10 knihoven, ve kterých byste chtěli trávit celá dopoledne

Do národních a vysokoškolských knihoven chodí lidé rádi i z povinnosti, studují zde a získávají informace potřebné k jejich práci či vzdělání. Jedním ze způsobů, jak jim pobyt v knihovně zpříjemnit je funkční a kreativní návrh budovy a jejích interiérů. Nakonec dohady kolem Kaplického knihovny ukázaly, že lidem záleží na vzhledu a zařízení veřejné budovy shromažďující tolik informací pod jednou střechou. Pojďte se podívat, ve kterých světových knihovnách se návštěvníkům opravdu líbí.

knihovna Seattle1. Ústřední knihovna v Seattlu, USA
Tuto nadčasově vyhlížející budovu navrhl a v roce 2004 postavil známý světový architekt Rem Koolhaas. Podařilo se mu vytvořit prototyp vzdušného, prostorného a světlého místa pro lidi. Fasádu knihovny zdobí železo a sklo sestavené do pravidelné mřížky, která prosvítá do interiéru budovy.

2. Knihovna vzácných knih a rukopisů na Yale, USA
Knihomily bude jistě zajímat, že tato knihovna je zároveň největší stavbou na světě, která byla postavena za účelem uchování vzácných svazků. Nachází se zde i jedinečné knižní kolekce spisovatelů takových jmen jako Rudyard Kipling, D. H. Lawrance nebo Sinclair Lewis.
knihovna Praha
3. Národní technická knihovna v Praze, ČR
Budova svým objemem reaguje na místo, kde stojí. Dejvice se díky nové knihovně staly moderním informačním centrem pro pražské studenty. NTK byla navržena studem Projektil architekti a otevřena v roce 2009. její proslulý barevně pojednaný interiér usnadňuje návštěvníkům orientaci a výtvarně s nimi komunikuje. Vnitřní malůvky na surovém betonu má na svědomí rumunský umělec Dan Perjovschi.

4. Knihovna Kanazawa, Japonsko
Architektonicky čistou budovu knihovny „narušuje“ pouze 1006 otvorů skrz fasádu. Bílý kvádr byl navržen dvojicí architektů Kazumi Kudou a Hiroshi Horibou. Nemusíte být experty na architekturu, abyste poznali, že stavba odpovídá japonské tradici řádu a purismu.

5. Knihovna svaté Jenovéfy v Paříži, Francie
knihovna PařížTato stavba stála na počátku moderní architektury, protože u ní byla použita železná vnitřní konstrukce, která není skryta návštěvníkovým očím. Knihovna sv. Jenovéfy byla dostavěna roku 1851 a jejím autorem je Henri Labrouste. Sám navrhl i vybavení a nábytek knihovny, který se zde dochoval do dnešní doby. Studenti tak sedí na 160 let starých židlích, kterým neubylo nic na proslulé nepohodlnosti. Interiér je přesto impozantní.  

6. Národní knihovna sv. Marka v Benátkách, Itálie
Jde o renesanční budovu z roku 1537, která shromažďuje jednu z největších sbírek klasických textů na světě. Pokud jste už někdy ve městě vodních kanálů byli, jistě už jste také viděli a stáli poblíž knihovny. Jak název napovídá, nachází se přímo na ústředním benátském náměstí sv. Marka.

7. Nová Alexandrijská knihovna v Alexandrii, Egypt knihovna Alexandrie
Původní Alexandrijská knihovna byla ve starověku největší knihovnou na světě. Nová knihovna je jejím památníkem a rekonstrukcí dokončenou v roce 2002. Vedle knihovny zde najdete planetárium, galerii, muzeum, konferenční centrum a například také specializovanou knihovnu pro slepé.

8. Královská knihovna v Kodani, Dánsko
Knihovna byla založena již v roce 1648 králem Frederikem III. a uchovává všechny práce vytištěné v Dánsku od 17. století. Do současnosti jde o největší knihovnu v severských zemích. Nyní sídlí v nové moderní budově na nábřeží v centru Kodaně. Najdete zde například korespondenci Hanse Christiana Andersena nebo historické mapy polární oblasti.

9. Knihovna univerzity v Curychu, Švýcarsko
Šestipatrová moderní knihovna byla postavena v rámci historické budovy právnické fakulty z roku 1908. Samotný objem budovy architekt umístil na nádvoří, kde nezasahuje do původní části. Naopak se ji snaží respektovat původními materiály a strukturami.Kovový rám stavby dodává pociknihovna Stuttgartt, že se objekt vznáší. Zaskleným atriem proudí dovnitř přirozené denní světlo.

10. Nová knihovna Stuttgart, Německo
Knihovna tvoří monolitickou krychli, která je zvenku i zevnitř kompletně bílá. Hlavní prostor propojují schodiště, na nichž jsou hned od země umístěny regály s knihami.

Zdroje fotografií: techlib.cz, livroseafins.com

Přidáno: 19.06.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.