Buď ve střehu! Jaro a přijímací zkoušky na VŠ jsou tu

Vzdělání

Pokud tě letos čekají přijímací zkoušky na vysoké školy, pak by se tvé jaro 2015 nemělo nést pouze v duchu událostí zatmění Slunce a změny času ze zimního na letní. Přijímačky od tebe budou vyžadovat větší míru snahy, účasti a psychické odolnosti, než bys možná čekal/a. Neslíbíme ti samospásné rady, které ti zaručí úspěch s nulovou předchozí přípravou, ale nabízíme pár postřehů, které se tradují napříč generacemi studentů.

1.    Rada nad zlato

Protože se to v podobných článcích nedočtete, my ti to řekneme na rovinu hned na začátku. Obtížnost přípravy a přijímacích zkoušek je přímo závislá na oboru, který si ke svému studiu zvolíš. Zachovej si proto soudnost a snaž se skombinovat to, co tě baví a zajímá s tím, co ti jde a v čem najdeš později uplatnění. Jen proto, že jsi půl střední strávil/a u seriálu The Big Bang Theory, z tebe nemusí být teoretický fyzik. Tím spíš, kdy si při vyslovení termínu Schrödingerova kočka vybavíš mazlíčka tvojí sousedky z činžáku a Stephena Hawkinga hravě zaměníš se Stephenem Kingem. Uznej, že to by bylo trochu mimo.

2.    Dobré vyhlídky

I když to bude znít jako rada od sluníčkových a všelijakých jinak alternativně založených lidí, pozitivní myšlení je na místě. Pokud se ti, stejně jako většině ostatních studentů ve tvé situaci, nechce učit, zkus se zamyslet nad tím, jaké to bude, až budeš na vysoké. Představ si vysněný obor v jiném městě, kde se osamostatníš a užiješ si studentský život, jak se patří. To přece za tu koncentraci a snahu stojí.


3.    Kvalitní příprava rozhoduje

Pokud tušíš, že se nevydržíš šprtat po dobu celých několika měsíců, věnuj ze začátku pozornost alespoň přípravě studijních materiálů. Zafunguje to jako takový rozjezd ke skutečnému učení a navíc si připravíš podklady, ze kterých se budeš moct efektivně učit ve chvíli, kdy už moc času zbývat nebude. Nejhorší totiž je, zjistit měsíc před přijímačkami, že ti tvá lenost ve škole nedovolila dopsat si zápisky od souseda z lavice za dobu tvé nepřítomnosti. Později to budeš těžce dohledávat a určovat, co je a není důležité.

4.    Vyzkoušej staré vzory

V případě, že náplní přijímacích zkoušek bude test studijních předpokladů, zkoušej se testovat doma. Vzhledem k tomu, že biflování teoretických znalostí ti moc nepomůže, věnuj svůj čas praxi. TSP v hojné míře používá například Masarykova univerzita, která všechny staré verze zveřejňuje na svém webu. Nejen, že se dozvíš spoustu nových informací, ale zároveň si zvykneš na styl otázek a zjistíš, jaké typy odpovědí se v testech vyžadují. Staré verze TSP si můžeš vyzkoušet také online na čas, abys sis zkusil/a stresovou situaci s omezeným časem.

5.    Všechno nebo nic

Existuje však i řada oborů, u nichž jsou vyžadovány ústní zkoušky a oborové znalosti nebo je o ně o dost větší zájem, než je jejich kapacita. Tyto případy se týkají například medicíny, psychologie, práv a dalších žádaných oborů. Nejde-li jen o tvůj záložní plán, ale chceš se na takový obor studia skutečně dostat, musíš dát přípravě skutečně vše. Využij všechny dostupné možnosti, aby si získal/a před ostatními náskok. U těchto těžších oborů školy často vypisují přípravné kurzy, na kterých si uchazeči podrobně prochází, co se po nich bude chtít a připravují se i na samotné studium na VŠ.

6.    Nakonec relax

A rada, kterou jistě uvítá každý, kdo se alespoň trochu připravoval. Neuč se den před přijímačkami. Stejně už nic nedoženeš, tak zůstaň v klidu a naplánuj si nějaký příjemný program, abys na nadcházející zkoušky nemyslel/a celý den. Nikdo se přeci nechce den před přijímačkami dozvědět, co zapomněl nebo co se vůbec nenaučil.

Foto zdroj: www.istockphoto.com

Přidáno: 24.03.2015, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.