Brněnský lunapark: Divadlo ke kávě, a hlavně pro diváky

Vzdelani

V pondělí 22. dubna 2013 odstartoval již čtvrtý ročník divadelního festivalu s názvem Brněnský lunapark. Během měsíce se divákům v prostorách čtrnácti kaváren představí devatenáct divadelních souborů. Za dobrovolné vstupné budou k vidění místní nezávislá divadla a k poslechu zahrají hudební skupiny působící v Brně. Diváci a milovníci divadla mají šanci vidět své oblíbené soubory i objevovat naprosto nové podoby zábavy. Brněnské kavárenské podniky nabízejí po dobu festivalu i mimo něj skvělou kávu a stejně hodnotné kulturní zážitky.  

28 dní
V termínu od 22. 4. do 23. 5. máte možnost shlédnout premiéry nových představení nebo naopak vidět divácky nejúspěšnější hry jednotlivých souborů. Na programu jsou autorské hry a výstupy, improvizace, komedie i drama.  Stačí si už jen vybrat. Brněnský lunapark se koná už počtvrté také díky podpoře občanského sdružení Kulturárium a studentům Ústavu hudební vědy.

Zahájení v česko-japonském stylu
V pondělí se v kavárně Kunštátská Trojka odehrál zahajovací večer, na kterém se Malé divadlo kjógenu představilo s čerstvou premiérou hry Hlas za dveřmi. Kjógen je známá brněnská i světová pozoruhodnost, protože jedině český soubor hraje v mateřském jazyce. Vše ostatní odpovídá původnímu provedení frašek (japonský akcent, klasické kostými, choreografie). Kavárenské stolky se rychle zaplnily a na většinové části obecenstva bylo znát, že přesně věděla, na co přišla. Malé divadlo kjógenu je totiž zárukou dobrého a překvapivého humoru. Ani poněkolikáté se představení neomrzí.

Pán a sluha
Zápletka japonské hry Hlas za dveřmi spočívá v útěku jednoho ze sluhů a zapírání se před pánem. Ten se s pomocí druhého sluhy snaží mizeru vylákat z domu prostřednictvím různých tradičních melodií. Hra končila ve zběsilém tempu, do kterého diváci nadšeně vytleskávali rytmus. Tři herci na jevišti hravě zvládli vytvořit atmosféru dvou oddělených linií děje, času a místa. Premiéra hry sklidila velký úspěch a opět dokázala, že kjógen svým divákům vždy nabídne jedinečný humor. Nezáleží na tom, zda tento soubor již znáte. Snadno si oblíbíte dialogy typu: „Jsem tu k Vaším službám,“ řekl sluha. „To je dřív, než jsem čekal,“ odpověděl pán.   

Na DNĚ je veselo
Po zahajovacím večeru s Malým divadlem kjógen následovalo úterní představení Divadla DNO, tedy dvou herců, muzikantů a skvělých improvizátorů. Jiří Jelínek a Michal Dalecký pojali nový výstup pojmenovaný Název dodám později podle svého. Při příchodu prvních diváků bylo malé jeviště v kavárně Mezzanine zarovnané botami, hračkami a několika kusy oblečení. Přesně v šest hodin začalo DNO hrát. Krátké scénky střídaly písničky a narychlo vymyšlené dialogy, když zrovna text vypadl. Celé vystoupení bylo na téma bot a lidí, kteří je nosí. Když vyzkoušíte Divadlo DNO, budete se vždy podivovat nad jejich hrou s jazykem, fantazií a originálním smyslem pro humor.

Kávy a divadla není nikdy dost
První týden Brněnského lunaparku je za námi, ale do čtvrtka 23. května máte ještě času dost. Představení se konají téměř každý den od šesti večer v některé z brněnských kaváren. Vytypujte si naschvál podnik a divadlo, které neznáte. Budete se divit, co zajímavého se dá v Brně ještě najít.

Přidáno: 29.04.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.