Články - Vzdělání.CZ

Majáles kdysi a dnes

Majáles kdysi a dnes

Když jsem se letos (vlastně vůbec poprvé) chystala na Majáles, povídá mi mamka: „To musíš jít, je to tvoje studentská povinnost. O tom psal už i Jirásek.“ Donutilo mě to k zamyšlení. Ne nad Jiráskem, ani nad úrovní mé knihovny (protože Jirásek v ní není), ale nad sebou samotnou. Přece jen, nebyl to pocit sounáležitosti s ostatními studenty, ani touha revoltovat nebo provokovat, co mě táhlo přidat se k davu táhnoucímu do Komárova. Přiznejme si to upřímně, hlavní atrakcí, která mě na Majáles přitáhla silou přímo magickou, byl Vojta Dyk. :))

více...

A jak to bylo dál? Dětské knížky, které nepřečtete jenom jednou

A jak to bylo dál? Dětské knížky, které nepřečtete jenom jednou

Dobrá dětská kniha vás osloví i v dospělosti – zachovává si čistotu výrazu a nijak se nestydí za silný příběh, který nemálo postmoderní literatury pro „velké“ opouští nebo alespoň více či méně nabourává a skrývá. Dětské příběhy naproti tomu neruší iluzi toho, že popisovaný svět a vyprávěný příběh jsou skutečné, dovolují nám zapomenout na současnost a na křídlech fantazie odletět do jiných světů. Učí nás nezapomínat na snění, vidět neobyčejné a zázračné za každým rohem, připomínají, že svět je kouzelné místo k bytí, nikoliv šedivějící žumpa každodennosti.

více...

Jak fantasy vypadat může a nemusí

Jak fantasy vypadat může a nemusí

Krasavice bujných tvarů spoře oděná v kroužkovém spodním prádle, čaroděj s rozevlátými bílými vlasy a ostrými rysy, z nich ušlechtilost přímo tryská, okřídlená a opancéřovaná obluda s několika hlavami, které se do cesty neohroženě postaví tajemná postava zahalená v dlouhém plášti, jíž hrdinství odkapává i ušima... Titulní strana s fotomontáží více než ilustrační doplňuje název povinně obsahující alespoň jedno z tohoto: krev, vášeň, ostří, král, osud apod.

více...

Vysoká škola a drogy - jdou dohromady?

Vysoká škola a drogy - jdou dohromady?

S drogovou prevencí se začíná již na základní škole, kde se určitě každý z nás setkal s hodinami věnovanými diskuzím se školním psychologem, odborníky i učiteli. Už od relativně nízkého věku máme všichni povědomí o tom, co drogy jsou, co způsobují a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Průzkumy však stále dokazují, že čím jsme informovanější, tím víc nás láká nějakou drogu vyzkoušet. A jaký vztah mají k drogám čeští vysokoškoláci?

více...

Znakový jazyk – jazyk jako každý jiný

Znakový jazyk – jazyk jako každý jiný

Znakový jazyk pro vyjádření smyslu nepoužívá artikulovaných zvuků, nýbrž gestikulace, mimiky a řeči těla. Objeví se všude, kde se vytvoří komunita neslyšících. Existuje tedy mnoho znakových jazyků, které – ač nesou některé obdobné prvky – se díky geografickým a společensko-kulturním bariérám od sebe navzájem odlišují podobně jako ostatní přirozené jazyky.

více...

Letní brigáda v zahraničí

Letní brigáda v zahraničí

Ač to tak při pohledu z okna vždy nemusí vypadat, léto se blíží a jen málokdo z nás hoří touhou strávit ho jako živá obsluha v copycentru, popřípadě na nějaké obdobně záživné a nepříliš výdělečné pozici.  Peněz ale nikdy není dost, a pokud toužíme cestovat nebo si pořídit nový notebook (který by nahradil dodělávající model, jenž se do provozuschopného stavu uvádí déle než my po prohýřené noci), tak to platí dvojnásob.

více...

Co by se na vysoké škole opravdu nemělo stát

Co by se na vysoké škole opravdu nemělo stát

Bílé secesní budovy rozkládající se v krásném parku, vzdušné sály, ve kterých přednášejí brilantní profesoři, jejichž každé slovo je čirou inspirací, vtipní a chytří spolustudenti a skvělí přátelé, se kterými je prostě radost být. Menza nabízející vedle domácí svíčkové uzeného lososa s artyčoky, vždy čisté toalety, na kterých nikdy nedojde toaletní papír.

více...

Buď cool, buď geek!

Buď cool, buď geek!

Subkultura geeků a nerdů je v současném světě silně na vzestupu. Na svědomí to mají především média, která si tyto původně loosery z okraje společnosti vybrala za hlavní hrdiny seriálů a filmů. S touto vlnou se popularita komunity zvedla a vznikla tak speciální kategorie vtipů o nerdech a pro nerdy, obchodů s oblečením i móda inspirovaná geeky.

více...

Jak vybrat správnou autoškolu a čemu se naopak vyhnout?

Jak vybrat správnou autoškolu a čemu se naopak vyhnout?

Autoškola patří v životě většiny z nás ke zkušenostem, které stačí absolvovat jednou a můžete spokojeně a bezpečně řídit. Právě z toho důvodu se vyplatí hned od začátku postupovat obezřetně. Rozhodně se nemusí vyplatit výběr, který jste podcenili a zvolili tak nejlevnější řidičské kurzy v regionu. Pojďte se společně s námi podívat na to, co by vás mělo zajímat, jaká máte jako zákazník práva a které autoškoly rozhodně nevybírat.

více...

Novinky na českém knižním trhu – knížky, které byste si neměli nechat ujít

Novinky na českém knižním trhu – knížky, které byste si neměli nechat ujít

Také si  při pohledu z okna říkáte, kde je už to slibované jaro? Pokud ano, nezoufejte nad nepřízní počasí a využijte příležitosti strávit čas nad dobrou knížkou. V našem článku vás seznámíme s knižními novinkami, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

více...
<<  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 >> 

(celkem 179 záznamů)

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.