Ceny Paměti národa převzalo osm pamětníků

Osm osobností, svědků událostí 20. století, převzalo 12.12. 2012 v Národním divadle Ceny Paměti národa. Toto občanské ocenění, které předává sdružení Post Bellum, znamená poděkování za statečnost, s jakou se tito lidé postavili zlu a násilí a také za to, že o svém osudu vypráví dál.

Laureáti pro rok 2012

Válečný veterán a bývalý politický vězeň Josef Holec, tři dámy, které přežily holokaust Eva Roubíčková, Markéta Nováková a Ilsa Maierová, protinacistický odbojář a bývalý politický vězeň Leopold Färber, někdejší agent – chodec, politický vězeň František Zahrádka, bývalá politická vězeňkyně Helena Šidáková a disident a bývalý politický vězeň František Stárek.

Ukázka z příběhu paní Heleny Šidákové:

Krutě ji mučili, svého muže přesto nezradila
Co všechno lze obětovat pro lásku? Takovou otázku si jistě kladla Helena Šidáková v roce 1949 ve vyšetřovně v Bartolomějské i v pankrácké samovazbě. Estébáci ji mlátili do tváře, tahali za vlasy, svázali, položili na stůl a tyčemi jí roztloukli chodidla. Vyšetřovatel StB s přezdívkou „Doktor“ z ní chtěl vymlátit, kde se skrývá její manžel Zdeněk.
„Neumíte si představit, jak strašné to bylo. To byli hajzlové. Na cele jsem měla kyblík pro potřebu, malé zamřížované okno. Ležela jsem tam dny a týdny, většinou jen takovou dobu, než jsem se mohla postavit na nohy. Pak mě zase vyslýchali. Podmínky na cele ale byly to nejmenší. Horší byly výslechy, mučení, psychický teror. Jednou mě vyvlekli do místnosti, kde byly tři židle, stůl a skříň, do které mě zavřeli,“ popisuje Helena Šidáková moment, kdy se s manželem měla navždy rozloučit.

Jejich vyprávění můžete najít na webových stránkách www.pametnaroda.cz.

Přímý přenos večera najdete na stránkách České televize www.ceskatelevize.cz.

„Bez paměti není identity. Musíme ručit za to, čím jsme byli včera, i za to, čím jsme byli někde jinde. Podporuji Paměť národa.
Václav Havel (květen 2010)


Autor fotografií: Lukáš Žentel

Přidáno: 13.12.2012, Zdroj: Paměť národa

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si