A jak to bylo dál? Dětské knížky, které nepřečtete jenom jednou

Dobrá dětská kniha vás osloví i v dospělosti – zachovává si čistotu výrazu a nijak se nestydí za silný příběh, který nemálo postmoderní literatury pro „velké“ opouští nebo alespoň více či méně nabourává a skrývá.

Dětské příběhy naproti tomu neruší iluzi toho, že popisovaný svět a vyprávěný příběh jsou skutečné, dovolují nám zapomenout na současnost a na křídlech fantazie odletět do jiných světů. Učí nás nezapomínat na snění, vidět neobyčejné a zázračné za každým rohem, připomínají, že svět je kouzelné místo k bytí, nikoliv šedivějící žumpa každodennosti.

Před mnoha a mnoha lety jsem snad nejvíce milovala Nekonečný příběh – konkrétně jeho filmové zpracování, ke kterému jsem si domýšlela další pokračování. Jaké bylo moje překvapení, když jsem později zjistila, že příběh neskončil tam, kde jej uťal režisér, ale v původní knize Michaela Endeho se rozvinul do mnohem větší hloubky a pestrosti.

Je to vlastně iniciační román pro děti, nádherný příběh, který pomáhá chápat a unést svět i sám sebe. Nečetli jste ho ještě a mezi děti se už dávno nepočítáte? Nevadí… na tuhle knížku nikdy nebude pozdě.

Nedávno znovu vyšly celé Letopisy Narnie britského autora Clive Staples Lewise; sedmidílný cyklus příběhů z podivuhodné pohádkové země, do níž se hlavní hrdinové (děti evakuované na venkov z Londýna zasaženého druhou světovou válkou), dostávají skrytými dveřmi, které se před nimi „náhodou otevírají“ – obrázek holčičky odhrnující kabáty ve staré skříni a zjišťující, že na ni místo pevné zadní stěny čeká cizí zasněžený svět, je dnes už takřka klasický. Děti pokaždé musí v Narnii splnit nějaký úkol a postavit se proti zlu ohrožující zemi i její roztodivné obyvatele. V Narnii zvířata mluví a magie funguje, dobro nakonec vítězí nad zlem. Když jsem Letopisy četla podruhé, už jako maličko starší, začala mi vadit mnohde průhledná alegorie křesťanství a jistá schematičnost. Jako dítě jsem to tak ale vůbec nevnímala.

Svéráznou odpovědí na Narnii je kniha pro větší a dospělé děti Mágové amerického autora Lva Grossmana. Vypráví o chlapci, který si zamiloval příběhy z pohádkové země Filorie (nápadně se Narnii podobající) a odmítl přijmout šedivý svět bez kouzel. Jeho tušení se potvrdí; stane se žákem magické školy a zjistí, že jeho vysněná Filorie skutečně existuje… Jen se velice liší od svého knižního zobrazení.

A co takhle něco se zvířátky? Richard Adams napsal román o hrstce odvážných králíků hledajících nový domov. Daleká cesta za domovem svému autorovi vynesla nemálo uznání a dočkala se i filmového zpracování. Jeho králíci jsou jen minimálně antropomorfizovaní; oproti ušákům z našeho světa nemají příliš mnoho zvláštních schopností, ani jejich potřeby se neliší. Nenosí obleky ani hodinky, nepoužívají ani žádnou techniku. Dokážou ale myslet a mluvit. A hlavně mají velikou touhu: najít bezpečné a šťastné místo pro život. Knížka se zalíbila dětem i dospělým – pro svou dobrodružnost, silné podobenství, ale i pro propracovanou mytologii a kulturu králičího světa, k níž patří vlastní jazyk a poezie.

Nejsem si jistá, jestli je Národ Terryho Pratchetta dětskou literaturou – tak trochu ano a trochu ne. Příběh dospívajícího chlapce, který se po katastrofě zasáhnuvší jeho rodný ostrov kdesi ve Velkém Jižním oceánu (něco jako Tichý oceán) musí stát náčelníkem pozůstatků zdecimovaných kmenů. Příběh dospívající dívky, více či méně úspěšně vychovávané jako velká dáma, která je po ztroskotání lodi nucena vyrovnat se s úplně cizím, exotickým světem, najít společnou řeč s jeho obyvateli a najít v sobě vnitřní sílu a spoustu odvahy. Budete se hodně smát a možná trochu plakat. Pratchett si jako obvykle utahuje z našich velkých nabubřelých představ a neomylných pravd, pod rouškou veselosti odhaluje prohnilé jádro názorů, na kterých nemálo lidí postavilo svůj život.

A nemusí být všechno fantasy…Iva Procházková, jedna z nejpozoruhodnějších českých autorek literatury (nejen) pro mládež, píše civilně, zajímavě a nesmírně laskavě. Soustředí se na duševní stav dětí, na to, co potřebují a co jim ve světě chybí. Její texty mohou posloužit jako záchranné lano v okamžiku, kdy se člověku zdá, že nic nikam nevede.Na mne nejvíc zapůsobil Soví zpěv a Tanec trosečníků.

Tanec trosečníků vypráví o tom, jak náš svět postihne strašlivá nemoc, pod jejímž vlivem lidé zkrátka a jednoduše mizí, vypařují se. Ušetřeno jich zůstane jen pár: mladý cikán z dětského domova, ještě menší vietnamský kluk z tržnice a dívenka, která utekla z domova. Tihle tři nutně potřebují nejen nalézt cestu vyprázdněným a opuštěným světem, ale ještě více sami k sobě.

Soví zpěv sleduje osudy sedmnáctiletého Armina žijícího v roce 2046, v budoucnosti, v níž za nás spoustu problémů řeší technika a inteligentní stroje, které ale také přebírají (a pořádně přebrat nemohou) roli milujících rodičů a rádců. Je to svět postrádající důvěrnost a lásku mezi lidmi, stavějící rozumové poznání nad nespolehlivost horoucího srdce. Většině lidí tento stav vyhovuje, Armin patří k výjimkám. A dlouho si myslí, že je v tom na světě sám.

A pár dalších tipů:

Eva Hudečková – Tajemství pražského šotka

. 
Tajemství pražského šotka - Hudečková Eva lze pořídit v e-shopech za cenu od - (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
 Ondřej Jirásek – Moravské pohádky
 
. 
Moravské pohádky a pověsti + CD mp3 - Ondřej Jirásek lze pořídit v e-shopech za cenu od -(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
Markéta Baňková – Straka v říši entropie
 
 
Petr Sís – Ptačí sněm
 
. 
Ptačí sněm lze pořídit v e-shopech za cenu od -(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 
Hledáte knížky pro dospělé, které jsou novinkami na českém trhu a stojí za to si přečíst? Nebo tip na zajímavou fantasy literaturu? Inspirujte se v našich článcích!
Přidáno: 09.05.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.