České dráhy podporují studenty technických oborů Stipendijní program ČéDés

ČédésČeské dráhy zřídily stipendijní program pro studenty technických oborů na středních školách. Zareagovaly tak na  nedostatek technicky orientovaných potenciálních zaměstnanců a podporují svými možnostmi české školství a růst vzdělanosti v tradičních českých oborech.

Nejnovější aktivitou je Stipendijní program Čédés, který bude zahájen od školního roku 2009/2010. Cílem programu je získat budoucí zaměstnance na pozice řízení provozu (zejména na pozice strojvedoucí a obsluhy vlaku).

ČéDés je nabízen žákům 9. ročníku základních škol a je realizován na partnerských školách Českých drah. Žáci, kteří podepíší smlouvu o stipendiu, získají finanční výhody během studia a zaváží se, že po absolvování střední školy nastoupí k Českým drahám po dobu minimálně 5 let. V rámci stipendijního programu získají pravidelný měsíční finanční příspěvek ve výši 2000 Kč, a budou zdarma ubytováni na koleji. Obdrží jízdní výhody, příspěvek na studijní pomůcky, finanční odměnu za výborný prospěch, reprezentaci školy a další benefity.

„Personální projekt, který představujeme by měl zabezpečit příliv nových zaměstnanců na pozice strojvedoucí a funkce řízení provozu,“ studentiříká Milan Joseph Ruttner, náměstek generálního ředitele ČD pro personální záležitosti, který je rád, že se téma vzájemné spolupráce škol a firmy dostává do popředí zájmu Českých drah.

Radost ze spolupráce mají i ředitelé partnerských škol. „Stipendijní program ČéDés velmi vítám a osobně od něj čekám zvýšený zájem o studium na naší škole. Do programu vkládám velké naděje,“ zdůraznil břeclavský ředitel Glier.

Vedoucí učitel odborného výcviku ze Střední školy elektrotechniky a strojírenství (SŠES) v Praze 10 Miroslav Rýdlo potvrzuje, že stipendijní program je výborná záležitost, kterou se snažili na pražské SŠES prosadit do života dlouhá léta, mrzí ho však, že program nepřišel dříve. „Jsme nadšeni z velkorysého návrhu programu ČéDés, jaký představila právě společnost České dráhy, nicméně program přichází v době, kdy ještě klesá demografická křivka absolventů základních škol. Kdyby se tento program podařilo nastartovat zhruba před deseti lety, byli bychom dnes v jiné, možná lepší situaci.“

Žáci budou do stipendijního programu vybráni na základě výběrového řízení, které proběhne v  březnu a dubnu 2009 v  partnerských školách.

Partnerské školy jsou po celé republice, zde je jejich výčet:
- Střední odborná škola průmyslová Edvarda Beneše a Střední odborné učiliště Břeclav
- Vyšší odborná škola a Střední odborná škola Gustava Habrmana Česká Třebová
- Střední škola České Velenice
- Střední průmyslová škola strojní a dopravní Děčín
- Střední odborná škola Nové Město na Moravě
- Střední odborná škola dopravní a Střední odborné učiliště Ostrava – Vítkovice
- Střední průmyslová škola dopravní Plzeň
- Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola dopravní Praha 1
- Střední škola elektrotechniky a strojírenství Praha 10

Více informací o programu najdete na www.ceskedrahy.cz/wps/wcm/connect/CD-cz/cd/kariera/kariera/.

Přidáno: 15.12.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.