Absolventi, pozor! Po prodloužených prázdninách je nejvyšší čas na práci

Někteří vysokoškoláci zápolí s trhem práce už od červnových státnic, jiní v září opakují a další si raději ještě užívají léto. Teď se ale velká většina z nich ocitla v té samé situaci. Ze všech stran se na ně valí slova jako krize, nezaměstnanost, povinná praxe, úřad práce a podobně. Jak se tedy nezaleknout a včas se rozhodnout, kterým směrem se vydat? Poradíme, jaké reálné šance absolventi mají.

Neúprosná statistika

Září patří každoročně k obdobím, kdy je na trhu práce mezi uchazeči velká konkurence. Nejenže vysoké školy vychrlí spoustu absolventů, ale sezónním pracovníkům skončí smlouvy a oni se jdou taktéž přihlásit na úřad práce. V současnosti je nezaměstnanost v ČR na úrovni 7,5%, přičemž počet absolventů vysokých škol od loňského roku stoupl o osm tisíc. Řada z nich je přitom bez praxe a má přehnané představy o platu i kariérním růstu. Zaměstnavatelé to z tohoto pohledu také nemají jednoduché.

Zkušenosti k nezaplacení

První z možností, které se můžete jako absolventi chytit, je projekt MPSV Stáže ve firmách – vzdělávání praxí. Pracovní stáže jsou v první fázi naplánované pro pět tisíc zájemců, kteří musí mít trvalý pobyt na území ČR, nesmí být studenti ani OSVČ. Uchazeč si může vybrat z nabízených pozic, přičemž k jejímu získání musí mít požadované vzdělání. Pokud poskytovatele stáže zaujme, je k němu pozván na běžný pohovor a posléze je podepsána smlouva o zajištění stáže. Po absolvování praxe získají účastníci certifikát Europass – doklad o stáži. Mimo samotné praxe pomáhá stáž i při získání pracovních návyků, loajality k firmě a odpovědnosti k zaměstnavateli. V ideálním případě by mohla stáž vést i k plnohodnotnému zaměstnání praktikanta.

Zaměstnání od státu

Je vám méně než 30 let, jste déle než 4 měsíce na úřadu práce a máte max. dvouletou praxi v oboru? Pak jste skvělými kandidáty pro projekt Odborné praxe pro mladé do 30 let, který cílí na zaměstnání absolventů bez praxe. Snahy MPSV podpoří stát tím, že zaměstnavatelům přispěje nebo přímo uhradí náklady na hrubou mzdu zaměstnaného absolventa. Takto to může fungovat maximálně rok a projekt může dát práci zhruba třem tisícům absolventů. Většina peněz byla získána z Evropského sociálního fondu, zbytek doplatil stát. Organizátoři projektu především doufají, že si firmy přijaté absolventy ponechá i po vypršení dotované lhůty.

Zdroj fotografie: www.istockphoto.com

Přidáno: 23.09.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.