Brněnský Lunapark: Máte ke kávě raději mléko nebo divadlo?

Jaro v Brně již potřetí patří nezávislým divadelním souborům, které se představí v nevšedním prostoru místních kaváren a divákům zahrají ke kávě zdarma. Brněnský lunapark anebo Divadlo ke kávě se jako kulturní událost velice rychle zavedla a během krátké doby si získala spoustu příznivců. Třetí ročník, probíhající v sezóně 2012, byl zahájen 13. března a potrvá až do 25. dubna.

Školní úkol

Myšlenka na takto netradiční festival se zrodila na akademické půdě Masarykovy univerzity, kde na popud vyučujících předmětu Řízení kulturního provozu (obor Management v kultuře) studenti vytvořili teoretickou koncepci festivalu. Projekt se zdařil natolik, že mohl být později uveden v praxi a na jaře 2010 se konal první ročník akce s názvem Brněnský lunapark aneb Divadlo ke kávě.

Kulturní Brno

Nápadu na divadelní festival předcházela potřeba vytvoření platformy pro nezávislé a amatérské divadelní soubory, které jen těžko hledají stálou scénu. Řadu z účinkujících souborů nyní v Brně naleznete na adrese Kounicova 22, kde sídlí multikulturní centrum Stadion. Ostatní skupiny máte ale jen velmi malou šanci vidět častěji. Proto došlo k funkčnímu spojení kavárníků, jejich podniků a divadelních souborů.

Včele se studenty

Lunapark má s mladými lidmi společného mnoho. Nejenom, že vznikl ve studentském prostředí a studenti ho začali organizovat, ale dodnes se na něm výrazně podílejí. A vzhledem k tomu, že představení Brněnského lunaparku ve velké míře navštěvují mladí lidé, dalo by se říci, že to studenti dělají pro studenty. Je to totiž skvělá šance, jak objevit něco úplně nového a v rámci bohaté brněnské kultury si udělat přehled o nejnovějším dění ve městě.

Zavedené hity i úplné novinky

Přesně to v současnosti nabízí třináct brněnských kaváren mimo své nápojové menu. V programu Brněnského lunaparku narazíte na soubory, které už patří do širšího povědomí místních obyvatel. Takovým divadlem je například Divadlo DNO nebo Služebníci lorda Alfreda, které letos uvádí divácky oblíbené hry jako Svět podle Fagi a JUKEBOX. Naproti tomu se projektu Divadla ke kávě účastní například Divadlo Útulek 123, které přichází na scénu s ryzí absurdní improvizací a vtahuje diváka do dění. Běžný návštěvník brněnských divadel se má možnost konfrontovat s jiným hereckým přístupem, než na který byl doposud zvyklý.

Představení ke kávě

Abychom nezapomněli, součástí Brněnského lunaparku nejsou jenom divadla a jejich diváci, ale také kavárny, které poskytly své prostory k prezentaci těchto souborů. Jde o dobře známé podniky v centru města, kde se dá i na malém prostoru vytvořit velké divadlo. Již ke klasickým kavárnám tohoto festivalu patří Falk, Mezzanine, 3Trojka nebo Tungsram a přidala se k nim například i nově vzniklá kavárna/bar Karel Never Sleeps.

Pokud chcete prožít netradiční posezení v kávárně, program Brněnského lunaparku pro vás může být tím pravým. Během 26 večerů budou návštěvníci seznámeni s tvorbou třinácti brněnských nezávislých divadel. Nečekejte však žádnou klasiku, právě naopak. Většinu vystoupení se organizátoři snažili přizpůsobit prostoru kavárny, proto vám představení často sehrají např. dva až čtyři herci. Sympatická je i žánrová pestrost festivalu. Najdete zde jak improvizaci, absurdní divadlo, kombinaci loutek, hudby, tance a divadla, tak i japonský "kjógen". Součástí programu jsou dále hudební vystoupení, která večer zakončí.

Jestli se tedy vydáte na Brněnský lunapark, můžete současně objevit skvělou kávu v příjemné kavárně a vynikající divadelníky, na které byste za normálních okolností nenarazili.

Program všech divadelních představení  Brněnského lunaparku:

Fotografie a program byly převzaty ze stránek www.brnensky-lunapark.cz.

Přidáno: 30.03.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si