10 věcí, které by měli učitelé přes léto vyzkoušet

Pokud člověka práce baví, dokáže na ni myslet i mimo ni. Učitelé to mají o to intenzivnější, že ještě na začátku prázdnin sedí v kabinetu a uzavírají a vyhodnocují uplynulé období a na konci srpna se zase začínají připravovat na nový školní rok.

Proto jsou prázdniny jedinou vhodnou dobou na dovolenou, relaxaci, osobní rozvoj a nové koníčky. Léto je čas, kdy jako učitel můžete i nemusíte myslet na školu a svěřené žáky. Co vše se vám tedy nabízí?

1.Najděte si druhou práci
V případě, že chcete i přes léto zůstat mezi lidmi, cítit se potřební a užiteční a přivydělat si přitom nějaké peníze, vrhněte se do prázdninové práce. Profese učitele spadá do kategorie duševní práce, proto by bylo vhodné zvolit si naopak nějakou fyzickou činnost. Příjemnou změnou by mohl být sběr ovoce nebo výuka sportu. Při spoluorganizování festivalu zase dáte průchod své fantazii.

2. Udělejte něco jen pro sebe
Protože se celý rok věnujete druhým, bylo by dobré se alespoň v době volna zaměřit na sebe. Vyrazte k vodě a za sluncem, vydejte se na poznávací cestu nebo na výlet, dopřejte si masáž nebo wellness pobyt. Regenerace pro tělo i duši Vám pomůže najít energii do nového školního roku. Nezapomeňte si také naplánovat speciální den, který strávíte o samotě a budete dělat věci, které baví pouze vás. Neohlížejte se na ostatní a jděte do toho.

3. Vyzkoušejte něco nového
Darujte si nové zážitky, poznání a znalosti. Odbočte z vyjetých kolejí a pusťte se do něčeho neznámého. Začněte se učit nový cizí jazyk, propadněte novému sportu či koníčku nebo navštivte vzdělávací kurz zaměřený na oblast, o které jste se vždy chtěli dozvědět více.

4. Zůstaňte v obraze
Jistě už se těšíte na změnu prostředí. Vyměňte katedru za chatu nebo zahrádku a užívejte si léta. Byla by však škoda zcela na dva měsíce vypadnout z role. Proto se ve volných chvílích snažte číst novinky z oboru, zajímat se o dění ve školství a sledovat trendy ve vzdělávání.

5. Zrekapitulujte si loňskou výuku
Vždy je co vylepšovat a přece zrovna vy nechcete několik let učit podle sejných osnov naprosto stejné věci. Přehodnoťte strukturu výukového plánu a jeho obsah a udělejte alespoň drobné úpravy. Zkuste zjistit, kde jste dělali chyby a inspirujte se jimi do budoucna. Uvidíte, že mírná sebekritika neuškodí a příště budete ve výuce slavit ještě větší úspěchy.

6. Inspirujte se
Pro svůj další profesní rozvoj se pokuste přes léto strávit nějaký čas s dítětem ve věku vašich žáků a poznat jeho svět, zájmy a starosti. Čtěte o slavných pedagozích a jejich metodách. Vzpomeňte si, kdy a proč jste se rozhodli jít učit.

7. Udržujte hlavu v kondici
I když toho máte po celém školním roce dost, vypněte na první jeden dva týdny a pak se vraťte do svého běžného režimu. Pomoci vám v tom může účast na některé z letních konferencí, četba nových odborných knih a sledování nových poznatků z oboru i ostatních oblastí.

8. Vylepšete pár lekcí
Máte-li po ukončeném výukovém bloku pocit, že některá témata a hodiny mezi žáky rezonovaly více a některé méně, pokuste se tento rozdíl smazat. Vyberte tři až pět lekcí a oživte je novými materiály a interaktivními metodami výuky. Každý školní rok se tak posunete o kus dál.

9. Vezměte kolegu ven
Přes prázdninové období se také snažte zůstat v kontaktu alespoň s vybranými členy Vaší školní komunity učitelů. Pozvěte některého z kolegů na kávu nebo oběd a pokuste se zjistit, jak tráví léto on. Pokud má některý z ostatních učitelů zajímavou zálibu, požádejte ho například, zda by vás do ní také nezasvětil.

10. Plánujte
V druhé půlce prázdnin už vám to stejně nedá, takže se pusťte do přemýšlení nad novým školním rokem. Co vás čeká, co čekáte vy a čeho byste tentokrát chtěli dosáhnout. Dejte si malé profesní cíle.

Přidáno: 24.06.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.