Barcelona, město streetartu, trávy a anarchie

11. září 1714 podlehla Barcelona španělskému králi Filipu V. a přišla o svoji nezávislost. O 299 let později tvoří Barceloňané lidský řetěz, který se táhne na několik kilometrů, aby demonstrovali svoji touhu po nezávislosti. Nenechte se zmýlit, místní se nepovažují za Španěly. Tady jsou samí Katalánci.

Nejdřív bych vás měl varovat – tenhle příběh není pro každého. Turisté v něm stěží najdou zalíbení. Ale cestovatelé – ti dostanou pár zajímavých tipů.

Nevíte, jak poznat, do které sorty patříte?

Turista se na cestu vydá s kufříkem, arzenálem špičkových fotoaparátů a průvodcem, který ho ochrání od strašlivé nutnosti komunikovat s „domorodci“. Utratí tisíce na „zaručeně nejpravějším místě Barcelony La Rambla“, další tisíce v CAčku, vystojí dvouhodinovou frontu na Sagradu Familiu a nakonec se nechá okrást ve Starbucks.

Cestovatel je jiný. Hlavně chce najít sprchu, protože je z něj cítit každý kilometr, který ušel, každá ruka, kterou potřásl, každý kámen, kterého se dotknul, každá Cerveza, kterou vypil, každá Katalánka, kterou pomiloval. Cestovateli to vyhovuje. Není na cestě, aby ji viděl. Je na ní, aby ji prožil. (Dobře, s cestovatelovou hygienou to nemusí být tak špatné, jak říkám. Ale ten zbytek je určitě pravda.)

Pokud patříte k prvnímu druhu, máte dobrou příležitost zmáčknout backspace a zmizet mi z očí. Ale pokud jste cestovatelé, nebo byste jimi aspoň chtěli být – mám pro vás pár zajímavých tipů…

Tip 1. Kde bydlet

Jestliže jste cestovatelé, tak pravděpodobně nestrávíte výlet v žádném tříhvězdičkovém hotelu (o více hvězdách ani nemluvě). Nabízí se vám spousta alternativ.
Můžete zkusit stanovat. V okolí Barcelony se nachází 8 různých tábořišť. Naneštěstí jsou trochu z ruky a jenom do jediného z nich jezdí regulérní městská doprava. Do ostatních si musíte kupovat speciální jízdenky. Cena kempů se pohybuje kolem 6 euro na osobu (v závislosti na roční době).
Lepší možnosti jsou sdílené ubytovny. V Barceloně se jejich cena pohybuje kolem 15 eur za noc – musíte ale počítat s tím, že ji strávíte na pokoji s cizími lidmi.
Naše skupina se ubytovala v Backpackers BCN. Platili jsme příjemných 13 euro na osobu i se snídaní. Uvnitř bylo všechno krásně čisté, k dispozici byly 4 sprchy a dva záchody. Hotel je hned v centru a obsluha funguje 24 hodin denně, vůbec tedy nevadí, když strávíte celou noc na tahu.
Kdo by měl strach o své věci, může využít uzamykatelných skříněk na vratnou zálohu (1 euro, ale fungují i na českou desetikorunu). Za poplatek si v ubytovně můžete i vyprat. A v den odjezdu si věci můžete nechat na místě, až dokud vám nepoletí letadlo/nepojede vlak/nezmizíte z města jiným zajímavým způsobem.

Tip 2. Jak poznat město

Barcelona je velká a je toho v ní hodně k vidění. Samozřejmě, můžete jít do nejbližšího informačního centra a vyzvednout si turistickou mapu. Jenomže v té najdete jenom tradiční turistické atrakce. Co když se ale chcete dostat hlouběji do srdce města?
Slyšeli jste o Free walking tour? Tento druh prohlídek je založený na jednoduchém principu: místní průvodce vás provede městem za dobrovolný příspěvek. Ten vybírá až na konci cesty a je jenom na vás, kolik průvodci dáte.
Náš průvodce se jmenoval Mattias, který pořádá free walking tour pod hlavičkou komunity Travelbar. Matthias ve skutečnosti nepochází z Barcelony, ale žije v ní už několik let a živí se tím, že píše průvodce po Barceloně.

Díky němu taky vím, že:

 • Nejslavnější ulice Barcelony La Rambla není ničím jiným, než obrovskou atrakcí pro turisty

Tady nedostanete skutečné Katalánsko, ale to, co si turisté pod Katalánskem představují. Stačí se ale dostat pár set metrů od centra a je to jiná písnička. Na obzvláště pěkné hospůdky se dá narazit v Gotické čtvrti a Ravalu.

