Boj o miliardy na vědu vrcholí. MŠMT již zná finalisty

MŠMT ČR

MŠMT má za sebou další fázi hodnotícího procesu projektových žádostí podaných do Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Žadatelé jsou o krok blíže dotacím o celkové výši 28 mld. korun.

Praha, 9. dubna 2010

V březnu hostilo Ministerstvo školství 77 předních vědců ze 16 zemí v rámci mezinárodního hodnocení projektových žádostí. Jejich práce byla zakončena Mezinárodním panelem, který se uskutečnil 20. března 2010, a který poslal do poslední fáze hodnocení projekty v oblastech podpory Center excelence a Regionálních vědecko-výzkumných center.

„Celý proces hodnocení byl logisticky velmi náročný. Bylo třeba včas zajistit všechnu potřebnou dokumentaci a zajistit, že vše bude naprosto transparentní a nestranné. Reakce zahraničních vědců byly velmi pozitivní. Řada z nich se shodla na tom, že způsob a průběh hodnocení byly opravdu na světové úrovni," uvedla ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová.

Další krok v procesu hodnocení představuje Výběrová komise na úrovni Řídicího orgánu (tedy MŠMT), která na základě výsledků mezinárodní fáze doporučila postup 38 projektových žádostí do závěrečné části hodnocení.

V rámci podpory Center excelence, což jsou špičková vědecko-výzkumná centra na mezinárodní úrovni, vybavená nejmodernější, často unikátní infrastrukturou, postoupilo do této poslední fáze celkem 9 projektů. Z nich je 5 projektů velkých, tj. s celkovými náklady převyšujícími částku 50 mil. eur.

V oblasti podpory Regionálních vědecko-výzkumných center s rozvinutou spoluprací a silnými vazbami na partnery z aplikační sféry (zejm. malé a střední podniky) postoupilo 29 projektů (jeden z nich patří do kategorie velkých projektů).

Nyní čeká úspěšné žadatele fáze negociací, na jejímž konci je samotné přiznání dotace (tzv. rozhodnutí). Tento postup se týká projektů běžných (do 50 mil. eur). V kategorii velkých projektů po fázi negociací ještě následuje zaslání projektových žádostí Evropské komisi. Teprve ta rozhodne, kterému z velkých projektů dotaci přizná.

U běžných projektů je vydání prvního rozhodnutí očekáváno na přelomu května a června, ve stejný termín by měly být také předloženy první velké projekty Evropské komisi. U velkých projektů lze předpokládat vydání prvního rozhodnutí na podzim letošního roku.

Přidáno: 09.04.2010, Zdroj: MŠMT ČR Autor: Kateřina Böhmová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.