8 důvodů, proč jet v létě na fesťák (a tipy, kam vyrazit)

Pokud jste trochu peciválové a nechce se vám v létě nikam daleko cestovat, nezoufejte. Spoustu zábavy si užijete i pokud nevystrčíte nos za hranice České republiky. Ano, řeč bude o hudebních festivalech. Bez fesťáku by to přece nebylo pořádné léto!

1) Jste venku!

Když jste byli malí, kolikrát vám rodiče přikázali, že máte jít ven na čerstvý vzduch? Vidíte, tak teď je poslechnete!

2) Prostor

I když jste nekontaktní a neužíváte si, když musíte stát nalepení někomu na zádech, na festivalu si vzdálenost od ostatních určujete sami. Chcete být v kotli? Super, máte příležitost. Necítíte se na řádění v davu lidí? Nevadí, stačí když si poodstoupíte, prostoru je dost.

3) Lokalita

U prostoru se ještě chvíli zdržíme. Umístění festivalu je taky velmi důležitý aspekt. Například festival Colours of Ostrava se od loňska koná v areálu Dolních Vítkovic, tedy v oblasti bývalých hutí, dolů a železáren. To přece musí být naprosto úchvatné! Pokud nejedete zrovna na Colours, nemusíte zoufat, koncerty v parku nebo kdekoliv uprostřed přírody mají taky něco do sebe!

4) Pocit sounáležitosti

Nevím jak vy, ale já jsem tenhle pocit zažila už hodněkrát. Vždycky mě překvapí, většinou příjemně, protože nejsem založením moc "komunitní" člověk. Ovšem na koncertech a obzvlášť na fesťácích se mě zmocní jakýsi zvláštní pocit harmonie, sounáležitosti s ostatními návštěvníky. Přece jen, jsme tam všichni za tím stejným účelem a nezáleží na tom, kdo jsme ve skutečném životě, ani na našich názorech, pohledech na svět. Teď jsme tady a jsme všichni fanoušci (doplň jméno libovolného interpreta). A je to moc fajn pocit.

5) Letní pohoda

Je potřeba ještě něco dodávat? Fesťáky k létu v ČR patří a jsou jeho nedílnou součástí, stejně jako třeba plavky, borůvky a vůně posečené trávy.

6) Spousta kapel a doprovodný program

Hudební festivaly jsou o moc lepší, než samostatné koncerty. Kapel je spousta, festivaly lákají nejen na domácí hudebníky, ale i na zahraniční hvězdy. Máte také jedinečnou možnost poznat i některé nové, neokoukané tváře a neoposlouchané hudební styly. Třeba si vyberete novou oblíbenou kapelu!

7) Vybere si každý

Teď se bavíme o nabídce nejen v rámci jednoho festivalu, ale i obecně. Troufnu si tvrdit, že téměř jakýkoliv hudební styl má svůj festival, ať už se jedná o metal, trance, nebo country. Co si vyberete vy?

8) Můžete to mít i zadarmo

Pokud máte čas, ale neoplýváte zrovna financemi, zbystřete. Skvělý článek o tom, jak se dostat na fesťák "zadarmo", spíše tedy jak si vstup odpracovat jakožto novinář a fotograf, najdete zde.
Můžete jet i jako dobrovolník-organizátor. Velké festivaly už mají místa organizátorů většinou obsazená, ale zapátrejte v okolí. Pořadatelé nějakého menšího lokálního fesťáku třeba budou rádi, že se nabídnete!

A kam tedy v létě vyrazit?

Rock For PeopleRock for People (2.7. - 5.7.), www.rockforpeople.cz
Na jednom z největších festivalů v České republice letos vystoupí například 30 Seconds to Mars, Billy Talent, Charlie Straight, Kryštof, Papa Roach, Pražský výběr, Xindl X, Horkýže Slíže nebo třeba Aneta Langerová. Rock for People se koná již několikátým rokem v areálu letiště v Hradci Králové.