 • Barceloňané většinou nechodí do hospod se zahrádkami

Radši si sednou ke sklence vína či sangrie do pěkné podzemní hospůdky, aby unikli strašnému slunečnímu žáru.

 • Nikdy nesmíte věřit hospodě, na níž je napsáno tapas a tortilla zároveň

Katalánci nikdy nenabízí tyto věci společně, specializují se buď na jedno, nebo na druhé. Taková hospoda je tu tedy hlavně pro turisty – a tomu odpovídá jak její cena, tak kvalita jídla. Se sangriou, kterou dostanete na podobném místě, to bude stejně špatné.
A neptejte se, jak vypadá tapas. Tapas může být cokoliv.

 • Pokud chcete, aby vás okradli, jděte do KFC, McDonaldu či Starbucks

Barceloňané do podobných míst prakticky nechodí, nemají na ně peníze. Zato pro turisty je to pravidelná zastávka – a proto je to i pravidelná zastávka místních pobertů.

Buď můžete vystát dvouhodinou frontu, nebo si můžete objednat lístek online a potom celou řadu spokojeně obejít. Vyplatí se investovat do audioprůvodce (pokud ovládáte některý ze světových jazyků). Při studentské slevě a jednom průvodci do skupiny nás lístek vyšel na 13 euro na každého.

 • Kdo chce vidět Barcelonu z výšky, nemusí šplhat na jednu z věží Sagrady Familie

Radši ať vyrazí do Parku Güell, je odsud lepší výhled (Barcelona z výšky vypadá jako slum).

V Barceloně je toho k vidění ještě mnohem víc a moje paměť nemůže pobrat všechno. Rozhodně vám tedy doporučuji si některou z free walking tour vyzkoušet.

Tip číslo 3. Jak se dotknout města

Tour se v Barceloně nabízí celá řada a těžko můžu zhodnotit, která je nejlepší. Sám jsem navštívil jenom dvě. Tou druhou byla alternativ tour, která nás slibovala provést místními slumy, představit street-artové umělce a ukázat město pod maskou. Tak jsem se seznámil s Iosafem.
Iosaf je anarchista a jako takový do Barcelony skvěle zapadá. Jeho mottem je „the same shit, different toilet“. Jeho cílem je ukázat cestovatelům to, co už viděli, ale donutit je o tom přemýšlet jiným způsobem.

Dozvíte se například:

 • že v Barceloně je zakázáno jezdit na skateboardu

Nejspíš právě proto uvidíte skateboard na každém rohu.

 • že vyznávat nudistickou kulturu v Barceloně není nejlepší nápad

Můžete za to být zatčeni, a to i na pláži. Hlavně starší Španělé jsou v této věci poměrně striktní – v Roses mi jeden důchodce vynadal, když jsem vstoupil do obchodu bez trička. Na větu „nezasloužíš si jídlo“ nikdy nezapomenu.

 • že v celé Barceloně je jenom 7 dětských hřišť

Čtyři lidi umřeli při demonstracích za to, aby si mohli ve slumu postavit vlastní hřiště (barcelonský slum ostatně nevypadá tak hrozně, je vidět, že Iosaf se nikdy neprošel po brněnském Cejlu).

 • že turistická centra zatlačila na městskou správu, aby z ulic odstranila veškerý street-art

Kazil jim byznys. Turisti přece chtějí vidět čisté ulice. A tak se Mekka street artu povážlivě zmenšila své pouliční galerie. Přesto na street-art pořád narazíte, ale spíše v drobné verzi – kupříkladu v podobě papírových nálepek (díky Barceloně jsem si oblíbil Vegan Bunnies).

Ostatně celá Barcelona je uměle přetvářena v jednu velkou turistickou atrakci. Během Olympiády tu byly vytvořeny pláže z pravého Egyptského písku. Teploměry ukazují o pět stupňů vyšší teplotu, aby měli turisti pocit, že jsou v exotické destinaci. Kolem narazíte na palmy z Havaje a Karibiku. A to je jen několik příkladů.…

 • kde se shromažďují místní umělci
 • a mnoho dalšího

Alternative tour je mladým projektem, ještě nemá ani vlastní stránky. Pokud se ale dostanete do Travel Baru, určitě se dozvíte víc. Ačkoliv se příliš neztotožňuji s Iosafovým pohledem na svět, jedna z věcí, kterou řekl, mě skutečně zasáhla:

„Barcelona je město řešení.“

Má hodně problémů a hodně kostlivců pod dlažebními kostkami, ale její občané se dokážou postavit a bojovat za to, co chtějí. Zbytek světa se od ní má hodně co učit.

Zdroj fotografií: Libuše Skácelová

Přidáno: 10.10.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Vojtěch Žák

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.