8 rad, jak ze svého jména udělat osobní značku

Všimli jste si, že lidé často jdou do kina na film jenom proto, že v něm hraje Johny Depp? Ačkoliv to nic nevypovídá o hodnotě filmu, on sám má tak dobrou pověst, že to lidi přitáhne. To proto, že Johny Depp je skutečně dobrý herec, který si za léta na scéně vybudoval skvělé jméno. Když si v oboru, kterému se chcete věnovat – ať už je to malířství, online podnikání nebo třeba prodávání aut – vybudujete stejně dobré jméno, lidé se budou moci roztrhat, jen aby získali vaše služby.

Této strategii se říká osobní branding, neboli budování osobní značky. Zatímco Johnyho Deppa ale propaguje jeho manažer a samotná televizní obrazovka, vy se musíte propagovat sami. Mám pro vás několik tipů, jak na to.

1. Vnímejte svůj osobní branding jako investici do sebe a své budoucnosti. Vybudování dobrého jména chvíli trvá, ale když budete úspěšní, vaše jméno může přetrvat i po vaší smrti. Zajistí vám slávu ve vašem oboru, obdiv profesionálů, i zaměstnání, které vás baví.

2. Rozhodněte se, jak má vaše značka vypadat. Skutečná podoba vaší značky bude odvislá od toho, jak vás budou vnímat druzí. A ti vás budou vnímat podle toho, jak se budete prezentovat.
Přizpůsobte své chování vaší vysněné profesi. Chcete pracovat jako špičkový designér? Snažte se působit jako talentovaný tvůrce s přístupem profesionála. Nebo toužíte být hercem? Buďte otevření, komunikativní a okouzlující. A tak dále.

3. Naučte se správně komunikovat. Komunikace je klíč k úspěchu. Buďte si dobře vědomi toho, co říkáte a proč to říkáte. Oblékejte se přiměřeně situaci, dávejte si pozor na řeč svého těla. Přečtěte si něco od mistra oboru Dala Carnegieho. A pamatujte na to, že součástí dobré komunikace je i schopnost naslouchat druhým!

4. Mějte vlastní názor. Nebojte se ho vyjádřit a stát si za ním. Pokud budete neustále souhlasit s druhými, nikdy nebudete schopni vystoupit ze stáda zvaného „dav“. Máte-li být osobnost, musíte mít vlastní názory.

5. Založte si blog nebo web. Lidé si s vámi snáze vytvoří vztah a to i bez toho, aby vás kdy potkali osobně. Prezentujte portfolio svých prací, reference od klientů či zaměstnavatelů, sdílejte své certifikáty. Dejte lidem najevo, že jste v daném oboru skutečný odborník. Pravidelně publikujte nové články, které lidi donutí se na vaše stránky vracet. Nebojte se prozradit jim část svého know-how. Když něco dáte, budete za to odměněni.

6. Nevyhýbejte se sociálním sítím. Aby vás lidé snáze našli, vytvořte si účty na největších sociálních sítích – Facebooku, Twitteru, Google+ a LinkedInu. Propojte je se svými stránkami a pravidelně sdílejte obsah svých stránek na svých profilech. Komunikujte s lidmi, procházejte diskusní fóra, vyjadřujte se k aktuálním tématům. Pod každým komentářem zanechte odkaz na svůj web jako svoji vizitku.

7. Pište guestblogerské články. Guestblogg by se dal přeložit jako „hostující článek“. Znamená to, že napíšete článek na stránky někoho jiného. Oslovte známé weby, které se věnují podobným tématům jako vy, a nabídněte jim, že pro ně něco napíšete. Vždycky je oslovte s konkrétní nabídkou – kupříkladu si předem můžete sepsat osnovu článku a poslat jim ji na ukázku.

8. Neustále se vzdělávejte. Pokud chcete mít úspěch, musíte svému oboru skutečně rozumět. Pokud mu máte rozumět, musíte držet krok s jeho vývojem. A pokud máte držet krok s jeho vývojem, musíte se pořád učit.

Bonusová rada: Vystupte ze své komfortní zóny. Buďte k sobě tvrdí a snažte se dělat věci, které jsou vám nepříjemné. Bolí to – ale posouváte se tak na vyšší úroveň. To, co by vám dřív přišlo nepředstavitelné, se pro vás stane normálním.
Když se budete řídit radami 1 až 8, budete spokojeni a dříve či později dosáhnete pěkných výsledků. Když k nim ale přidáte i radu devátou, výsledky budou ohromující – nejenom ve vašem pracovním, ale i osobním životě.

Přidáno: 24.07.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Vojtěch Žák

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.