Bytové textilie změkčí a zútulní váš domov

Vzhledem k tomu, že první důkazy o textilní výbavě interiéru pochází již z 11. století, není s podivem, že se hřejivými látkami obklopujeme dodnes. Jejich role a využití se ale během tak dlouhé doby stihly razantně proměnit. Bytové textilie sloužily nejprve jako pouhé oddělovače prostoru, později jako doklad společenské příslušnosti a v současnosti k ryze praktickým a dekoračním účelům. Kde všude a jakými způsoby tedy textilie v domácnosti využíváme?

Na očích

Textil dokáže ovlivnit celkovou atmosféru interiéru a tím i lidskou psychiku. Barvy a vzory působí na zrak, materiály a struktury zase na hmat. Čalounění dodá nábytku na pohodlnosti, dekorační látky obléknou a pocitově zahřejí celý dům. Bytový textil může být pouze praktickým prvkem nebo výrazným doplňkem, který interiéru udává jednotný ráz. Látkové dekorace mohou v důsledku vylepšit i dispozičně nevyvážený prostor.

Okna pod tíhou textilu

Záclony a závěsy primárně slouží jako ochrana před sluncem, pouličním světlem, nežádoucími pohledy zvenčí, hlukem i studeným vzduchem pronikajícím zvenčí škvírami v okenních rámech. Dnes tyto problémy řešíme žaluziemi, roletami a plastovými okny. Závěsy a záclony byly sice jednu dobu silně na ústupu, ale opět se vrací do našich domácností, protože se udržují snáz než žaluzie a jsou propustnější než rolety. Více inspirace k okenním dekoracím najdete na www.utulnydum.cz.

Dekorace kolem dokola

Protože si zařízený domov bez pohovky, křesel, polštářků a sedáků na židle většina z nás nepředstaví, jsou potahové látky dalším typem bytových textilií, bez kterých se váš domov zkrátka neobejde.  Čalounění a potahy chrání nábytek před opotřebením a zároveň prezentují váš osobitý styl. K trendům, které se v bytovém designu už nějakou dobu drží, patří retro styl, květinová klasika a geometrické a 3D vzory.

Hledáte inspiraci pro své bydlení? Více na www.utulnydum.cz

Přidáno: 18.06.2014, Zdroj: utulnydum.cz

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.