10 tipů na cenově výhodné výlety u nás i za hranicemi

Vzdelani

Zmínka o hranicích není v tomto případě náhodná. Při plánování výletů a dovolených patří totiž položka dopravy vždy k těm nejvyšším. Proto jsme vybrali tipy na zajímavé cesty v tuzemsku a u našich sousedů, které vám nezruinují peněženku.

1. Krakov
Zhruba 130 km od českých hranic směrem na východ najdete královské polské město Krakov. Důvodem k jeho návštěvě už je jen jeho význam, který je srovnatelný s naší Prahou. Protože Polsko není v měnové unii, platí se zde stále zlotými a ceny tu nejsou tak vysoké jako v západní Evropě. V Krakově najdete katedrálu na vrchu Wavel, kde byli korunováni a pohřbívání panovníci. Dole ve  městě se nachází Hlavní náměstí, které je díky svému středověkému původu největší v Evropě, a židovská čtvrť Kazimierz, kde se natáčel také slavný film Schindlerův seznam.

2. Karlovy Vary + Most
V létě bývá ideální českou lokalitou pro dovolenou lázeňské město Karlovy Vary. Vytipujte správnou chvíli a zajeďte si tam v době konání 48. ročníku MFF Karlovy Vary, který se letos koná již v termínu 28. 6. - 6. 7. 2013. Když se ubytujete ve zdejším stanovém městečku, vyjde vás festivalový týden na minimum. Když už budete na téhle straně republiky, zajeďte se také podívat do mosteckých povrchových dolů, ve kterých těžké stroje pracují dodnes. Exkurze je zdarma a můžete se sami přesvědčit o tom, že díky revitalizaci okolí tu žádná měsíční krajina není.

3. Vídeň
Ostatní evropské metropole máme trochu z ruky, proto by se měl každý alespoň jednou podívat do Vídně. Nasedněte na autobus, nejvýhodnější dopravní prostředek pro cestu do Rakouska, a za dvě hodiny se už můžete procházet po Okružní třídě nebo po umělecké výstavě v Albertině. Navštívit musíte také Hofburg a Schönbrunn, čili zimní a letní sídlo císaře. Z Museumsquartieru v centru už to máte jen kousek na bulvár Mariahilfer Strasse, kam se chodí za nákupy.

4. Cesta krajem K. H. Máchy
Pro turisty a milovníky české přírody tu máme tip na procházku, při které půjdete ve stopách našeho nejznámějšího romantického básníka. Máchova cesta je značená trasa ve středních Čechách, která začíná v Mělníku, pokračuje přes Kokořín, Housku, Bezděz až do Doks. Celková délka trasy je asi 50 km.

5. Drážďany
Z českého Děčína je to do Drážďan jen hodina cesty autem nebo vlakem. Známé německé město je populární kvůli nákupům, ale najdete v něm i řadu dalších zajímavých atrakcí. V areálu barokního zámku Zwinger najdete uměleckou sbírku, v čele se Sixtinskou Madonnou od Rafaela. V centru města najdete Semperoper (saskou státní operu) nebo protestantský kostel Frauenkirche, který byl za války téměř zničen.

6. Jižní Morava
Zažijte pověstnou idylu na jižní Moravě, v kraji slunce a vína. Ubytujte se v některém z kempů kolem vodní nádrže Nové Mlýny a vyjíždějte odsud na menší výlety. Nabízí se blízký Mikulov se svým zámkem a Svatým kopečkem. Celý den vám zabere také návštěva zámku Lednice s přidruženými zahradami, minaretem a hradní zříceninou. Cestou do kempu se můžete stavit ve sklípku a dovézt domů několik vinných vzorků.

7. Bavorský les
Pokud plánujete cestu do jižních Čech, budete to mít blízko do Národního parku Bavorský les, který sousedí s Šumavou. Nachází se v něm velice zajímavá atrakce nazvaná Stezka v korunách stromů, která měří 1300 m. Dřevěná konstrukce je zasazena ve výšce od 8 do 25 m a zakončena vyhlídkovou věží měřící 44 m. Stezka návštěvníkům nabízí jedinečnou perspektivu lesa a okolní krajiny. Z vyhlídky je vidět až na Alpy.

8. Poděbrady + Nymburk
Pohodovou dovolenou na kolech nebo bruslích můžete strávit v kraji Bohumila Hrabala. Mezi Poděbrady a Nymburkem jsou některé stezky vedeny z obou stran řeky Labe, po kterých dojedete až do dalekého okolí. Cestou se můžete zastavit v nymburském pivovaru, kam Hrabal zasadil děj novely Postřižiny. Ve zdejším okrese najdete i známou osadu Kersko, kde se zase odehrává příběh pojmenovaný Slavnosti sněženek.

9. Bratislava + Zlaté písky
Slovenskou metropoli máte po ruce stejně jako Vídeň. Jeďte se podívat na malé historické centrum, hrad a vyhlídku z mostu. Z Bratislavy se můžete na skok zajet osvěžit do blízkých Zlatých písků, známé slovenské rekreační oblasti. Budete-li se zde nacházet na konci srpna, stihnete zajímavou akci s názvem Uprising Reggae Festival (23. - 24. 8. 2013). 

10. Česká Kanada
Pokud chcete spíše z města utéct, než nějaké navštívit, zajeďte si do přírodního parku Česká Kanada. Tento název odpovídá rázu zdejší přírody. V parku najdete početné vodní plochy, rozsáhlé lesy a sychravější podnebí. Nachází se zde řada skalních a kamenných útvarů. Přirozeným středem České Kanady je zřícenina hradu Landštejn.

Zdroje fotografií: wikipadia.org, baumwipfelpfad.by

Přidáno: 22.05.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si