5 kroků jak zvolit vhodný jazykový pobyt v zahraničí

5 kroků jak zvolit vhodný jazykový pobyt v zahraničí

Větší efektivitě zahraničního jazykového pobytu před jazykovým kurzem v Čechách již bylo napsáno mnoho. Proto si pojďme popsat jak správně takový jazykový pobyt zvolit, aby byl šitý na míru každému z vás, a to hned v pěti postupných krocích: volba cílové země, zprostředkující agentury, jazykové školy, druhu a délky trvání jazykového kurzu.

1) Volba země a městaStudenti na jazykovém pobytu v Irsku

Správný výběr země pro jazykový pobyt významně ovlivňuje vaši následnou spokojenost, uveďme pár příkladů:

 • Milovníkům poklidného života bude vyhovovat studium v menších městech například ve Velké Británii, Irsku atd.
 • Pro vyznavače letních plážových radovánek bude ideální studium na Maltě, Austrálii, Jihoafrické republice nebo v USA.  

Důležitá je i volba města. Ta velká nabízejí nekonečné možnosti pro kulturní a další vyžití. Na druhou stranu jsou dražší a spíše než s místními obyvateli a národní tradicí se v nich setkáte s turisty a mnohdy neosobním přístupem.

Doporučení agentury Studyline:  Vždy si vybírejte cílové země pro svůj jazykový pobyt, kde je vámi vybraná řeč zároveň oficiálním úředním jazykem.

2) Volba spolehlivé agentury

Nabídky jazykových pobytů v zahraničí od zprostředkovávajících agentur českým internetem doslova překypují. Jak se v nich vyznat? Profesionální agentury poskytují vždy svým klientům služby zdarma. Jsou honorováni přímo od jazykových škol v zahraničí, do kterých vysílají své studenty. Vy tak za svůj pobyt zaplatíte stejnou, často i nižší částku, než kdybyste si vyřizovali pobyt sami. Agentury mají totiž s řadou škol dohodnuté nižší ceny a dostávají různé akční nabídky. Pomohou vám zde s výběrem školy (i země, pokud se nemůžete rozhodnout sami), kurzu, sestaví cenovou nabídku a zajistí ubytování, víza, letenku a další nezbytnosti. Jejich rady a pomoc s vyřizováním různých dokumentů vám ušetří nemalé množství času a starostí.

Chcete-li si správně vybrat agenturu pro zahraniční jazykový kurz, měla by poskytovat zejména:

 • komplexní služby (zajištění pobytu včetně ubytování, letenek, cestovního pojištění, vrácení daní, slevových karet atd.),
 • možnost osobního setkání v kamenných kancelářích,
 • konzultace a pomoc se zajištěním zahraničního pobytu zdarma,
 • proškolené konzultanty, kteří mají s pobyty v zahraničí osobní zkušenosti,
 • tištěné katalogy s přehlednými ceníky a pravidelně aktualizovaný web, na kterém se dobře a jednoduše orientuje,
 • dlouholeté zkušenosti v oboru, reference od klientů,
 • rychlé a přesné jednání, osobní přístup,
 • snahu nabídnout vám takový kurz, který bude co nejvíce odpovídat vašim požadavkům a možnostem.

3) Volba zahraniční jazykové školyStudenti na jazykovém pobytu v Sydney.

Volit můžete mezi dvěma základními typy jazykových škol:

 • Velké mezinárodní instituce. Studium na nich je často prestižní záležitostí, nevýhodou může být velké množství studentů ve škole a anonymnější prostředí.
 • Menší jazykové školy, které se vyznačují někdy až rodinnou atmosférou a osobnějším přístupem, což řada studentů velmi oceňuje.

Většina lidí (v České republice je to přes 60 %) se rozhoduje na základě pozitivních referencí od svých kamarádů a známých, kteří na dané škole studovali v minulosti. Nemáte-li nikoho s obdobnými zkušenostmi, pro správnou volbu zahraniční jazykové školy v zahraničí se přesvědčte, zda škola splňuje následující podmínky:

 • široké spektrum nabízených kurzů (včetně kurzů pro individuální výuku, kurzů zakončených mezinárodními zkouškami, kurzů pro učitele jazyka),
 • kvalifikovaní učitelé (to, že je někdo rodilý mluvčí ještě nemusí znamenat, že je dobrý učitel),
 • členství v profesních asociacích a sdruženích,
 • vybavení a zázemí školy (počítačová místnost, wifi, knihovna, společenská místnost, vybavení učeben),
 • národnostní složení studentů a zastoupení českých a slovenských studentů,
 • pozitivní reference od studentů, kteří na dané škole v minulosti studovali,
 • jasný a přehledný ceník, speciální nabídky,
 • lokalita (dobrá dostupnost mhd a vzdálenost od místa ubytování),
 • nabídka ostatních služeb (ubytování, program mimoškolních aktivit, pomoc s hledáním práce).

