15 let ve stínu světla - Adolf Zika na Staroměstské radnici

Adolf Zika - AktRetrospektivní výstava černobílých fotografií Adolfa Ziky, celosvětově uznávaného českého fotografa, bude probíhat od 16. 7. do 2. 8. 2008 v prostorách Staroměstské radnice. Výstavu slavnostně zahájí Jan Saudek. Na výstavě bude k vidění zhruba 100 autorských originálních zvětšenin. Fotografie jsou foceny na negativní film a zvětšovány klasickou metodou na barytový papír. Fotografie autor zásadně digitálně neupravuje. Z převážné většiny jsou fotografie časově nezařaditelné a nezasažené vlivem moderní doby. Proto je Adolf Zika vyhledávaným autorem soukromých sbírek.

Adolf Zika se narodil v roce 1972 v Prachaticích. Málokdo o něm ví, že než se proslavil jako fotograf, získal titul juniorského mistra republiky v judu a byl bronzovým medailistou evropského turnaje juniorů ve Vídni.

Fotografovat začal v roce 1994 a rok nato zvítězil v nejobsazenější kategorii prvního ročníku Czech Press Photo. V roce 2000 byl vybrán mezi šest fotografů světa, prezentovaných renomovanou značkou Leica na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem a o čtyři roky později na stánku Olympus. Je autorem největšího knižního projektu roku 2000, výpravné publikace Poslední kniha století.  O rok později byl Adolf Zika zařazen do knihy Osobnosti české reklamní a módní fotografie.

Adolf Zika - portrétFotografie Adolfa Ziky se již prodaly v pařížském Louveru na Parisphoto, ale také v mnoha jiných zemích světa. V létě 2006, za podpory firem Hasselblad a Leica, fotografoval v netradičním pojetí nejslavnější automobilový závod světa pro připravovanou publikaci „6days and 24hours of Le Mans“. Téhož roku se na českých a slovenských pultech objevila černobílá částečně retrospektivní publikace fotografií Adolf Zika - Luxurious Luminescence.

Světu rychlých kol se věnoval i v letech 2006 a 2007,  výsledkem je obsáhlá fotografická publikace zachycující dramatické okamžiky A1GP sezóny, ale i detailní pohledy do zákulisí každého závodu.

V roce 2007 Adolf Zika jako scénárista a režisér natočil v česko-americké koprodukci celovečerní dokumentární film o světově proslulém fotografovi Janu Saudkovi: JAN SAUDEK – V PEKLE SVÝCH VÁŠNÍ, RÁJ V NEDOHLEDNU.

Na svých cestách za fotografií navštívil Adolf Zika více než 47 zemí světa.

Přidáno: 11.07.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.