3. společné setkání učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury v zahraničí aneb Ahoj, bohemisto, ahoj!

Logo Domu zahraničních služeb DZS

Praha, 21. července 2011
Dům zahraničních služeb ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvem zahraničních věcí uspořádal ve svých prostorách již 3. společné setkání učitelů u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury v zahraničí. Učitelé u krajanů a lektoři jsou do ciziny vysíláni v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí na základě usnesení vlády č. 262/2010 o pokračování tohoto programu. Setkání se zúčastnilo – vedle zástupců zmiňovaných institucí a odborníků z řad bohemistů – na 50 učitelů u krajanů a lektorů češtiny.


V dopoledním bloku vystoupili s projevy představitelé zainteresovaných ministerstev, v čele s 1. náměstkem ministra školství Mgr. Jakubem Hodinářem, státní tajemnicí – náměstkyní ministra školství Ing. Evou Bartoňovou, vrchním ředitelem sekce mezinárodních vztahů a evropských záležitostí PhDr. Jindřichem Fryčem z ministerstva školství; za Ministerstvo zahraničních věcí dále hovořili Ing. Jan Bondy, ředitel odboru veřejné diplomacie, a Mgr. Robert Řehák, Th.D. Dopolední částí provázela ředitelka Domu zahraničních služeb Ing. Iva Tatarková. Zpestření přineslo kulturní vystoupení souboru Trio s klasickým hudebním repertoárem.

Odpolední blok, kterým jednotlivé skupiny provázely PaedDr. Olga Vlachová (učitele u krajanů) a Mgr. Lucie Šafarčíková (lektory češtiny), byl v obou skupinách věnován praktickým tématům: PhDr. Lída Holá prezentovala svou novou učebnici češtiny pro cizince, o certifikovaných zkouškách z češtiny a online kurzech pohovořila Mgr. Kateřina Vlasáková, Ph.D., s programem eTwinning učitele u krajanů seznámili Bc. Tereza Wohlgemuthová a Mgr. Petr Chaluš.

U příležitosti tohoto již tradičního společného setkání bylo vydáno 3. číslo elektronického časopisu Krajiny češtiny, vlajkové lodi celého programu. Obě skupiny hodnotily časopis velice pozitivně, debatovaly nad jeho obsahem, formou a užitečností. Dosavadní čísla jsou spolu s tímto nejnovějším uveřejněna na webových stránkách Domu zahraničních služeb v záložce Časopis Krajiny češtiny.
Program podpory českého kulturního dědictví
Setkání bylo účastníky hodnoceno velmi kladně i přes nepříznivé počasí. Nálada byla přesto výborná a všichni přítomní si odnesli podnětné informace do další práce.  „Ačkoli se to zdá nemožné, setkání jsou čím dál lepší“, zhodnotil na závěr jeden z účastníků setkání. V duchu titulku rozhovoru, uveřejněného v třetím čísle Krajin češtiny s francouzským bohemistou prof. Claudem Kastlerem: „Ahoj, bohemisto, ahoj!“, se všichni shodli, že se těší na 4. společné setkání příští rok.

Přidáno: 25.07.2011, Zdroj: Dům zahraničních služeb

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.