Bez taháku ani ránu, natožpak studium

Alespoň občas je použil každý. Pokud sveřepě tvrdí, že ne, nabízejí se dvě možnosti: buď je ojedinělým zástupcem takřka neexistujícího lidského druhu, nebo lže. Vlastně by se našlo ještě jedno řešení – patří k lidem, u nichž strach před potupným odhalením převážil nad nepopiratelnými výhodami poněkud ilegální studijní pomůcky.

Kreativita tahákových profesionálů je takřka nevyčerpatelná – taháky pořízené neviditelným inkoustem, otisknuté na nejrůznější části těla, důmyslně ukryté pod sukní nebo ve výstřihu. Většinou (a vcelku úspěšně) spoléhají na neochotu učitelů dopouštět se tělesných prohlídek a bez ustání pozorným okem kroužit po třídě v pátrání po nejnovějším studentském triku.
Paradoxní je, že nejednou se vymýšlením a výrobou taháků stráví více času, než by zabralo naučení se dotyčným vzorečkům, datům či rovnicím. Přínosem taháků je krom toho primárního (nemuset se učit a současně nevyletět) rozvoj kreativity a fantazie – tedy alespoň u těch studentů, kteří jen tupě nepoužívají ty nejobvyklejší taháky ukryté v penálu nebo pod lavicí.

Kuriózní taháky – spíše originální než užitečné:
Modelínou vytvarované vzorečky přilepené zespodu na desce pracovního stolu. Během písemky šátráte pod lavicí a prsty „čtete“ jejich složení. Potřebujete k tomu dost času na přípravu, obratné a vnímavé prsty a také učitele, kterému vaše šmatání pod lavicí nebude nápadné. Alespoň ne natolik, aby se šel podívat, co to tam provádíte.

Spřízněná duše, která vám tahák přinese až pod nos – domluvíte se s kamarádem z jiné třídy (který se u profesorského sboru těší dobré pověsti) a on vám během písemky do třídy přinese papír, který si předem vytisknete. Bude na něm např. potvrzení přihlášky do šachového klubu a mezi řádky oficiálního textu schovaná nápověda. Kamarád zaklepe, omluví se vyučující a papír vám dá na lavici. Vy ho tam nevšímavě necháte ležet a nenápadně opisujete, co to dá. Opět potřebujete pedagoga spíše laxní až plaché povahy, který trpí odporem k hrabání se v cizích záležitostech.

Tahák rovnou na tabuli – jen úplně flegmatického či přisleplého pedagoga oblafnete tím, že na tabuli napíšete vzorečky, které pak smažete tak lajdácky, že zůstanou prosvítat. Chce to ještě klasickou tabuli, na kterou se píše křídou. S lihovkami to asi nepůjde.
Trošičku nenápadnější využití tabule spočívá v tom, že tabuli vytáhnete co nejvýš a tahák přilepíte zespodu na poličku pro křídy. Když sedíte v první řadě, máte ohebný krk a dobré oči, třeba i něco přečtete.

Osvícení shůry – tahák napsaný na zářivce nebo přilepený na stropě opět vyžaduje slušný zrak a pedagoga, kterému přečasté obracení očí v sloup nepřijde nijak nápadné.

Tahákové prvenství
Po právu by mělo připadnout studentíkovi z Kazachstánu, jenž při zkouškách obdobných naší maturitě nelitoval času ani námahy na výrobu jedenáctimetrového taháku, na který drobným písmem směstnal 25 tisíc odpovědí. Zkoušky, při kterých se rozhoduje i o přijetí na vysoké školy, zjevně, byť vcelku svérázně, nebral na lehkou míru. Dokonce se mu podařilo kolem těla omotaný tahák propašovat do učebny i přes bezpečnostní prohlídky (a pak že u nás vládne tvrdý režim!). Dál už mu ale štěstí nepřálo a tahák byl odhalen státní bezpečnostní službou, která v Kazachstánu asistuje u zkoušek podobné důležitosti, aby dokázala, kterak vážně vláda a vzdělávací úřady berou spravedlivé výsledky testů.

Přidáno: 02.01.2013, Zdroj:  Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si