Buď cool, buď geek!

Subkultura geeků a nerdů je v současném světě silně na vzestupu. Na svědomí to mají především média, která si tyto původně loosery z okraje společnosti vybrala za hlavní hrdiny seriálů a filmů. S touto vlnou se popularita komunity zvedla a vznikla tak speciální kategorie vtipů o nerdech a pro nerdy, obchodů s oblečením i móda inspirovaná geeky.

Slovníček pojmů

Vzhledem k tomu, že se v běžně užívané mluvě pojmy nerd a geek dost silně překrývají, nelze mezi nimi s jistotou najít konkrétní rozdíly. V obou případech se ale charakteristiky shodují na tom, že zástupci těchto skupin se vyznačují vysokou inteligencí, která často souvisí se zájmem o IT obory (geek), nové technologie a vědu (nerd). Možná právě zde by se dal najít alespoň nepatrný rozdíl, který ale jako vždy neplatí ve všech případech. Při prohledávání internetu se s geeky setkáte především v souvislosti s počítači a vším, co s nimi souvisí. Kdežto nerdi jsou spíše spojováni s úzce vymezenou oblastí zájmu jako je fyzika, antropologie, programování a další.

Od komedie k dramatu

Komunita nerdů byla zpočátku zdrojem posměchu celého okolí. I televize je nejprve zobrazovala spíše jako podivíny a šprty bez praktických schopností. Postupem času se ale postavy nerdů zabydlely v komediálním žánru a to rovnou v hlavních rolích. O tom svědčí i popularita amerického seriálu The Big Bang Theory, který je v současnosti na vrcholu žebříčku nejoblíbenějších seriálů. O něco dříve vznikl pro britské publikum i seriál IT Crowd. Nerdi se se svými schopnostmi však dostali i do dalších televizních žánrů. Téměř každý druhý krimi nebo detektivní seriál se dnes neobejde bez nepřehlédnutelného patrona, který vše vyřeší díky své inteligenci a znalostem ze všech oborů. A co nevymyslí, to samozřejmě vygooglí.

Mezi svými

Díky nadměrné zálibě v práci se nerdi pohybují spíše v menších skupinách kolegů nebo jim podobných nadšenců. Práce a přidružené záliby je izolují od společenského života běžných smrtelníků, což bývá zdůrazňováno právě v seriálech o nerdech a geecích. Mimo neschopnost najít si přátele mezi jinými zájmovými skupinami lidí bývá zdrojem humoru navazování vztahů s opačným pohlavím.

Třeskuté vztahy

Různé stupně ‚vývoje‘ v této oblasti můžeme sledovat právě v seriálu The Big Bang Theory. Zatímco Sheldon vylučuje jakoukoli potřebu, snahu a zálibu v získávání dívčí pozornosti, zbytek partičky nerdů si je existence žen velmi dobře vědom. Rajesh sice po kontaktu touží, ale není ho schopen. Naopak Howard se se sebedůvěrou vrhá do seznamování, ačkoli divák nechápe, na čem své sebevědomí zakládá. Leonard se pohybuje na hranici mezi běžným světem a  teoretickým světem nerdů. Díky tomu je ze všech nejúspěšnější.

Od Flashe, přes Spocka až ke stormtrooperům

Nerdi i geeci se ovšem kromě práce zajímají i o jiné záliby. Většinou jsou to věci, které je vytrhnou z reality, pobaví a vyplní volný čas. U typických seriálových nerdů je to nejčastěji žánr sci-fi a fantasy ve formě filmů i komiksů, kterým zřejmě kompenzují minimální vyžití ve skutečném životě. K základnímu vzdělání patří Star Wars, Star Trek a celá řada komiksových superhrdinů. Dr. House, geniální lékař a nerd v jednom, se zase uklidňuje hudbou. A vyšetřovatele z Kriminálky Las Vegas Gilla Grisoma zase například zajímá entomologie.

Nerd style

Pod tímto názvem se dá najít jeden ze současných módních a image trendů. Obyčejní smrtelníci se na základě několikaleté mediální masáže začali stylizovat do role nerdů a geeků. Zjistili totiž, že stejně nebo ještě víc cool, než sledovat všechny seriály o nich, je lepší se za ně převléct. Trendy jsou již nějakou dobu na jejich straně, a proto můžete na ulici potkat stále více lidí s velkými brýlemi, límečky, kravatami, kšandami a dalšími uniformními prvky, které mají dodávat intelektuální vzhled. Je zajímavé, že podobné doplňky a vychytávky nosí především ti, kteří jsou právě svým intelektem na opačném konci pomyslné stupnice, než nerdi.

Zdroj fotografií: polyvore.com, sheldoncooper.tumblr.com.

Přidáno: 20.04.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.