Celoživotní vzdělávání funguje jako životní styl současnosti

Chcete-li být letos v kurzu a zvýšit poptávku na trhu práce, měli byste následovat dlouhodobý trend, který přeje dalšímu vzdělávání v profesním i osobním životě. Ať už zvolíte další stupeň vzdělávání, začnete studovat VŠ při práci nebo se zúčastníte vzdělávacího kurzu, zvýšíte svou hodnotu v očích zaměstnavatelů. A nejen to! Zařadíte se mezi 60% populace v ČR, která považuje další vzdělávání za samozřejmou součást svého života.  

Vykročte pravou

Oproti minulým dobám, kdy zaměstnanec působil v jednom podniku celou svoji kariéru, je dnes trendem spíše vystřídat zaměstnavatele, profesi i obor. Z toho důvodu si pracovníci dlouhodobě rozšiřují kvalifikaci v rámci firemního vzdělávání, vysokoškolského studia nebo rekvalifikačních a jinak zaměřených vzdělávacích kurzů. 

Důvody dalšího vzdělávání:

  • Vzdělání samo je cílem (uspokojující činnost)
  • Rozvoj sebe sama prostřednictvím vzdělání (člověk chce být vzdělaný)
  • Uplatnění se na trhu práce
  • Pragmatické důvody (získání dokladu o vzdělání)

Dopady dalšího vzdělávání

Především je potřeba zmínit, že dalším vzděláváním se míní proces výuky v dalších fázích života dospělých jedinců po dokončení počáteční školní docházky. Celoživotní vzdělávání má pozitivní dopad na konkurenceschopnost jedince, podniku i celé ekonomiky. Z toho důvodu je potřeba se této iniciativy dlouhodobě účastnit. Firmy by se měly zapojit do dalšího vzdělávání svých zaměstnanců a sami pracovníci by se měli zvyšování své kvalifikace věnovat i ve svém volném čase. Musí si uvědomit, že to nedělají pro zaměstnavatele, ale pro sebe.

Týden vzdělávání dospělých (TVD)

Jde o akci pořádanou Asociací institucí vzdělávání dospělých ČR každý rok na podzim. Cílem je především poukázat na fakt, že zvyšování kvalifikace je u dospělých spíše nutnost než výjimka. Program TVD zahrnuje dny otevřených dveří, ukázkové hodiny a setkávání personalistů se vzdělavateli. Aktivity probíhají ve většině krajů a z důvodu maximální dostupnosti všem občanům jsou bezplatné.

Přidáno: 04.07.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Backpacking - zkušenosti a tipy
Už jste někdy slyšeli, že se českým turistům přezdívá baťůžkáři? Jsme národ koumavý a stejně tak se snažíme ušetřit, kde se dá. Backpacking je ale trochu jiný a je spojen s cestovatelskou svobodou.
Recenze knihy: Nauč se to!
Publikace o učení (se) bývají buď snadno stravitelné a tedy nutně zjednodušující nebo suše odborné a pro běžného čtenáře obtížně přístupné. "Nauč se to!” vás přesvědčí, že lze oba přístupy úspěšně…