4) Volba druhu jazykového kurzu

Abyste měli pro rozhodování veškeré informace, je potřeba zmínit, že existují různé druhy jazykových kurzů. Na jednotlivé typy se podíváme:

Jazykové kurzy pro dospělé
 • Nejžádanější jsou kurzy obecné angličtiny/španělštiny/němčiny atd. ve variantě General (4 lekce denně) a Intensive (5 - 7 lekcí denně). Oba typů kurzů jsou běžně nabízeny v 5 – 7 jazykových úrovních, jsou tedy vhodné pro začátečníky až pokročilé.
 • V nabídce jsou také kurzy zaměřené na odbornou problematiku (např. obchodní angličtina/španělština/němčina). Zde je nutná alespoň středně pokročilá úroveň jazyka.
 • Můžete se připravovat na mezinárodní jazykovou zkoušku, jako je FCE, CAE, CPE, TOEFL a další. U těchto kurzů se rovněž vyžaduje pokročilejší úroveň jazyka.
 • Někdy se dá kurz kombinovat i s neplacenou stáží (tzv. Internship) nebo s nějakou aktivitou, např. golfem, surfováním nebo potápěním.

 

Jazykové kurzy pro děti a mládež
Výuka je přizpůsobena potřebám a povahám mladých studentů od 8 do 21 let a typický je pro ně bohatý program spojený s velkou škálou aktivit.

 

Kurzy pro manažery
Jsou velmi intenzivní, probíhají ve skupinách o maximálně třech až čtyřech studentech a umožňují získat v krátké době odborné jazykové znalosti.

 

Kurzy pro učitele cizích jazyků
Zaměřují se na metodiku výuky cizího jazyka za pomoci praktických úkolů a aktivit možnost získání mezinárodní zkoušky (CELTA, DELTA, TESOL).

 

Kurzy pro seniory
Studium jazyka je spojeno s poznávacími výlety a dalšími aktivitami.                                                                                             

 

Kurzy pro rodiče a děti (tzv. Family Package)
Nabízí možnost společného studia cizího jazyka pro rodiče a jejich děti. Poslední dobou stále oblíbenější způsob trávení rodinné dovolené.


Agentura Studyline dodává: Když si vyberete Vámi preferovaný typ kurzu, zaměřte se ještě na to, pro kolik studentů je určen. Platí zde nepřímá úměrnost: čím méně studentů v kurzu, tím lepší individuální přístup školy ke studentu, o to intenzivnější výuka a tedy rychlejší pokrok ve vašem snažení. Vybrat kurz a přesvědčit se kolik studentů ho bude navštěvovat, můžete nyní – vyhledávač jazykových škol a kurzů

5) Volba délky pobytu  a kurzu

Volba délky studia jazykového kurzu by se měla odvíjet od toho, jaké zlepšení jazykových dovedností očekáváte. Nezapomínejte na důležité pravidlo, že intenzivní jazykový kurz v zahraničí v délce deset týdnů vám pomůže postoupit o jednu jazykovou úroveň. Jazykové pobyty na celý akademický semestr (Academic Semester – 20 týdnů studia) vám pak umožní postoupit o dvě úrovně a v případě, že byste studovali celý akademický rok (Academic Year - 30 týdnů studia), můžete se zlepšit až o tři.

V následujícím grafu můžete vidět průměrnou délku studia studentů z celého světa v nejžádanějších studijních destinacích.


Kdy začít vyřizovat?
Ideální je začít realizovat Váš plán 2 až 3 měsíce před plánovaným odjezdem. Značný časový předstih je totiž důležitý, zejména pokud se chystáte do země s vízovou povinností (samotné vyřízení víza může trvat až 8 týdnů), nebo existuje riziko, že o vybranou jazykovou školu je enormní zájem a na vás nezbude místo.

Slovo autora:
Tvůrci tohoto průvodce působí v agentuře Studyline, kde Vám jakoukoliv otázku k probraným, ale i neprobraným tématům, zodpoví. Neváhejte je kontaktovat nebo navštívit na pobočkách: Praha, Brno, Liberec, Plzeň.

Přidáno: 03.07.2013, Zdroj: www.studyline.cz

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si