Agroturistika, humanitární práce a multimediální umělecká tvorba – co všechno můžete studovat na vyšší odborné škole

Pomalu či rychle se blížíte k závěru středoškolského studia a přemýšlíte, kam dál? Pokud vás tradiční vysoká škola neláká a uvažujete spíše o bezprostřední praktické uplatnitelnosti, brzy narazíte na nabídky vyšších odborných škol.

Přečtěte si deset důvodů, proč jít studovat „vošku“ místo „výšky.“ 

Nejširší možnosti studia jsou (vcelku pochopitelně) v populárních (a snad i poněkud přebujelých) oblastech týkajících se managementu, personalistiky, účetnictví, pojišťovnictví, informačních systémů a podobně.

To ale nemusí lákat každého a je to jedině dobře. Studovat se dnes dá opravdu ledacos.

Nechat město za zády…

Nemáte už plné zuby přecpaných ulic, narvaných autobusů a občas nedýchatelného vzduchu? Pokud žijete ve městě, ale stýská se vám po svěží zeleni mladé trávy a vůni zoraného pole, dost možná je čas na změnu.
Zemědělství je konečně činností, která z povrchu země hned tak nevymizí a současné tendence návratu k přírodě a tradicím otevírají široké možnosti uplatnění – a tím není myšlena oslňující kariéra ošetřovatele vepřů.
Rozvoj malých chovů a farem zaměřujících se na ekologický (a bio) přístup a přátelské prostředí propojuje zemědělství s turistikou a dalšími obory lidské činnosti.
Pokud máte rádi přírodu a chtěli byste dělat něco pro její ochranu a rozvoj, můžete si vybrat hned z několika možností studia, během kterého vedle zemědělských znalostí získáte i podnikatelskou, psychologickou a jazykovou průpravu.

Agroturistika - nikoli na posledním místě je v popisu absolventa zařazeno povědomí o turistickém ruchu a tradiční lidové kultuře.
Obnova a rozvoj venkova – věnuje se ekonomickému a ekologickému rozvoji českého venkova, který si nese až příliš mnoho problémů a nevyřešených břemen z minulosti vzdálenější i zcela nedávné. Hlavní náplní studia jsou alternativní formy podnikání a rozvoj cestovního ruchu na venkově, stavební obnova venkova, samospráva obcí a ochrana a tvorba krajiny.
Péče o krajinu – Proč se nenaučit, jak oživit a ozdravit i naše města?

Chcete nejen být živi uměním, ale také se jím živit?

Už od dětství počmáráte kdejaký papír, uchováváte lecjaký zajímavý materiál, nad kterým by většina lidí leda ohrnula nos, a s neutuchající fascinací procházíte galerie klasického i současného umění (včetně těch neoficiálních ukrytých v podjezdech a na stěnách opuštěných kasáren)? Zároveň si rozumíte s moderními médii a nezastáváte názor, že umělec by měl získat uznání až po smrti a do té doby utěšeně hladovět?

Překotně se rozvíjející digitální média ve spojení se znalostí tradičních technik nabízejí uplatnění v širokém spektru společností. Tvůrčí grafik nebo designer se ve světě jen tak neztratí.

Pokud vás láká filmařská profese, můžete si vybrat školu spolupracující s předními českými filmaři a televizními pracovníky a získat dovednosti a zkušenosti potřebné pro všechny pozice člena filmového či televizního štábu.

Herečka od přírody

Nemusíte směřovat hned do Národního divadla, třeba vás zaujme možnost moderovat televizní či rozhlasové vysílání nebo vyzkoušet si nějakou filmovou roli.
Anebo proč nezkusit loutkové divadlo?

Chcete pomáhat a vědět jak na to? Láká vás práce v sociálních službách a máte blízko ke křesťanství?

Ono se to lehko řekne: pomáhat. Ale jak, aby člověk z dobré víry provázené neumětelstvím více neuškodil, a aby poznal, co je potřeba kdy udělat? Na humanitární a sociální práci (zejména pod záštitou církevních organizací) se můžete připravit během tříletého studia na VOŠce v Olomouci.

Něco málo návrhářství…

Přešli jste plynule od vyrábění šatiček pro panenky k šití vlastních originálních šatů a kostýmů? Máte šikovné ruce, estetickou vnímavost, cit pro detail a radost z vyvedené práce?
Studium Oděvního a textilního designu vám k tomu přidá rozšíření kulturních znalostí, metody pro povzbuzení fantazie a zejména zkušenosti získané ve spolupráci s renomovanými odborníky v oblasti navrhování technologicky obtížných oděvů i prostorových textilií.
Pak už je jenom na vás, zda se budete specializovat na navrhování oděvů, designů v průmyslu nebo na tvorbu scénických kostýmů.

Manažer sportu

Sport vás baví už od malička a chcete se mu věnovat, víte ale, jak nejistá je životní dráha profesionálního sportovce? Pak se vám dost možná bude zamlouvat spíše role sportovního instruktora nebo manažera, která spojuje příjemné s užitečným: věnujete se svému koníčku a máte vcelku jisté uplatnění. V průběhu studií si můžete vybrat zaměření například na všeobecný rozvoj tělesné zdatnosti, biomedicínské obory nebo na sportovní management a marketing.

Co s volným časem, aby ho nebylo potřeba zabíjet?

Možná jste už během prázdnin vyzkoušeli, jaké je to dělat animátora, a bavilo vás to. Při studiu volnočasové pedagogiky se můžete zaměřit na všechny věkové kategorie a vybrat si, zda vás to táhne spíš k organizování volného času dětem, sociálně znevýhodněným skupinám nebo přetíženým manažerům. Nudit se nebudete v žádném případě.

V našich článcích najdete jak Tipy na VOŠky v Praze, tak i na Moravě

Úplný seznam vyšších odborných škol najdete v našem katalogu.

Přidáno: 28.05.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.