Amsterdam je stav mysli…

… a hodně záleží na vaší povaze, jestli vám bude vyhovovat. Konzervativci by se tomu městu měli zdaleka vyhnout. Volnomyšlenkáři ho budou milovat.
Amsterdam je městem tolerance. Je to malý evropský melting pot, kde se sbíhá všechno možné i nemožné a kde je každému jedno, co děláte, nebo jak se oblékáte – ne proto, že byste jim byli lhostejní, ale protože věří, že na to máte právo.

Ano, Amsterdam je i město trávy, prostitutek a sexu – ale když nahlédnete pod sukni, uvědomíte si, že o ty se tu tolik nejedná.
V Amsterdamu můžete být extravagantní, jak chcete. Nikomu nepřijde divné, když si nějaký stařík vyjde o půlnoci na ulici jenom v županu, aby si v krámu naproti koupil rohlíky. Stejně tak nikoho nepřekvapí desítky sexshopů, z nichž každý je specializovaný na jiný druh pomůcek, u nichž nejenom že nevíte, k čemu slouží, ale ani to vědět nechcete.

Všichni jsou vysocí a nadopovaní kofeinem – každý člověk vypije průměrně tři kávy denně. I výška místních je přehnaná – v Amsterdamu všechno úzké a vysoké. Naopak město je malé (má sotva polovičku rozlohy Prahy) a žije v něm přes sedm set tisíc lidí. K tomu si připočtěte záplavy turistů.

Soukromí? S tím se tu moc nepočítá. Jak je dobře známo, okna tu nemají záclony. Někteří tvrdí, že je to proto, že Holanďané nemají co skrývat. Jiní, že je to kvůli světlu a úspoře za elektřinu. Podle Maxe, který nás v Amsterdamu hostil, je to dáno starým zákonem proti spiklenectví, který zakazoval shromažďování větších skupin lidí uvnitř domů. Aby se lidé navzájem mohli kontrolovat, nebyly na oknech záclony. Teď už zákon samozřejmě neplatí, ale zvyk je železná košile. (Jestli to je pravda, netuším, internet o zákonu skoupě mlčí.)

S tou vzájemnou kontrolou to ale v Amsterdamu nebude tak slavné – jak dokazují například permanentní krádeže kol. Padne noc a vy si chcete posvítit, ale nemáte na kole světlo? Odříznete ho od nejbližšího kola.
„To je tu normální?“
„Jo, když ho budeš potřebovat, ukradneš si ho z jiného kola.“
A kola jsou všude. Nizozemci na nich jezdí vzpřímení jak pravítka.

Nejsou to ale kola, na nichž byste se měli zkusit projet. To nejzajímavějším na Amsterdamu je to stejné, co v Benátkách – kanály (krachts). I když jejich cena může být přemrštěná, rozhodně byste se nějakým měli projet. A nejlépe na soukromé loďce, která není určená pro turisty.
Počítejte s tím, že se v Amsterdamu ztratíte. Všechny uličky tu totiž vypadají stejně. To nevadí, takovou ztrátu si určitě užijete. Hlavně se nebojte komunikovat s místními, kteří jsou otevření, přátelští a tak nějak „zhuleně“ v klidu.

Pokud zabloudíte až do Red Light District a rozhodnete se vyzkoušet místní služby, dejte si pozor, jestli vcházíte do červených nebo fialových dveří. I za těmi fialovými dveřmi sice sídlí krásné ženy, ale v kalhotách mají něco, co v nich najít nechcete. V Red Light Districtu můžete narazit na skutečné krasavice. Ale jenom v noci, přes den tu pracují jejich ne tak obdařené kolegyně.
Taky se připravte na déšť. V Amsterdamu skoro pořád prší. Místní to moc neřeší, z ulice je dostane jenom opravdový slejvák.

Možná uvažujete o tom, že se ubytujete v nejslavnějším (a nejhorším) hotelu v Amsterdamu The Hans Brinker Budget Hotel. Nedělejte to. Na to že je „nízkorozpočtový“ je pekelně drahý. Najděte si nějakého couchsurfera, nebo obětujte dvě eura a vyjeďte na pláž tři zastávky za městem – dá se na ní bez problémů přespat a nikomu to nebude připadat divné.

A která že jsou ta místa, která máte vidět? Všechna. Neuvažujte o tom, prostě vyrazte do ulic a nechte osud, aby vás zavál, kam je potřeba. Nebudete toho litovat (anebo možná budete, ale určitě to bude zážitek vašeho života).

O jakém městě byl první díl? Přečtěte si, jaké je to v Barceloně ;)

Zdroj úvodní fotografie: www.istockphoto.com

Přidáno: 31.10.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Vojtěch Žák

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si