10 věcí, které mě překvapily na vysoké škole

Brzy končí lhůta pro podávání přihlášek na vysoké školy. Jste pevně rozhodnutí se přihlásit, ale trochu se bojíte? Každý vám vykládá, jak je vysoká škola rozdílná od střední a jak to všechno jinak funguje? Nebojte, obavy má každý. S naším článkem vás ale hned tak něco nepřekvapí!

1) Skutečně to funguje jinak!

Lidé, kteří vám tohle tvrdí, si nevymýšlí. Nikdo vás nekontroluje (možná jen rodiče), vaše absence a známky jsou jen vaše odpovědnost (pokud vás tedy není v ročníku 15). Odteď je to na vás. Výmluvy typu „já jsem zaspal“ nebo „zapomněl jsem úkol doma“ už prostě nikoho nezajímají. Před branami školy čeká dost zájemců, kteří zaspávat ani zapomínat úkoly nebudou. Ta tam je také soudržnost kolektivu, neboť platí „každý sám za sebe“. Neříkám, že se nemůže sejít skvělá parta, ale že by se studenti postavili proti vyučujícímu kvůli nespravedlivému hodnocení jednoho z nich, to už asi nehrozí. Smutné, ale je to tak.

2) Jste pánem či paní vlastního času.

Jenže vám nikdo neřekne, jak je to hrozně těžké! Prokrastinace se stane vaším nejčastějším slovem ve slovníku. Neptejte se mě proč. Pravděpodobně proto, že na střední škole ještě vlastně pořádně o nic nejde (alespoň já jsem tedy měla ten pocit).
Když máte najednou z 5 dnů školy od rána do odpoledne dny 3, je zezačátku těžké zaplnit zbývající čas nějakou smysluplnou aktivitou.

3) Studentský život je zábava. Ale ne pro každého.

Hrozně jsem se na něj těšila a doteď mě trochu mrzí, že jsem si ho vlastně pořádně neužila, dokud jsem měla tu možnost. Na druhou stranu, propařit celý týden a prospat přednášky nebylo pro mě, takže jsem se toho docela ráda vzdala. Stejně si ovšem doteď přijdu divná, když mám problém jít do práce nebo do školy s kocovinou. :)

4) Studijní řád se opravdu vyplatí si přečíst.

A přečíst si ho pořádně. Zatímco školní řád je jen taková příprava (a nikdo ho vlastně ani nečte), studijní řád a temná zákoutí jeho předpisů vám mohou zachránit studium!

5) Studijní oddělení není neomylné.

Patříte mezi ty, kteří si každou informaci raději několikrát předem ověří? To je hezké, ale někdy se i studijní oddělení splete, nebo má jednoduše shora příkaz neříkat vám všechno (čistě moje domněnka, ovšem lety a praxí ověřená). Příklad: že nejde přerušit studium v prvním ročníku? Ale jde, jen vám neřekli všechno. Musíte najít někoho, kdo vám řekne, jak a koho zažádat o výjimku a jak ji odůvodnit.
(Poznámka: jedná se o smyšlený příklad, nepište mi prosím o návod ☺)

6) Rozvrh.

Pravděpodobně se budete muset registrovat do jednotlivých předmětů a do seminárních skupin. V nejlepším případě si uděláte rozvrh podle sebe, v tom nejhorším refresh-war prohrajete a na přednášky budete chodit v 7 ráno nebo v 7 večer. Takový je život.

7) Vyučující.

Samozřejmě, že už jsme se s takovými potkali na střední škole. Nicméně zcela nespravedlivá skutečnost, že nám zkoušející snížil známku ze zkoušky z biologie, protože jsme nevěděli, zda byla Věstonická Venuše původem z Horních nebo Dolních Věstonic, v nás zůstane zadřená jako tříska a nevyhnije ani za několik let.
Dalším bodem by mohla být pedagogická způsobilost vyučujících. To, že je někdo kapacita ve svém oboru ještě neznamená, že tyto znalosti umí předat dál. Bohužel je na vás, jak se s tím vypořádáte.

8) Výše prospěchového stipendia.

Jedním slovem: demotivující. Když se nebudu tolik učit a půjdu si párkrát do měsíce sednout do Kauflandu za kasu, vyjde mě to finančně lépe. Hořké zklamání.

9) Taháky (ne)jsou in.

Alespoň jsem si to myslela. Opak byl pravdou. Nechci ze sebe dělat svatouška a říkat, že jsem nikdy nic neopsala, ale co je moc, to je příliš. Vysoká škola by nás měla připravit na budoucí povolání a je to poslední úroveň přípravy na skutečný dospělý život. A podvádění se skutečně nevyplácí. V lepším případě dostanete za uši a zastydíte se (tak jako já), v horším případě můžete být i vyhozeni ze školy.

10) Že i přes všechny víceméně negativní „překvapení“ je to zábava a dá se na to zvyknout.

Závěrem článku vám přeji, aby bylo vaše zvykací období co nejkratší a vzpomínali jste na dobu vysokoškolských studií jako na jedno z nejhezčích období vašeho života!

 

Pokud ještě nejste rozhodnutí, jakou vysokou školu si vyberete, zapátrejte v našem seznamu vysokých škol.

Přidáno: 22.02.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.