AKTION podporuje česko-rakouskou spolupráci ve vědě a vzdělávání již 20 let

Dne 6. června 2013 se v Rakouském kulturním fóru v Praze konala oslava 20. výročí činnosti česko-rakouského programu AKTION.  Akce, která umožnila ohlédnutí za bilaterální spoluprácí ve vzdělávání a vědě v terciárním sektoru, se zúčastnilo 70 českých a zahraničních hostů, které přivítal předseda řídícího grémia programu AKTION prof. Zdeněk Žalud, pedagog Mendelovy univerzity v Brně.

Program AKTION za uplynulých dvacet let podpořil 963 projektů spolupráce mezi vysokoškolskými pracovišti, v rámci kterých bylo ročně finančně podpořeno cca 400 – 650 studentů a cca 200 – 250 akademických pracovníků obou zemí. Do 46 letních jazykových škol tzv. Sommerkolleg se zapojilo 1.807 českých a rakouských studentů. Studijní pobyt za účelem přípravy závěrečné práce či výzkumný pobyt v sousední zemi byl umožněn 981 stipendistům z ČR a 247 stipendistům z Rakouska. Ve specifické kategorii habilitačních stipendií zavedené v roce 2010 byli doposud podpořeni čtyři stipendisté z ČR.

Úvodní slovo pronesli ministr školství mládeže a tělových České republiky, prof. Petr Fiala a spolkový ministr pro vědu a výzkum Rakouské republiky, prof. Karlheinz Töchterle.

Člen řídícího grémia, prof. Bob Martens z Technické univerzity Vídeň, představil novou online databázi projektové spolupráce v Google Earth, která umožňuje vyhledávání pracovišť českých a rakouských vysokých škol zapojených do programu.

Následovalo představení příkladů projektové spolupráce. Zastoupen byl tým prof. Sodeyfi z Univerzity Vídeň a dr. Kusové z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích zaměřený na spolupráci v humanitních oborech a pedagogice včetně pořádání letních jazykových škol tzv. Sommerkollegs v Českých Budějovicích pro české a rakouské studenty s důrazem na tandemovou výuku. Dalšími uskutečněnými projekty byly např. příprava publikace „Soudobá přísloví a idiomatická rčení v České republice a Rakousku“.  Přírodovědné a technické obory reprezentoval doc. Tomáš Dostal z ČVUT v Praze a prof. Andreas Klik ze Zemědělské univerzity Vídeň (BOKU Wien), kteří realizovali projekty zaměřené na výzkum erozních a transportních procesů a jejich vlivu na kvalitu vody pomocí dešťového simulátoru pro měření základních srážko-odtokových vztahů.  

Přidáno: 10.06.2013, Zdroj: Dům zahraničních služeb

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.