Masters of Rock (11.7. - 14.7.), www.mastersofrock.cz
„Mástři“ je již klasicky konají v příjemném areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích. Hlavní hvězdy letošního ročníku budou například Accept, Lordi, The Exploited, Moonspell, Avantasia nebo Silent Stream Of Godless Elegy. Pro fanoušky metalu jasná volba!

Colours Of Ostrava (18.7. - 21.7.), www.colours.cz/
Věděli jste, že Colours of Ostrava je držitelem ceny Anděl za Hudební událost roku 2005 a 2006? Mezi hlavní letošní lákadla patří slavní mezinárodní interpreti, jako jsou například Jamie Cullum, The Knife, Damien Rice, Bonobo, Asaf Avidan, Devendra Banhart a další. Z domácích hudebníků se objeví například Tata Bojs, Radůza, Zrní, Vojtěch Dyk & B-Side Band, Markéta Irglová a Wanastowi Vjecy. Organizátoři navíc slibují, že se na workshopech naučíte například africké či orientální tance, street dance, flamenco, electric boogie nebo třeba bubnovat. A proč jet? Rozhodně kvůli naprosto úžasnému místu konání. Již poněkolikáté se festival koná ve Vítkovicích, v místě bývalých hutí, dolů a železáren. Už kvůli atmosféře stojí za to jet!

Brutal Assault (7.8. - 10.8.), www.brutalassault.cz
Hudební festival pro fanoušky extrémního metalu. Festival se koná v naprosto unikátních prostorách Vojenské pevnosti Josefov, která vznikla v 18. století. Příznivnci různých metalových podzžánrů se mohou těšit například na Anthrax, Dying Fetus, As I Lay Dying, Hatebreed, Whitechapel, Behemoth, Fear Factory, In Flames a další.

Trutnov Open Air Festival (15.8. - 18.8.), www.festivaltrutnov.cz
Woodstock už jsme propásli, ale můžeme navštívit alespoň jeho malý odvar, Open Air Festival Trutnov, kterému se přezdívá trutnovský Woodstock. Jeho první ročník v roce 1987 rozehnala Veřejná bezpečnost, od roku 1990 se však koná zcela oficiálně. Je známý tím, že přesahuje hranice pouhého hudebního festivalu, ale zabývá se i vážnějšími tématy, jako je ekologie, politika či náboženství. V roce 2007 byl náčelníkem festivalu jmenován Václav Havel, který byl jedním z pravidelných návštěvníků.
I letos se můžeme těšit na známé tváře, jakými jsou například John Mayall, Natacha Atlas, Plastic People, Hana a Petr Ulrychovi & Javory Beat, Čokovoko, Buty, Mňága a Žďorp, Sto Zvířat, Čankišou a Krucipüsk.

Šumava Rocks (17.8.), www.sumavarocks.cz
Jednodenní menší festival se bude již tradičně konat v Sušici, na říčním ostrově Santos. Z interpretů, na které se mlžete přijít podívat, vybíráme následující: Mig 21, Prago Union, Záviš, Dan Bárta, G-Point Hunters All Stars a Tonya Graves.

Vizovické Trnkobraní (23.8. - 25.8.), www.vizovicketrnkobrani.cz
Téměř na konci prázdnin nás v areálu likérky Rudolf Jelínek čeká ještě jedna velká událost, a to Trnkobraní. Hudební část bude tentokrát soustředěna jen do pátku a soboty, v neděli se pak program přenese do ulic města Vizovice. Nově přibude k hudební produkci i divadelní vystoupení.
A na jaké kapely se můžete těšit? Čeká vás vystoupení českých kapel Kryštof, Chinaski, No Name, UDG, Charlie Straight či Čechomor.

A co vy? Máte rádi festivaly, nebo máte naopak pocit, že vás čeká jen málo muziky za mnoho peněz? Dejte nám vědět proč a kam se chystáte, zajímá nás to! :-)


Zdroj fotografií: Zuzana Pokorná

Přidáno: 02.07.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.