.

Erasmus Mundus je program Evropské unie, který podporuje tvorbu kvalitních magisterských a doktorských programů s cílem vytvořit špičková odborná centra a poskytovat vysoce kvalifikované lidské zdroje. Tyto programy vždy společně nabízí minimálně tři evropské univerzity, což studentům umožňuje vycestovat hned do několika zemí a využít tak silných stránek zapojených vysokých škol. Erasmus Mundus je otevřen všem zemím světa a na společných programech mohou participovat i mimoevropské univerzity.

Výsledky letošního výběru nových studijních programů Erasmus Mundus jsou pro české vysoké školství velkým úspěchem. Z celkových 38 schválených programů se na sedmi podílí české univerzity jako partnerské instituce. Konkrétně se jedná o Vysokou školu chemicko-technologickou, Univerzitu Karlovu a Jihočeskou univerzitu, některé další české vysoké školy a instituce se do programů zapojí v roli asociovaných partnerů. Šance uspět při výběrovém řízení Evropské komise je přitom velmi malá, např. v letošním roce akademičtí experti vybírali z 329 návrhů společných magisterských a doktorských programů.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích je partnerem magisterského programu European Master in Migration and Intercultural Relations, který byl nyní Evropskou komisí vybrán k financování. PhDr. Salim Murad, koordinátor programu za českou stranu, k tomu uvádí: „Zapojení do programu Erasmus Mundus je pro Pedagogickou fakultu a její katedru společenských věd vyvrcholením dlouholeté spolupráce ve výuce a výzkumu fenoménu migrace. Zatímní spolupráce nesená nezištnou podporou ze strany našich partnerských univerzit v Evropě přinesla velký transfer know-how a konfrontaci se světem výuky na tradičních špičkových pracovištích, kde se problematice migrace, která se nepochybně i u nás přesouvá do centra zájmu veřejné debaty, věnují nesrovnatelně delší dobu. V tomto smyslu z našich evropských projektů měli užitek hlavně naši čeští studenti, za kterými přijížděli profesoři ze zahraničí. Získání záštity programu Erasmus Mundus je dalším krokem v otevírání našeho vysokoškolského prostředí světu a bezpochyby povede k ještě užší spolupráci a možnostem seznamovat s českou středoevropskou situací zahraniční studenty přicházející tentokráte z mimoevropských zemí. A obráceně učit se ze zkušeností a pohledu na věc našich nových afrických partnerů.“

Přidáno: 22.07.2010, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si