8 tipů, jak si vybrat pomaturitní studium

Nedostali jste se po maturitě na vysokou školu či zatím nemáte práci a nevíte, co po prázdninách? Během léta se vám vše rozleželo v hlavě a nechcete se jen tak plácat ze dne na den, ale chcete žít mnohem aktivněji a s pocitem, že děláte pro sebe něco správného? Navíc vám i k poslednímu srpnu končí status studenta a vy byste rádi využívali výhod s tímto spojených? Mnozí středoškoláci, kteří se nachází ve stejné situaci jako vy, často volí pomaturitní studium v některé jazykové škole. I vy uvažujete o intenzivním studiu angličtiny?

Abychom vám výběr jazykové školy usnadnili, připravili jsme pro vás ve spolupráci s jazykovou školou Cloverleaf Language School 8 tipů, podle kterých se můžete orientovat. Pojďte se tedy podívat, jak si vybrat tu správnou jazykovou školu.

1. Praxe a zkušenosti

Při výběru jazykové školy si všímejte toho, jak dlouho má daná škola s pořádáním pomaturitních kurzů praxi a zkušenosti. A rozhodně volte tu, která působí v této oblasti již delší sobu. Organizace pomaturitního studia je docela náročná, a pokud budete potřebovat během studia, případně i po skončení, s něčím pomoci a poradit, jazyková škola, která má zkušenosti, se o vás postará lépe. Zkušenosti jsou velkou výhodou.

Samozřejmostí je akreditace Ministerstva školství kvůli zachování statusu studenta. Vybírejte tedy takové jazykové školy, které tuto akreditaci mají. Hledejte záruku kvality i podle dalších indícií. Předností je třeba členství v ACERT – Asociace certifikovaných jazykových škol, jež klade důraz na kvalitu výuky.

2. Délka výuky

Pokud se přihlásíte na pomaturitní studium angličtiny, délka výuky by měla probíhat v rámci klasického školního roku. To znamená od září do června. Setkat se můžete ve výjimečných případech i se zkrácenou výukou, ale v tomto případě se jedná o porušování vyhlášky MŠMT.

3. Lektoři

Klíčovým kritériem při výběru jazykové školy, je tým lektorů, jež zajišťuje výuku pomaturitního studia. Ten by měl být sestaven z kvalitních lektorů, včetně rodilých mluvčích. Zajímejte se o jejich praxi a vzdělání. Výhodou je, pokud má jazyková škola na svých stránkách uvedeny informace týkající se lektorů, proto si je neváhejte vyhledat a přečíst.

4. Počet studentů ve skupině

Zjistěte si, v jak velké skupince budete studovat. Počet studentů ve skupině bude má vliv na efektivitu výuky a rychlost pokroku. Když je skupinka menší, naučíte se více. Proto se klidně informujete, kolik osob bude s vámi v kurzu studovat.

5. Cena kurzu

Cenu kurzu byste neměli považovat za hlavní kritérium výuky. Zejména ve vzdělání platí jedno známé rčení: „levně zaplacené – dvakrát zaplacené“. Kvalitní výuku pod cenou opravdu nenajdete. Vyšší cena se často dána vyššími náklady na kvalitní lektory a služby při menším počtu studentů. Dobrá cena za jednoleté pomaturitní studium by se měla pohybovat kolem 20 000 Kč.

6. Pomaturitní studium ukončené zkouškou

Pomaturitní kurz ukončený zkouškou dodává na efektivitě a vy se můžete později získaným certifikátem prokázat, což zvyšuje vaše šance na trhu práce. Kupříkladu jazyková škola Ostrava – Cloverleaf, má pro své studenty pomaturitního studia připraven příjemný bonus. Každý student totiž získá mezinárodní jazykovou zkoušku Cambridge KET, CAE, FCA nebo PET ZDARMA v ceně kurzu.

7. Den otevřených dveří

Rok studia v nějakém prostředí je docela dlouhá doba. Proto je dobré předem vidět, kde vlastně budete studovat a zda se zde budete vůbec cítit dobře a příjemně. Využijte den otevřených dveří. Mnohé jazykové školy takové dny pro veřejnost pořádají. Pakliže nestihnete dorazit ve vymezeném termínu, zajděte se do jazykové školy podívat i tak. Jistě vám vyjdou vstříc a budete se moci se školou seznámit.

8. Možnost ubytování

Důležité jsou i další služby pro studenty, zejména, co se týče ubytování. Dobré je, pokud mohou studenti, kteří bydlí mimo město, ve kterém výuka probíhá, využít možnosti ubytovat se buď přímo v budově školy nebo v jiných budovách k tomu určených. Toto jistě ocení všichni, kteří by museli na pomaturitní studium dojíždět, zejména pokud to mají daleko.

Nový školní rok 2014/2015 začne již za krátko, pořád ale máte možnost se na jednoleté pomaturitní studium přihlásit. Mnohé jazykové školy, právě třeba i jazyková škola Cloverleaf, přijímají přihlášky i během měsíce září.

Přidáno: 28.08.2014, Zdroj: Cloverleaf Language School Autor: Vzdělání.cz

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.