„Babička Houbička umí dobrou houbovou polévku,“ říká Helenka

Téma letošního ročníku výtvarné soutěže pořádané Výborem dobré vůle - Nadací Olgy Havlové a Společností pro kreativitu ve vzdělávání v rámci veletrhu Bambiriáda 2012 bylo inspirováno Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity, vyhlášeného Evropskou komisí. Doplnilo tak téma z předchozího ročníku „Vytvoř si svého hrdinu“ o pohled těch nejmenších na další z palčivých témat dnešní společnosti.

Cílem této soutěže bylo zjistit, jak děti vnímají své prarodiče. Dostaly proto za úkol namalovat svou babičku nebo svého dědečka a následně doplnit obrázky o krátké zdůvodnění toho, proč mají své prarodiče rády. Milá a upřímná sdělení téměř 250 dětí ve věku od 2 do 17 let potěšila jistě nejen nás v Nadaci, ale i samotné prarodiče.

Ze soutěžních příspěvků jasně vyplývá, že harmonické rodinné vztahy jsou v české společnosti stále velmi důležité. Většina dětí má své prarodiče ráda prostě proto, že oni mají rádi je a že jsou na ně hodní. Mnoho dětí pak uvedlo, že babičku a dědečka mají rádi proto, že si s nimi hrají, chodí s nimi na procházky nebo s nimi jezdí na chalupu. Jinými slovy, i v dnešní uspěchané době se prarodiče snaží se svými vnoučaty trávit čas, což ve výsledku napomáhá vytváření jak mezigeneračních vztahů, tak v konečném důsledku i již zmiňované mezigenerační solidarity.

Dále se potvrdilo rčení, že láska prochází žaludkem, jelikož celá řada dětí uvedla, že babičku má ráda proto, že dobře vaří. Jeden příklad za všechny: „Babička Houbička umí dobrou houbovou polévku,“ říká s dětskou upřímností sedmiletá Helenka.  Výběr soutěžních příspěvků je možné si prohlédnout na webových stránkách Nadace.

Společnost pro kreativitu ve vzdělávání realizuje projekty zaměřené na oblast vzdělávání, umění a kreativní profese. Hlavní činností je aktivní zapojení profesionálů a umělců do procesu formálního vzdělávání. Více informací je na: www.crea-edu.cz.

Přidáno: 07.06.2012, Zdroj: Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.