5 věcí, které teď prostě letí, a vy u nich nesmíte chybět

Každá doba se neobejde bez trendů, výstřelků, ikon a módních aktivit. Dříve frčel tenis a po něm golf, nyní lidé raději nakupují lokální potraviny a vyrábějí všechno ručně doma. Pokud už vás omrzela nekonečná výroba vlastnoručních fotek na sociální sítě, přečtěte si, které koníčky dnes pěstují vaši vrstevníci. Občas je to opravdové dobrodružství.

Maximálně pět pohledů najednou

Pro milovníky papírové pošty, psaní pohledů, prohlížení obrázků z celého světa a komunikace s neznámými a stejně nadšenými lidmi se rozjel projekt postcrossing. Princip je takový, že si nejprve na webu postcrossing.com vyžádáte adresu a zašlete na ni zaregistrovanou pohlednici. Poté zase někdo jiný dostane ze systému vaši adresu a vy se můžete brzo těšit na svoji poštu. I tato neškodná má však jedno pravidlo. Vždy můžete odeslat maximálně pět pohledů najednou.

S jídlem a o jídle

Koncept bytových restaurací sice původně pochází z Latinské Ameriky, ale už nyní si našel věrné příznivce i u nás. Kuchař-amatér uvaří chutné jídlo a pozve známé, případně otevře byt pro všechny, kteří chtějí přijít. Důležité je předem vědět, že nejde o restauraci v pravém slova smyslu (otevírací doba neexistuje), ale za pohoštění se platí (většinou 200 až 300 Kč) podle použitých surovin. Například v Brně začal fungovat Debut, bytová restaurace dvou kamarádů. Otevírá dvakrát do týdne pro 12 lidí, kteří si musí předem objednat rezervaci. Návštěvníci oceňují tu alternativu k vybraným restauracím a obývacím pokojům s rodinnými fotkami.

Ve jménu oděvní recyklace

K oblíbeným aktivitám mladých lidí v poslední době patří také navštěvování bazarů, blešáků a dalších prodejních a výměnných akcí. Především takhle zjara se najde nepřeberné množství událostí, které se uskutečňují už s pevnou pravidelností. Zajímavý přehled těchto akcí můžete najít například na blogu Modedáma.cz, kde právě články o bazarech a blešácích dosahují největší návštěvnosti. Blešáky se pravidelně každý měsíc odehrávají například v brněnském klubu Fléda. Lidé tento koncept podporují i z toho důvodu, že jde o skvělý způsob recyklace oblečení z kvalitních materiálů a s originálními vzory.

Jako Rychlé šípy

Pokud nechcete sedět doma, ale radši vyrazit ven za dobrodružstvím, zkuste urbex. Zkratka pro anglická slova urban exploration, čili městský průzkum, označuje výpravy do opuštěných, zdevastovaných a nepřístupných areálů průmyslových i obytných budov. Nadšence sem táhne touha po objevování, poznávání nového a neznámého. Pro tyto novodobé lovce pokladů je ovšem největší odměnou sám objekt, nikoli konkrétní nálezy. Na českém webu urbex.cz najdete fotografie z výprav i odkazy na videa, seriály a filmy věnované tematice urbexu.

Zažít film jinak

Kulturním dobrodruhům, kterým už jsou kina malá, můžeme doporučit projekt Cinama Royal, který u nás funguje už několik let a připravuje pro milovníky pohyblivých obrázků nevšední filmové zážitky. Vždy jde o jedinečnou podívanou, kterou umocní tematicky laděné kostýmy, specifické promítací místo a do poslední chvíle utajovaný filmový titul. Na webu projektu se stačí zaregistrovat a čekat na instrukce k další akci. Dozvíte se místo a čas setkání, odkud se organizuje odchod na vybrané tajemné místo, na kterém dojde k promítání filmů vrcholné i pokleslé kinematografie. V seznamu Cinema Royal vedle sebe najdete snímky jako 2001: Vesmírná Odyssea, Podraz, Kristián nebo Hoří, má panenko.

Přidáno: 04.04.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si