Beseda s ,,holčičkou ze známky“

Mgr. Klára Moldová, učitelka u krajanů v USA - Působím jako učitelka českého jazyka a literatury na chicagském předměstí ve Škole T. G. Masaryka. Škola se zastupuje logem, na kterém je zachycen prezident Masaryk držící v náručí holčičku v kyjovském kroji.

Tento obraz visí nejen ve škole, ale také jsou jím potištěna reklamní trička, jejichž exemplář jsem poprvé zahlédla v nejstarší české restauraci v Americe s názvem Klas. Tričko jsem vyfotila a poslala domů přátelům, kteří mě upozornili, že fotka byla pořízena ve Žďáru nad Sázavou v roce 1928 a že paní Eva Haňková-Neugebauerová emigrovala v padesátých letech do Spojených států amerických. Obrátila jsem se na žďárské gymnázium s otázkou, zda by mi neposkytlo na paní Haňkovou kontakt. Chtěla jsem se přinejmenším dozvědět, kde v Americe tato ,,holčička“ pobývala. Jak příjemné bylo zjištění, že žije v sousedním státě Michigan a že je ochotná přijet do naší školy 9. února 2013 na besedu.

Dopoledne jsme uspořádali setkání s dětmi české školy ve věku 6–13 let. Paní Haňková byla jako zasloužilá paní učitelka výborně připravená a dokázala hbitě odpovídat i na ty nejkurióznější dětské dotazy. K radosti pedagogů i na úplně první otázku "Kolik máš let?“ a "Jaké airways jsi použila při prvním odjezdu do Ameriky?“.

Odpoledne patřilo setkání s dospělými zájemci a společným jazykem byla angličtina. Na diskuzi se dostavili nejen čeští krajané a vlastenci, ale také filatelisté. Fotka totiž vyšla v Československu v roce 1938 jako poštovní známka a ve druhé edici jsme ji mohli spatřit v roce 2000. Dotazy zúčastněných se týkaly hlavně proměn podob státu a režimů v letech 1925–2013 a dopadu ne/popularity způsobené touto fotografií na život paní Haňkové. Zažili jsme krásný den s jedinečnou osobností a škola se od tohoto dne honosí logem, které obsahuje i autogram.Vpravo paní Eva Haňková-Neugebauerová, uprostřed učitelka češtiny Klára Moldová

Klára Moldová je jednou ze 13 učitelů českého jazyka, kteří ve školním roce 2012/13 působí u krajanů v zahraničí. Kromě USA jsou učitelé v současnosti vysláni také do Jižní Ameriky (Argentina, Brazílie a Paraguay) a Evropy (Chorvatsko, Srbsko, Rumunsko, Rusko a Ukrajina).

Dům zahraničních služeb vyhlašuje výběrové řízení na pozice učitelů/učitelek českého jazyka u krajanů v evropských destinacích (Chorvatsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Ukrajina) a USA (Chicago) pro školní rok 2013/14. Uzávěrka přijímání přihlášek: 11. 3. 2013. Více na www.dzs.cz.Přidáno: 18.02.2013, Zdroj: Dům zahraničních služeb

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.